objawy wczesnej ciąży
Mama i dziecko Jolanta Rusin
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 21855 razy

Objawy wczesnej ciąży. Jakie mogą być pierwsze oznaki?

Pierwsza myśl „a może jestem w ciąży?” zwykle pojawia się w głowach kobiet, których miesiączka spóźnia się o kilka dni. To jeden z pierwszych, bardzo dobrze znanych, objawów ciążowych, jednak przy wnikliwej obserwacji swojego ciała można zaobserwować ich jeszcze kilka. Kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży? Czy można je z czymś pomylić? I kiedy zrobić test ciążowy?

Spis treści:


  1. Kiedy można zaobserwować pierwsze objawy ciąży?
  2. Z czym można pomylić objawy wczesnej ciąży?
  3. Jakie są najczęstsze pierwsze objawy wczesnej ciąży?
  4. Kiedy i jak dochodzi do zapłodnienia?
  5. Kiedy zrobić test ciążowy?
  6. Test ciążowy pozytywny – i co dalej?
  7. Test ciążowy fałszywie negatywny – kiedy może się zdarzyć?

Kiedy można zaobserwować pierwsze objawy ciąży?

Pierwsze objawy ciąży można zauważyć kilka tygodni po zapłodnieniu. Najbardziej znanym objawem sugerującym ciążę jest brak miesiączki w spodziewanym terminie. Jeśli około 14 dni wcześniej, czyli w czasie, kiedy występuje owulacja, doszło do stosunku, kobieta powinna wziąć pod uwagę, że może być w ciąży. Za zatrzymanie miesiączki odpowiada progesteron i estrogen, produkowany przez ciałko żółte, czyli pozostałość pękniętego pęcherzyka jajnikowego. Wraz z rozwojem ciąży ciałko żółte przekształca się w ciałko ciążowe, a jego zadaniem jest podtrzymanie ciąży przez pierwszych kilkanaście tygodni jej trwania.

Jak oblicza się termin porodu? Termin porodu oblicza się biorąc pod uwagę pierwszy dzień ostatniej prawidłowej miesiączki, co oznacza, że brak kolejnej miesiączki kobieta zauważy około 4. tygodnia ciąży, a drugiego tygodnia po zapłodnieniu. Dlaczego tak się liczy termin porodu? Trudno określić dokładną datę zapłodnienia, a pierwszy dzień ostatniej miesiączki zwykle jest kobietom znany. Warto pamiętać, że przewidziana data porodu to data orientacyjna. Nie można oczekiwać, że dziecko urodzi się idealnie w obliczonym terminie porodu. Jeśli kobieta regularnie miesiączkuje, data pojawienia się ostatniej miesiączki pozwala stwierdzić, kiedy można spodziewać się porodu. Uznaje się, że ciąża trwa 40 pełnych tygodni, czyli 280 dni.

Około 4.-6. tygodnia ciąży mogą pojawić się poranne mdłości i nudności. 

W 6. tygodniu ciąży część kobiet zauważa powiększenie i bolesność piersi. Dodatkowo pojawia się zmęczenie, rozdrażnienie i zwiększona senność.

Kobiety, które obserwują swoje cykle miesięczne i mierzą sobie codzienną temperaturę ciała, mogą podejrzewać, że są w ciąży, jeśli podwyższona temperatura, towarzysząca owulacji, utrzymuje się przez co najmniej trzy tygodnie. To zasługa głównego hormonu ciążowego, czyli progesteronu.

Kup w aptece: Testy ciążowe

Z czym można pomylić objawy wczesnej ciąży?

Kobiety, które nie spodziewają się ciąży, jej pierwsze objawy mogą mylić z zatruciem pokarmowym lub osłabieniem organizmu. Szczególnie poranne mdłości i wymioty często sprawiają, że kobiety uważają, że coś im zaszkodziło, dlatego czują potrzebę wymiotów. Jednak jeśli sytuacja z mdłościami powtarza się przez kilka kolejnych dni wyłącznie rano, a później, w ciągu dnia, kobiecie wraca normalny apetyt, warto wziąć pod uwagę nie zatrucie, a ciążę.

Czasem osłabienie, zmęczenie i rozdrażnienie, jakie towarzyszy początkom ciąży, można pomylić z osłabieniem związanym np. z przeziębieniem czy niesprzyjającą pogodą. Ciężarne w początkowych tygodniach ciąży, szczególnie jeśli ten czas przypada na przełom zimy i wiosny oraz jesieni i zimy, pierwsze oznaki ciążowego zmęczenia mogą pomylić ze złym samopoczuciem, wywołanym chłodniejszą i mniej słoneczną aurą.

Kup w aptece: Pasy dla kobiet w ciąży

Powiązane produkty

Jakie są najczęstsze pierwsze objawy wczesnej ciąży?

Najczęstszym pierwszym objawem ciąży, oprócz braku miesiączki, jest dyskomfort związany z uczuciem mdłości i wymiotami, szczególnie zaraz po przebudzeniu. Dodatkowo część kobiet odczuwa ślinotok lub zgagę.

W ciąży wiele przyszłych mam ma wyostrzony zmysł węchu, dlatego zdarza się, że zdecydowanie odrzucają zapachy, które wcześniej lubiły, czy nie mogą znieść intensywnego aromatu niektórych potraw. Zmienia się również smak, pojawiają się ciążowe zachcianki.

Około 6. tygodnia ciąży mogą pojawić się zauważalne zmiany w piersiach – stają się większe, obrzmiałe i tkliwe. Brodawka sutkowa powiększa się i ciemnieje.

Mimo tego, że w pierwszych tygodniach ciąży brzuch się prawie nie powiększa, a płód w macicy jest bardzo mały, kobiety mogą odczuwać parcie na mocz. Jest to spowodowane przekrwieniem całego układu moczowego, a odpowiadają za to progesteron i estrogen. W późniejszych tygodniach ciąży powiększająca się macica uciska na pęcherz, co również wpływa na uczucie parcia na mocz.

Przeczytaj również: Jak leczyć przeziębienie w ciąży?

Kiedy i jak dochodzi do zapłodnienia?

Jeśli w trakcie stosunku plemniki zawarte w męskim nasieniu dostały się do pochwy, jest możliwość, że dojdzie do zapłodnienia pod warunkiem, że kobieta właśnie przechodzi owulację. Plemniki są zbudowane tak, że mogą pokonać długą drogę z pochwy przez szyjkę macicy i jamę macicy, aż do jajowodu.

Jajowód to miejsce, gdzie najczęściej dochodzi do zapłodnienia. Wędrówka plemników z pochwy to pewnego rodzaju test, gdyż do jajowodu docierają jedynie najlepsze plemniki. 0,1% z wszystkich plemników, jakie uwalniają się w trakcie wytrysku, ma możliwość zapłodnienia komórki jajowej. W czasie przejścia do jajowodu ulegają zjawisku kapacytacji, czyli swoistych przemian, pozwalających na późniejsze połączenie się z żeńską komórką rozrodczą.

Bardzo ważny w procesie zapłodnienia jest śluz, jaki znajduje się w drogach rodnych kobiety. Jego odpowiednie pH, struktura i konsystencja ułatwiają wędrówkę plemników w poszukiwaniu komórki jajowej.

Komórka jajowa w przebiegu owulacji zostaje uwolniona z pęcherzyka dominującego w jajniku. Strzępki jajowodu wychwytują ją i przesuwają w kierunku macicy, aby mogła zetknąć się z plemnikami. Komórka jajowa i plemnik spotkają się w bańce jajowodu – dochodzi do zapłodnienia, czyli połączenia obu odmiennych komórek. Dzięki temu powstaje zygota, która od momentu zapłodnienia rozpoczyna podziały komórkowe.

Jednak badania wskazują, że jedynie 20-30% zygot ma szansę na rozwój do kolejnych stadiów, czyli zdecydowana większość zapłodnionych komórek ulega poronieniu, zanim kobieta zorientuje się, że jest w ciąży.

Kup w aptece: Majtki poporodowe

Kiedy zrobić test ciążowy?

Na niektórych testach ciążowych jest informacja, że można je wykonać już 7 dni po zapłodnieniu, aby potwierdzić lub wykluczyć ciążę. Testy ciążowe, jakie można kupić w aptece czy drogerii wykrywają bardzo niskie stężenie gonadotropiny kosmówkowej (beta HCG), która jest produkowana już od 8.-11. dnia po zapłodnieniu.

Warto jednak pamiętać, że data stosunku nie jest zwykle jednoznaczna z datą zapłodnienia. Plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety maksymalnie 72 godziny, dlatego zbliżenie nawet trzy dni przed spodziewaną owulacją może skutkować zapłodnieniem. Najlepiej wykonać test ciążowy w pierwszych dniach spodziewanej miesiączki. Jej zatrzymanie jest jednym z pierwszych objawów ciąży, dodatkowo pozytywny test pozwala na jej potwierdzenie. Jednak im dłużej kobieta poczeka z wykonaniem testu ciążowego, tym bardziej wiarygodny będzie jego wynik.

Zdecydowana większość testów ciążowych jest w stanie wykryć ciążę przed datą spodziewanej kolejnej miesiączki, jednak na tak wczesnym etapie część testów wychodzi fałszywie ujemnie, czyli kobieta jest w ciąży, a wynik testu wychodzi negatywny.

Przeczytaj: Dieta wegetariańska w ciąży

Test ciążowy pozytywny – i co dalej?

Jeśli test ciążowy wychodzi pozytywnie, należy w najbliższych dniach umówić się na wizytę do lekarza ginekologa, aby potwierdzić ciążę i wykonać USG. Warto również ograniczyć negatywne czynniki w pracy, jak np. promieniowanie czy styczność z chemikaliami, a także zrezygnować z palenia papierosów i picia alkoholu. Pierwsze tygodnie po zapłodnieniu są kluczowe dla rozwoju płodu, dlatego jeśli kobieta podejrzewa, że jest w ciąży, warto, aby zadbała o siebie, nawet jeśli lekarz tego jeszcze nie potwierdził.

Gdy test ciążowy wyszedł pozytywnie, kobieta może obserwować u siebie pierwsze ciążowe objawy, jak nudności czy wymioty. Ich brak nie świadczy o tym, że kobieta nie jest w ciąży, szczególnie jeśli oprócz pozytywnego testu ciążowego, spóźnia się miesiączka. To kwestia indywidualna, niektóre kobiety od pierwszych dni po zapłodnieniu zmagają się z ciążowymi dolegliwościami, niektóre tylko nie mają miesiączki i czują się świetnie.

Przeczytaj: Czym jest ciąża biochemiczna

Podczas USG dopochwowego lekarz już w 5. tygodniu ciąży zobaczy pęcherzyk ciążowy. To znak, że w macicy znajduje się zagnieżdżony zarodek. 5. tydzień ciąży to około 3 tydzień po zapłodnieniu, gdyż tygodnie ciąży liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. W 6. tygodniu ciąży zaczyna bić serce płodu.

Obecność zarodka w macicy to jednoznaczny dowód na to, że kobieta jest w ciąży. Lekarz na pierwszej wizycie zwykle zakłada kartę ciąży oraz kieruje ciężarną na badania krwi i moczu. Znając pierwszy dzień ostatniej prawidłowej miesiączki, ginekolog wyznacza termin porodu.

Kup a aptece: Zgaga w ciąży, jak sobie z nią radzić?

Test ciążowy fałszywie negatywny – kiedy może się zdarzyć?

Czasem zdarza się, że kobieta podejrzewa ciążę i wykonuje test ciążowy, ale ten wychodzi negatywnie. Jednak mimo to w jej macicy zagnieżdża się zarodek i kobieta jest w ciąży, nawet o tym nie wiedząc. Jak to możliwe?

Jeśli doszło do zapłodnienia, ale test ciążowy został wykonany za wcześnie i stężenie gonadotropiny kosmówkowej jest zbyt małe, test może wyjść fałszywie ujemnie, czyli jest obecna ciąża, ale test jeszcze jej nie wykrywa.

Może się czasem zdarzyć, że zakupiony test jest zwyczajnie wadliwy. To sprawia, że może wyjść negatywny, nawet w sytuacji, gdy kobieta jest w ciąży. Dlatego, jeśli kobieta podejrzewa ciążę, warto wykonać co najmniej dwa testy, aby potwierdzić lub wykluczyć, że doszło do zapłodnienia. Jeśli oba testy nadal wychodzą negatywnie, warto poczekać kilka dni z wykonaniem kolejnego. Do zrobienia testu dobrze jest wziąć kilka kropel porannego moczu. Jeśli test wciąż wychodzi negatywnie, ale kobieta uważa, że jest w ciąży, powinna wybrać się do lekarza. Na podstawie badania krwi i badania USG lekarz powinien ustalić, czy faktycznie doszło do zapłodnienia, czy miesiączka zatrzymała się z innego powodu.

Bibliografia

Pawelczyk L., Serdyńska-Szuster M.: „Ciąża o przebiegu prawidłowym” w: Bręborowicz G.H., Czajkowski K.: „Położnictwo”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020, T. 1., 1-68.

Bręborowicz G.H., Markwitz W.: Położnictwo Tom I. Fizjologia ciąży, Wydawnictwo lekarskie PZWL, Warszawa, 2012, 13-32.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij