Ostatnio dodany

Słodkie dziecko w pieluszce siedzi obok nocnika. Nauka korzystania z toalety i nocnika.

Odpieluchowanie – kiedy i jak zacząć?

Mama i dziecko Jolanta Rusin, 18.05.2023
  • Pierwsza kąpiel dziecka.

    Pierwsza kąpiel noworodka – krok po kroku

    Pierwsza kąpiel noworodka to dla rodziców bardzo stresujący moment. Jednak znając zasady przeprowadzenia pierwszej kąpieli u dziecka, wieczorna toaleta przestaje być tak skomplikowana. Kiedy należy wykąpać noworodka? Co przygotować, aby kąpiel przebiegła sprawnie? Jak – krok po kroku – wykąpać maluszka, aby wieczorny rytuał stał się przyjemnością? 

    Mama i dziecko Jolanta Rusin, 18.05.2023
  • Jak usunąć ciemieniuchę od niemowlaka. Ciemieniucha zdjęcia

    Jak usunąć ciemieniuchę u niemowlaka?

    Ciemieniucha to dolegliwość okresu noworodkowego i niemowlęcego, która kojarzy się z brakiem odpowiedniej higieny malucha. Trzeba jednak wiedzieć, że te nieestetyczne, łuszczące się zmiany, zlokalizowane przede wszystkim na głowie dziecka nie mają nic wspólnego z czystością – są za to sygnałem zaburzeń pracy gruczołów łojowych. Czym dokładnie jest ciemieniucha? Jak powstaje i w jaki sposób z nią walczyć?

    Mama i dziecko Jolanta Rusin, 28.04.2023
  • Śluz w ciąży – jaka jest prawidłowa wydzielina z pochwy w ciąży

    Śluz w ciąży – jaka jest prawidłowa wydzielina z pochwy w ciąży?

    Śluz pochwowy w ciąży pełni ważne funkcje, dlatego ciężarna powinna wiedzieć, czym różni się fizjologiczna wydzielina od upławów. Poza tym śluz w ciąży może mieć różny kolor: biały, różowy, brunatny, a czasem nawet żółty czy zielony. Co oznacza określona barwa śluzu? Jaka jest jego rola w organizmie? I czy śluz pochwowy w ciąży jest ważny także dla rozwijającego się płodu?

    Mama i dziecko Jolanta Rusin, 28.04.2023
  • Grzybica brodawek sutkowych – objawy i leczenie

    Grzybica brodawek sutkowych – objawy i leczenie

    Grzybica brodawek sutkowych to jeden z bardziej powszechnych problemów laktacyjnych. Zakażenie zazwyczaj wywołują grzyby Candida albicans, które w sprzyjających warunkach, jakim jest osłabienie odporności organizmu, zaczynają się nadmiernie namnażać, zagrażając zdrowiu matki i dziecka. Czym jest grzybica sutkowa i jakich objawów należy się spodziewać? Jak zwalczać zakażenie drożdżakami i jak mu zapobiegać?

    Mama i dziecko Jolanta Rusin, 27.04.2023
  • Matka wyciera pępek noworodka wacikiem

    Kikut pępowiny – kiedy odpada, jak pielęgnować?

    Kikut pępowiny to miejsce bardzo kłopotliwe dla rodziców. Przez to, że jest sztywny i twardy sprawia wrażenie, jakoby przeszkadzał dziecku. Poza tym sama pielęgnacja kikuta również nie należy do przyjemnych czynności. Czym jest kikut pępowiny? Jak go pielęgnować i jak przyspieszyć jego odpadnięcie? 

    Mama i dziecko Jolanta Rusin, 16.04.2023
  • Małe dziecko z zapaleniem skórnym w okolicy pieluszki.

    Odpieluszkowe zapalenie skóry – objawy, leczenie, zapobieganie

    Odpieluszkowe zapalenie skóry to najczęstsze schorzenie dermatologiczne, dotykające dzieci w wieku niemowlęcym. Nawet 63% niemowląt przynajmniej raz w życiu zmaga się z podrażnieniami i dyskomfortem, jakie wiążą się z odpieluszkowym zapaleniem skóry. Czym jest pieluszkowe zapalenie skóry? Jakie są jego objawy? Czy i w jaki sposób można zapobiegać pojawieniu się odpieluszkowego zapalenia skóry u najmłodszych? 

    Mama i dziecko Jolanta Rusin, 16.04.2023
  • objawy wczesnej ciąży

    Objawy wczesnej ciąży. Jakie mogą być pierwsze oznaki?

    Pierwsza myśl „a może jestem w ciąży?” zwykle pojawia się w głowach kobiet, których miesiączka spóźnia się o kilka dni. To jeden z pierwszych, bardzo dobrze znanych, objawów ciążowych, jednak przy wnikliwej obserwacji swojego ciała można zaobserwować ich jeszcze kilka. Kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży? Czy można je z czymś pomylić? I kiedy zrobić test ciążowy?

    Mama i dziecko Jolanta Rusin, 22.03.2023
  • ranking emolientów dla dzieci

    TOP 5 emolientów dla dzieci – ranking

    Emolienty to produkty, które są podstawą pielęgnacji przy wielu chorobach skórnych u dzieci. Służą również profilaktyce ich zaostrzeń, których główne objawy to suchość czy łuszczenie naskórka. Emolienty to jeden z najważniejszych filarów terapii atopowego zapalenia skóry. Jakie wybrać, gdy nasze dziecko cierpi na AZS? Jakie produkty dla atopików są polecane dla przez Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych?

    Mama i dziecko Jolanta Rusin, 21.03.2023
  • ranking laktatorów

    Subiektywny ranking laktatorów – TOP 5 godnych polecenia modeli

    Laktator to bardzo przydatne urządzenie dla każdej mamy, która decyduje się karmić piersią. Pozwala na odciągnięcie mleka, jeśli występują trudności z karmieniem naturalnym po stronie matki i dziecka, ułatwia zwiększenie produkcji pokarmu i bywa nieodzowny, kiedy mama chce wrócić do pracy. W zależności od potrzeb można wybrać laktator elektryczny lub manualny. Jakie modele polecam swoim pacjentkom? Czym się kierować przy wyborze laktatora?

    Mama i dziecko Jolanta Rusin, 10.03.2023
  • produkty na katar dla dziecka

    Co na katar u dziecka? TOP 10 produktów bez recepty

    Katar u malucha to bardzo uciążliwy objaw choroby. Im dziecko jest mniejsze, tym zalegająca wydzielina stanowi większy problem. W przypadku produktów dla najmłodszych bardzo ważny jest skład – zwykle im krótszy, tym lepiej. Na rynku jest mnóstwo preparatów bez recepty na katar dla dzieci, ale jak wybrać najlepszy? Jak nie zaszkodzić dziecku, ale przynieść mu ulgę, gdy dokucza katar?

    Mama i dziecko Jolanta Rusin, 09.03.2023
  • Mała dziewczynka uczy się wstawania przy pomocy kanapy.

    Skoki rozwojowe u dziecka – kiedy występują i czego można się spodziewać?

    Skoki rozwojowe to bardzo trudny czas dla rodziców, zwłaszcza że w pierwszym roku życia można odnotować ich aż siedem. Skok rozwojowy charakteryzuje się drażliwością, płaczliwością dziecka; wydaje się, że następuje regres w jego rozwoju, aż w momencie jego ustąpienia – dziecko prezentuje nowe umiejętności. Czym są skoki rozwojowe? Na czym polegają? I jak sobie z nimi radzić? 

    Mama i dziecko Jolanta Rusin, 12.12.2022
  • Płaczący noworodek w czapce leżący na szarej pieluszce w paski.

    Dziecko budzi się w nocy – dlaczego i jak mu pomóc?

    Problemy ze snem dotyczą praktycznie każdego dziecka. Lęki nocne, trudności z zaśnięciem, budzenie się w nocy – to powszechne trudności, jakie mogą napotkać rodzice maluchów. Warto jednak dowiedzieć się, ile snu potrzebuje dziecko, czy zaburzenia snu są normalne w danym okresie rozwojowym oraz jak pomóc maluchowi, który nie chce położyć się do łóżka. 

    Mama i dziecko Jolanta Rusin, 12.12.2022
z 2

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij