kobieta w ciąży
Zdrowie i uroda Emilia Kruszewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 11820 razy

Zmęczenie w ciąży – co oznacza i jak sobie z nim radzić?

Co oznacza ciągłe zmęczenie w ciąży? To skutek zachodzących w organizmie kobiety zmian hormonalnych, m.in. wzrostu poziomu progesteronu. Stan nadmiernej senności i przewlekłego zmęczenia pojawia się w I trymestrze, a po kilku tygodniach mija. Stale utrzymujące się dolegliwości złego samopoczucia mogą wskazywać np. na problemy z tarczycą.   

Spis treści


  1. Przyczyny zmęczenia w ciąży
  2. Suplementacja witamin w ciąży
  3. Jak pokonać senność i zmęczenie w ciąży?

Zmęczenie i nadmierna senność w ciąży to stan, z którym zmaga się wiele przyszłych mam. Ich przewlekły charakter przyczynia się do złego samopoczucia, braku energii, rozdrażnienia. Jedną z przyczyn są zachodzące w ciele kobiety zmiany hormonalne. Czasami nadmierne zmęczenie może jednak wskazywać na niedobory witamin i mikroelementów. Tym bardziej, jeśli towarzyszą temu dodatkowe objawy. 

Przyczyny zmęczenia w ciąży

Uczucie zmęczenia i senności w ciąży to naturalny stan wynikający z zachodzących w organizmie kobiety zmian hormonalnych. Przyczynia się do tego wzrost stężenia progesteronu, który nasila senność i powoduje chroniczny brak energii. Pojawieniu się zmęczenia sprzyja również brak apetytu i nadmierne, poranne wymioty. Niektóre z kobiet narażone są na nagłe spadki glikemii we krwi, co również objawia się apatią i nagłą potrzebą snu. Stan ten pojawia się w I trymestrze ciąży i po kilku tygodniach mija. W II trymestrze ciąży przyszła mama powinna odczuwać przypływ energii, dlatego trwające wiele tygodni uczucie przewlekłego zmęczenia powinno skłonić przyszłą mamę do wykonania badań. Stan senności i braku energii o podłożu chorobowym może wskazywać na problemy z tarczycą, anemię, zbyt niskie ciśnienie krwi, cukrzycę ciążową czy infekcję. Inną przyczyną zmęczenia mogą być niedobory witamin i mikroelementów, m.in. witaminy D i żelaza

Dowiedz się więcej: Jak szybko uzupełnić niedobór żelaza

Suplementacja witamin w ciąży

Ciąża jest okresem, w którym zmianie ulega zapotrzebowanie organizmu na witaminy i mikroelementy. Stan ten powinna uwzględniać przede wszystkim dieta ciężarnej. Nie jest jednak możliwe pokrycie zapotrzebowania na określone substancje jedynie za pomocą diety, dlatego niezbędna jest dodatkowa suplementacja. W jej skład wchodzą:

  • kwas foliowy – zalecana dawka wynosi 40 mg/dobę. Suplement należy przyjmować do końca drugiego trymestru. Po kwas foliowy powinny sięgnąć również kobiety planujące ciążę, najpóźniej 6 tygodni przed ciążą; 

  • żelazo – suplementacja wskazana szczególnie dla kobiet z problemem niedokrwistości. Pierwiastek należy przyjmować po 8 tygodniu ciąży. Dzienna dawka żelaza podczas ciąży wynosi 26–27 mg; 

  • magnez – dobowa dawka magnezu podczas ciąży wynosi 200–1000 mg; 

  • wapń – zapotrzebowanie na wapń wzrasta szczególnie w II i III trymestrze ciąży. Dawka dla kobiety ciężarnej to około 1200 mg; 

  • witamina D – zalecana dobowa dawka dla kobiet w ciąży wynosi 800–1000 ug;

  • witamina E – dzienne zapotrzebowanie w okresie ciąży wynosi 15–19 mg; 

  • jod – dobowa rekomendowana dawka w ciąży wynosi 250 ug;

  • kwasy omega-3 – dobowa dawka dla kobiety w ciąży wynosi 200–300 mg. 

Suplementów nie wolno przyjmować na własną rękę. Dawkowanie indywidualnie ustala lekarz na podstawie wyników badań. Suplementy dla kobiet w ciąży w zależności od zaleceń specjalisty mogą być przyjmowane oddzielnie lub w formie kompleksowych tabletek.

Sprawdź także: Witaminy w ciąży – jakie, od kiedy i po co?

Powiązane produkty

Jak pokonać senność i zmęczenie w ciąży?

Zmęczenie i senność, które nie wynikają z przyczyn chorobowych, przyszła mama może próbować zwalczyć, wprowadzając kilka zmian do stylu życia. Oto one:

  • odpoczynek i drzemka o stałych porach – to doskonały sposób na szybki zastrzyk energii; 

  • regularny ruch, najlepiej na świeżym powietrzu – aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu, przemianę materii, poprawia wydolność tlenową, usprawnia pracę układu krążenia i niweluje zmęczenie. Zajęcia należy dostosować do trymestru ciąży; 

  • pełnowartościowa dieta – to klucz do dobrego samopoczucia, zdrowia i energii. Warto zrezygnować z produktów zawierających duże ilości cukru. Przypływ energii po zjedzeniu batonika jest krótkotrwały i szybko zamienia się w spadek sił i senność. Stały poziom cukru we krwi zapewnia jedzenie posiłków w regularnych porach dnia. Posiłki nie powinny też być zbyt obfite. Dietę należy urozmaicić produktami sezonowymi i świeżymi. Przyszła mama musi sięgać po duże ilości warzyw i owoców. 

Wartościowa jest też odpowiednia ilość snu. Kobieta w ciąży powinna spać około 9 godzin. Zbyt krótki sen z czasem jest jedną z przyczyn zmęczenia. Warto pamiętać, że niedosypianie sprzyja spadkowi odporności organizmu.

Dowiedz się więcej: Objawy ciąży – poznaj dolegliwości, jakie jej towarzyszą 

A: Emilia Kruszewska
Z: lek. Agnieszka Żędzian

Bibliografia

  1. J. Misiorowska, W. Misiorowski, Rola witaminy D w ciąży, „Postępy Nauk Medycznych” 2014, XXVII, nr 12, s. 865–870.

  2. R. Poręba, Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży, „Ginekologia Polska” 2011, s. 550–552.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij