Rodzaje cukrzycy

Cukrzyca jest chorobą społeczną, która dotyka już ok. 1% osób na świecie, zwłaszcza w krajach Zachodu. Ze względu na przyczyny oraz wiek i okoliczności życiowe pacjentów w momencie diagnozy można wyróżnić cztery główne typy cukrzycy.

  • Cukrzyca typu I – jest spowodowana przede wszystkim przez proces autoimmunologiczny, który niszczy komórki beta trzustki i prowadzi do niedoboru insuliny. Występuje najczęściej u młodych osób, przeważnie poniżej 30. roku życia.

  • Cukrzyca typu II – komórki w organizmie chorego są mniej wrażliwe na wytwarzaną insulinę, co w efekcie upośledza wytwarzanie tego hormonu. Występuje u starszych pacjentów (powyżej 30. roku życia) i jest związana ze stylem życia, np. małą ilością ruchu, nieodpowiednią dietą i otyłością.

  • Cukrzyca w przebiegu innych chorób – np. zaburzeń hormonalnych, zakażeń wirusowych, chorób trzustki czy polekowa.

Typem cukrzycy jest też cukrzyca ciążowa. Choroba pojawia się u kobiet ciężarnych i ustępuje po porodzie. Jest spowodowana nadmiernym obciążeniem trzustki w tym okresie.

Objawy cukrzycy

Dolegliwości związane z tą chorobą mogą się różnić w zależności od jej typu, ale też specyfiki każdego pacjenta. Typowe dolegliwości to:

  • osłabienie i senność,

  • wielomocz, czyli oddawanie więcej niż 2,5 litra moczu w ciągu doby,

  • zwiększone pragnienie,

  • chudnięcie (nieco rzadziej). 

Objawy bywają niecharakterystyczne, a wiele przypadków, zwłaszcza cukrzycy typu II, może przebiegać bezobjawowo.

Powikłania cukrzycy

Niedobór insuliny sprawia, że hiperglikemia utrzymuje się bardzo długo, co prowadzi do uszkodzeń w wielu narządach. Zbyt wysoki poziom cukru upośledza pracę nerek, prowadząc do „nefropatii cukrzycowej”. Ponadto niszczy nerwy poprzez ich demielinizację i zwyrodnienie („neuropatia cukrzycowa) oraz uszkadza siatkówkę w oku („retinopatia cukrzycowa”). Poza tym może powodować rozległe owrzodzenia, czyli „zespół stopy cukrzycowej”.

Najniebezpieczniejszymi powikłaniami cukrzycy są kwasica i śpiączka ketonowa. Rozwijają się one wtedy, gdy bezwzględnie brakuje insuliny, co prowadzi do podwyższenia poziomu cukrów, odwodnienia i zaburzeń jonowych. Nieleczone mogą powodować śmierć, dlatego tak ważne jest szybkie wprowadzenie leczenia i kontrola glikemii w przebiegu choroby.

Leczenie cukrzycy

W zależności od typu cukrzycy i historii choroby pacjenta, leczenie ustala lekarz i może ono obejmować podawanie insuliny i nieinsulinowych leków w odpowiednich schematach. Ważną częścią terapii jest także postępowanie niefarmakologiczne. Jeżeli chorujesz na cukrzycę, zadbaj o to, aby spożywać posiłki regularnie. Twoja dieta musi zawierać mało węglowodanów, szczególnie prostych. Wprowadź też stosowny do swoich możliwości wysiłek fizyczny, który zapobiega oraz pomaga kontrolować przebieg cukrzycy.

W razie nagłego spadku glikemii, np. z powodu przedawkowania insuliny, warto mieć przy sobie źródło cukru. W aptece znajdziesz specjalne preparaty glukozy, np.

W takiej sytuacji sprawdzi się również słodki batonik. Dzięki temu szybko wyrównasz poziom cukru we krwi i zapobiegniesz negatywnym skutkom hipoglikemii, np. utracie przytomności.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij