Brak apetytu u dzieci

(14) info
Pokaż filtry Filtruj

Brak apetytu u dzieci

Brak apetytu u dzieci nie zawsze musi oznaczać chorobę. Jednak, gdy przypadłość regularnie się powtarza przy równoczesnej utracie wagi malucha, należy niezwłocznie skorzystać z porady lekarza w celu zdiagnozowania problemu. Niechęć do jedzenia może świadczyć o toczącej się infekcji w organizmie lub być skutkiem zaburzeń emocjonalnych. W takich momentach warto korzystać z suplementów na zaburzenia łaknienia w formie syropów oraz kropli, których głównymi składnikami są surowce roślinne i cenne witaminy dla dzieci.

Dlaczego dziecko nie chce jeść?

Istnieje wiele przyczyn braku apetytu u dzieci i niemowląt. Różnią się one między sobą – wszystko zależy od wieku, a także etapu rozwoju malucha. Niechęć do jedzenia najczęściej pojawia się u dzieci między 2. a 5. rokiem życia. Oczywiście jednorazowe odmówienie spożycia pokarmu przez pociechę nie powinno budzić obaw. Natomiast powtarzanie się takiego zachowania należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę problemu i wykluczyć lub stwierdzić ewentualne jednostki chorobowe.

Zdarza się również, że brak apetytu u niektórych maluchów wynika z zaburzeń relacji między opiekunem a dzieckiem. Stan ten najczęściej pojawia się w okresie niemowlęcym. Oprócz tego zaburzenia łaknienia mogą być związane z tzw. jedzeniem selektywnym – nieakceptowaniem danego rodzaju potraw o określonym smaku, zapachu lub konsystencji. Warto wówczas sięgnąć po gotowe dania dla dzieci w słoiczku, pamiętając o przeanalizowaniu składu.

Preparaty na brak apetytu u dzieci – co zawierają?

Preparaty zwiększające apetyt najczęściej zawierają w swoim składzie różne kombinacje wyciągów z roślin. Można znaleźć w nich:

  • ziele krwawnika,
  • imbir,
  • wyciąg z anyżu,
  • miętę,
  • cykorię,
  • koper,
  • korzeń mniszka lekarskiego,
  • liść melisy.

Takie surowce roślinne stymulują wydzielanie soków trawiennych, a także stanowią pomoc w eliminacji gazów i uczucia wzdęcia. Suplementy na brak apetytu są też bogactwem witamin i minerałów, np. witaminy A czy witaminy C. Dodatkowo preparaty na brak apetytu dla dzieci to przede wszystkim syropy, których bazą są koncentraty z owoców o właściwościach wspierających odporność organizmu.

Jak działają preparaty na brak apetytu u dzieci?

Leki na brak apetytu u dzieci wykazują korzystny wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego. Przede wszystkim przyczyniają się do eliminacji problemów żołądkowych. Co więcej, mechanizm działania tego typu produktów opiera się na własnościach ekstraktów, które poprawiają łaknienie – prowadzą do nasilenia wydzielania śliny oraz soków trawiennych i stymulacji perystaltyki jelit.

Co robić, gdy dziecko nie ma apetytu?

Jeśli dziecko nie ma ochoty na jedzenie, nie można go do tego zmuszać. Gdy nie ma innych niepokojących objawów u malucha, należy zachować spokój i pamiętać o tym, aby spożywanie pokarmu było dla pociechy przyjemnością. Nie zaleca się zatem stosowania różnego rodzaju kar za brak apetytu. Oczywiście w przypadku, gdy zaburzenia łaknienia u starszego dziecka wynikają z podjadania słodkich przekąsek w ciągu dnia, najlepszym rozwiązaniem jest eliminacja tego przyzwyczajenia. Co w sytuacji, gdy przyczyna braku apetytu leży gdzie indziej? Wówczas warto skonsultować się z lekarzem i sięgnąć po preparaty na brak apetytu dla dzieci bez recepty.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij