Słodkie dziecko w pieluszce siedzi obok nocnika. Nauka korzystania z toalety i nocnika.
Mama i dziecko Jolanta Rusin
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 5405 razy

Odpieluchowanie – kiedy i jak zacząć?

Moment, w którym maluch zacznie samodzielnie korzystać z toalety jest wyczekiwany przez wszystkich rodziców. Jednak odpieluchowanie dziecka to dla niektórych bardzo trudny i długotrwały proces, wyczerpujący zarówno dziecko, jak i samych opiekunów. Kiedy należy rozpocząć odpieluchowanie? Jak nauczyć dziecko korzystać z toalety? I co robić, gdy maluch nie chce pożegnać się z pieluszkami?

Spis treści:


  1. Jak rozpocząć odpieluchowanie
  2. Jak przystąpić do odpieluchowania? Metody, sposoby i etapy procesu
  3. Co zrobić, jeśli dziecko nie chce skorzystać z nocnika lub sedesu
  4. Jak zmotywować dziecko do korzystania z nocnika lub sedesu?
  5. Odpieluchowanie – najczęstsze pomyłki rodziców i jak ich uniknąć

Jak rozpocząć odpieluchowanie?

Kluczem do sukcesu w procesie odpieluchowania jest gotowość dziecka do samodzielnego korzystania z toalety i determinacja rodzica, aby zapewnić maluchowi wsparcie, gdy ten uczy się kontrolować własne ciało i rozpoznawać oznaki zbliżającego się wypróżnienia. Co to jednak oznacza?

Gotowość do odpieluchowania to czas, gdy dziecko interesuje się toaletą oraz zawartością pieluszki; zauważa też, że ma mokro i domaga się zmiany pieluszki na suchą. Podejmuje samodzielne próby siadania na nocnik, naśladuje rodziców w toalecie, ściąga i podciąga do góry bieliznę. Występują też coraz dłuższe przerwy w moczeniu pieluszki – ta pozostaje sucha przez np. 1-2 godziny, z czasem też dziecko budzi się z drzemki z suchą pieluszką.

Dziecko musi stabilnie siedzieć, rozumieć podstawowe, proste polecenia i posługiwać się słowem „nie” zgodnie z jego przeznaczeniem. To ważne, aby dziecko zrozumiało istotę treningu toaletowego.

Gotowość do rezygnacji z pieluchy dzieci osiągają zwykle po 18. miesiącu, a średnio od 24. do 30. miesiąca życia. Proces odpieluchowania trwa od kilku dni do kilku tygodni i trzeba pamiętać o tym, że jest to kwestia indywidualna, zależna nie tylko od dziecka, ale również postawy rodzica.

Przeczytaj także: Badanie moczu u dziecka

Jak przystąpić do odpieluchowania? Metody, sposoby i etapy procesu

Na początku trzeba oswoić dziecko z nocnikiem i wyjaśnić, do czego służy. Maluch powinien dokładnie pooglądać nowy gadżet i usiąść na nim w ubraniu. Dopiero gdy dziecko się przyzwyczai do siedzenia na nim w pieluszce, można spróbować ją ściągnąć – zwykle w momencie, gdy rodzic stwierdzi, że nadszedł czas na siku. Może minąć kilka dni, zanim uda się dziecku wypróżnić do nocnika, ale bardzo ważne jest, aby nie strofować malucha, gdy się nie udaje, i wyrazić entuzjazm, w momencie pojawienia się pierwszych sukcesów.

Przez kolejne dni sadzamy dziecko na nocnik w określonych porach (np. przed i po drzemce, po obiedzie), aby wprowadzić rutynę do codziennego porządku dnia. Znakiem, że odpieluchowanie idzie w dobrym kierunku, jest osiągnięcie regularnych wypróżnień do nocnika i sucha pieluszka pomiędzy nimi. To czas, kiedy rodzice powinni zastanowić się nad ściąganiem pieluszki w ciągu dnia.

Wraz z trwaniem treningu toaletowego dziecko samo zaczyna komunikować rodzicowi, że musi skorzystać z nocnika.

Warto pamiętać, że po ściągnięciu pieluszki w ciągu dnia, będą zdarzać się wpadki. Należy je traktować jako naturalną część procesu odpieluchowania, uświadamiać dziecku, co się stało, ale w taki sposób, aby nie czuło wstydu. W żadnym wypadku wpadek nie należy karać.

Sprawdź ofertę: Sprawdzone probiotyki dla dzieci

Powiązane produkty

Co zrobić, jeśli dziecko nie chce skorzystać z nocnika lub sedesu?

Rodzice często chcą odpieluchować dziecko, nie biorąc pod uwagę gotowości malucha do rezygnacji z pieluszki. Gdy dziecko nie chce korzystać z nocnika, boi się go, czy ucieka przed nim, a wszelkie próby posadzenia malucha na nim kończą się awanturą to znak, że należy dać dziecku czas. Odpieluchowanie malucha na siłę powoduje wydłużenie całego procesu.

Zdarza się, że dzieci nie chcą rezygnować z pieluszki, zwłaszcza jeśli odpieluchowanie rozpoczyna się w stresującym dla nich momencie życia. Młodsze rodzeństwo, przeprowadzka, problemy w rodzinie – wszystko to sprawia, że odpieluchowanie będzie trudniejsze i stanie się dodatkowym źródłem stresu dla dziecka.

Gdy w czasie odpieluchowania rodzice wraz z dzieckiem dochodzą do momentu, w którym maluch robi na nocnik tylko siku, a z kupą wstrzymuje się do momentu założenia pieluchy – to znak, że należy wrócić do pieluszki i odpieluchowanie rozpocząć jeszcze raz za miesiąc czy dwa. Dlaczego? Wstrzymywanie wypróżnień u małego dziecka może doprowadzić do zaparć nawykowych.

Sprawdź ofertę: Leki na zaparcia u dzieci

Podobnie wygląda sytuacja, gdy maluch nie ma żadnego problemu z oddawaniem moczu poza pieluszkę, ale siedząc na nocniku i czekając na kupę, zaczyna np. krzyżować nogi, aby jak najdłużej powstrzymać defekację. To także znak, że dziecko ma problem z wypróżnieniem.

W obu przypadkach należy zastosować dietę bogatą w błonnik, a także zadbać o odpowiednie nawodnienie, aby wspomóc układ pokarmowy. Jeśli okazuje się, że maluch nie ma problemu z wypróżnianiem się w pieluszkę – należy do niej wrócić do momentu, aż sytuacja się unormuje i spróbować jeszcze raz.

Sprawdź ofertę: Mleko na zaparcia i kolki

Jak zmotywować dziecko do korzystania z nocnika lub sedesu?

Dla dziecka trening toaletowy powinien być naturalnym etapem rozwoju, ale warto wszystkie sukcesy nagradzać, szczególnie na samym początku procesu odpieluchowania. Doceniony maluch będzie lepiej współpracował z rodzicami. Należy jednak pamiętać o tym, że zanim dziecko będzie umiało kontrolować zwieracze, wpadki są nieuniknione.

Przeczytaj także: Trzydniówka u dziecka

Bardzo ważnym aspektem, od którego w dużej mierze zależy powodzenie odpieluchowania, jest pozytywne nastawienie rodziców. Powinni realnie patrzeć na możliwości dziecka i pamiętać, że rezygnacja z pieluchy może trwać nawet kilka tygodni. Atmosfera towarzysząca odpieluchowaniu, a także cierpliwość, gdy dziecko uczy się kontroli nad własnym ciałem – zarówno gdy udaje się skorzystać z nocnika, jak i w momencie, kiedy się to nie udaje – sprawia, że dziecko czuje się akceptowane, a rezygnacja z pieluszki idzie sprawniej.

Przeczytaj także: ZUM u dzieci

Odpieluchowanie – najczęstsze pomyłki rodziców i jak ich uniknąć

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez rodziców jest rozpoczęcie odpieluchowanie wtedy, kiedy to rodzice są na to gotowi, ale maluch nie wykazuje jeszcze żadnych oznak zainteresowania toaletą. To sprawia, że cały proces się wydłuża, powodując zniechęcenie u dziecka i rodziców.

Kary za to, że maluch nie zdąży usiąść na nocniku i zmoczy lub zabrudzi ubranka to kolejny duży błąd. Dziecko uczące się kontroli ma prawo do wpadek i trzeba je potraktować naturalnie. Maluch nie powinien się obawiać reakcji rodziców, gdy powie, że ma mokre spodnie.

Odpieluchowanie na siłę, mimo protestów ze strony dziecka, nie może się udać. Gdy dziecko odmawia współpracy, należy wrócić do pieluszki i za jakiś czas spróbować odpieluchowania ponownie.

Niektórzy rodzice odpieluchowanie zaczynają od ściągnięcia dziecku pieluchy. Maluch bardzo szybko orientuje się, że co chwilę jest mokre, i jest mu zimno, ale nie zawsze wie, co może na to poradzić. Pominięcie procesu oswajania z nocnikiem często sprawia, że dla dziecka odpieluchowanie staje się bardzo stresujące. Z tego względu warto pomyśleć o jego potrzebach i gotowości, uzbrajając się w tak potrzebną w tym procesie cierpliwość.

Bibliografia

Canadian Pediatric Society statement, Toilet learning: Anticipatory guidance with a child-oriented approach (2000), Paediatric & Child Health, nr 5(6), s. 333-335.

Choby B.A., Shefaa G. (2008), Toilet Training, American Family Physician, dostępny online: https://www.aafp.org/pubs/afp/issues/2008/1101/p1059.html [data dostępu: 12.05.2023].

Klassen T., Kiddoo D., Lang M., Friesen C. (2006), The effectiveness of different methods of toilet training for bowel and bladder control, Evidence Report –Technology Assessment, nr 147, s. 1-57.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij