Leki na zaparcia u dzieci

(23) info
Pokaż filtry Filtruj

Leki na zaparcia u dzieci

Zaparcia są dość powszechnym problemem nie tylko u dorosłych, ale i dzieci. Dotyka to zwłaszcza maluchów w trakcie zmiany diety bazującej na posiłkach miękkich na bardziej urozmaicone. Do powstania zaparć dochodzi wskutek nieumiejętności przetrawienia przez jelita różnego rodzaju pokarmów. Wówczas należy sięgnąć po leki i suplementy diety na zaparcia dla dzieci, które przez bezpośrednie działanie na przewód pokarmowy przyspieszają proces leczenia dolegliwości. Poprawiają one perystaltykę jelit, m.in. za sprawą makrogolu, laktulozy lub glicerolu.  

Jak rozpoznać zaparcie u dziecka?

O zaparciach świadczy zbyt długa przerwa między kolejnymi wypróżnieniami. Gdy dziecko oddaje stolec rzadziej niż dwa razy w tygodniu, a taki stan trwa minimum 2 tygodnie, to można mówić o zatwardzeniu. Ponadto zaparcia poznaje się po: 

  • znacznej objętości zalegających mas kałowych, 

  • dużych rozmiarach stolca, 

  • wzdęciach brzucha, 

  • bolesnym wysiłku przy oddawaniu stolca o zbitej konsystencji. 

Zatwardzeniom często towarzyszą inne objawy, m.in. ból brzucha. Wówczas warto zaopatrzyć się w odpowiednie leki na ból brzucha u dzieci, które zminimalizują uporczywe dla malucha objawy. 

Jakie są rodzaje leków na zaparcia u dzieci?

Szukając odpowiedniego leku na zaparcia u dzieci, warto wiedzieć, że tego rodzaju preparaty są dostępne w różnych formach. Skutecznymi i szybko działającymi środkami pomagającymi, gdy dziecko się nie wypróżnia mogą być: 

  • specjalne syropy czy napoje, 

  • czopki glicerynowe dla niemowląt, 

  • saszetki do rozpuszczania w mleku lub wodzie. 

Warto mieć na uwadze, iż skorzystanie z pomocy środków wspomagających wydalanie może być konieczne przy zatwardzeniu u maluchów. Dlaczego? Zaparcia często niosą ze sobą ryzyko poważnych negatywnych skutków, np. całkowite zaparcie, a tym samym konieczność przeprowadzenia zabiegu. Zaparcia u starszych dzieci leczy się także za pomocą specjalnych preparatów w saszetkach dostępnych w aptece. Pomagają one w regulacji pracy jelit, nie podrażniając przy tym błony śluzowej jelit. Zaleca się wybieranie tych środków zawierających makrogole – substancje wiążące wodę w organizmie oraz wykazujące właściwości zmiękczające stolec. Ponadto warto również zadbać o prawidłową podaż probiotyków dla dzieci, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie układu pokarmowego. 

Kiedy stosować leki na zaparcia u dzieci?

Należy pamiętać, że czopki glicerynowe dla niemowląt i innego rodzaju środki na zatwardzenie mogą być zastosowane wyłącznie, jeżeli dziecko doświadcza problemów związanych z wypróżnianiem lub częstych bólów brzucha. Takie preparaty są niezwykle skuteczne i przyczyniają się do eliminacji zatwardzenia u niemowlaka  już w ciągu kilku dni. Zaleca się jednak wcześniejszą konsultację z lekarzem, aby dobrać jak najlepszą i bezpieczną formę leku, a także wykluczyć ewentualne alergie u dzieci, na któryś ze składników.  

Jak zapobiec zaparciom u dzieci?

Lepiej zapobiegać zaparciom niż je leczyć. W jaki sposób można tego dokonać? Po pierwsze należy przestrzegać prawidłowej diety u malucha. Warto więc wybierać mleka modyfikowane na zaparcia bądź produkty bogate w błonnik, które przyspieszają przemianę materii. Nie należy jednak przesadzać w drugą stronę, aby nie doprowadzić do odwrotnego skutku – rozwolnienia. Ponadto nie można zapominać o odpowiednim nawodnieniu dziecka. Właściwa podaż wody i niesłodkich płynów rozrzedza treść pokarmową w jelitach, a tym samym ogranicza powstawanie zbitych oraz suchych stolców. 

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij