Strzykawki insulinowe

(11) info
Pokaż filtry Filtruj

Strzykawki insulinowe to niezbędne wyposażenie chorych na cukrzycę. Dzięki nim pacjent samodzielnie może podać sobie zastrzyk z insuliny. Jest to hormon, który rozkłada tłuszcze, białka i węglowodany. U osób chorych na cukrzycę produkcja insuliny przez trzustkę jest zaburzona, więc muszą ją dostarczać z zewnątrz.

Dla kogo strzykawki insulinowe?

Cukrzyca niegdyś kojarzona była z chorobami wieku starszego, obecnie jednak lekarze zaliczają ją do chorób cywilizacyjnych. Zła dieta, nadmiar cukru i przetworzonej żywności, siedzący tryb życia oraz brak ruchu powodują, że zapadają na nią coraz młodsi pacjenci. Gdy cukrzyca zostanie zdiagnozowana, należy jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie i zmienić nawyki żywieniowe.

W aptekach dostępne są leki bez recepty dla diabetyków. Pozwalają one obniżyć poziom cukru oraz utrzymać go na odpowiednim poziomie, wzmacniają także trzustkę, odpowiedzialną za poziom insuliny w organizmie. Dietę warto wzbogacić o leki i suplementy regulujące cukier. W walce z cukrzycą pomogą odpowiednie witaminy dla diabetyków, takie jak: cynk, selen, witaminy C, E i te z grupy B.

Jeśli nie da się uregulować poziomu insuliny we krwi poprzez dietę, należy to zrobić za pomocą zastrzyków. Pacjent może to zrobić samodzielnie dzięki strzykawkom insulinowym. Strzykawki insulinowe Insumed wyposażone są w powiększający obiektyw, dzięki któremu łatwiej wykonać zastrzyk, oraz mechanizm zapobiegający niekontrolowanym przemieszczeniom tłoka. Strzykawka insulinowa BD Micro-Fina Plus posiada zespolone laserowo, szlifowane i elektropolerowane igły umożliwiające większy komfort wkłucia.

Jak wybrać odpowiednią strzykawkę insulinową

Przed wykonaniem iniekcji należy sprawdzić poziom cukru we krwi glukometrem. W tym celu trzeba przyłożyć palec do nakłuwacza glukometru i umieścić pobraną kroplę krwi na pasku testowym. Jeśli poziom insuliny będzie odbiegał od normy, jest to znak, że trzeba zrobić zastrzyk insuliny. Wybierając odpowiednią strzykawkę insulinową, należy kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem i komfortem użytkowania. Kupując strzykawki insulinowe, warto zwrócić uwagę na:

  • jakość stali, z której wykonana jest igła,

  • ilość insuliny, którą pomieści strzykawka,

  • sterylność,

  • mechanizm zapobiegający przemieszczaniu się tłoka.

Wysoka jakość stali oraz odpowiednio szlifowane i polerowane igły gwarantują, że zastrzyk może być wykonany szybko i bezboleśnie. Strzykawka insulinowa U-40 ma dołączona igłę iniekcyjną o wymiarach 0,40 × 13 mm. Posiada też kryzę ograniczającą wysuwanie się tłoka. Kluczowe jest także wybranie akcesoriów o odpowiednich dla naszych potrzeb parametrach. Wyroby medyczne mogą mieć pojemność 0,5 lub 1,0 ml – tak jak strzykawka insulinowa U-100 (M-FINE+). Wybierając strzykawkę insulinową, warto sprawdzić, jak była sterylizowana i w jakich warunkach przechowywania.

Jak stosować strzykawki insulinowe?

Ważne, aby strzykawki insulinowe stosować ściśle według zaleceń producenta. Przed iniekcją należy sprawdzić, czy plomby zabezpieczające strzykawki są nienaruszone. Jeśli jest inaczej, strzykawkę należy wyrzucić zgodnie z przepisami recyklingu i utylizacji materiałów medycznych.

Strzykawki należy przechowywać w chłodnym i suchym miejscu niedostępnym dla dzieci, z dala od substancji chemicznych. Trzeba także pamiętać, żeby zachować opakowanie i ulotkę aż do zużycia wszystkich strzykawek. Warto to zrobić na wypadek, gdyby wystąpiły skutki uboczne. Zdejmując nakładkę z igły, trzeba być bardzo ostrożnym, aby jej nie dotknąć.

Należy pamiętać, że strzykawki insulinowe to sprzęt jednorazowy, który musi być sterylny. W innym przypadku może dojść do zakażenia, uszkodzenia skóry bądź tkanki podskórnej. Spowoduje to nie tylko ból i zapalenie, ale może doprowadzić do znacznie poważniejszych konsekwencji.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij