Ukąszenia i ugryzienia owadów
Ukąszenia i ugryzienia owadów stanowią dość częsty problem, zwłaszcza latem. Najbardziej powszechne oraz dokuczliwe są ukąszenia wywołane przez komary i kleszcze. Warto zatem sięgać po specjalne preparaty, które odstraszają, a także niwelują nieprzyjemne skutki ugryzień owadów. Należy także pamiętać, aby używać właściwych narzędzi do usuwania kleszczy, w przypadku ukąszenia przez tego pajęczaka.
Przeciw komarom i kleszczom
Ukąszenia przez komary są często bagatelizowane, a należy pamiętać, że skutki nie zawsze są błahe. Należą do nich, m.in. swędzenie, które wiąże się z drapaniem powstałych bąbli, co prowadzi do wtórnych zakażeń bakteryjnych. Wówczas poleca się aplikować leki dostępne bez recepty – maści zawierające trzy antybiotyki. By uniknąć tego rodzaju zakażeń, warto stosować specjalne preparaty, które działają na różne rodzaje insektów, np. kleszcze, meszki, komary. Środki te występują w różnej formie:
-
żelu,
-
sprayu,
-
mleczka.
W przypadku stosowania sprayu na kleszcze i komary należy rozpylić płyn bezpośrednio na skórę lub ubranie z odległości 15–20 cm. Takie preparaty cechują się wygodnym użyciem oraz efektownym i szybkim działaniem – skutecznie zniechęcają do przybycia nieproszonych gości aż do 5 godzin po użyciu! Alternatywnym rozwiązaniem dla środków w aerozolu są żele i mleczka, których skład bazuje na naturalnych komponentach, np. olejkach eterycznych.
Co na swędzenie po ukąszeniu?
Każde ukąszenie owada wiąże się z nieprzyjemnym swędzeniem zainfekowanego obszaru skóry. W takim przypadku należy wspomóc się dostępnymi na rynku preparatami na komary i kleszcze, które wykazują działanie łagodzące i zmniejszają potrzebę drapania powstałych na skutek ugryzienia owada bąbli. Najlepiej sięgać po maści na bazie hydrokortyzonu oraz żele blokujące wydzielanie histaminy czy łagodzące świąd spraye po ukąszeniu. Warto również aplikować na skórę preparaty zawierające substancje zmniejszające ból i swędzenie, takie jak:
-
allantoina,
-
panthenol,
-
wyciąg z rumianku,
-
olejek z drzewa herbacianego,
-
mentol.
Jeżeli szukamy pomocy w sytuacji ukąszenia przez komara dziecka, dobrym rozwiązaniem są specjalne plastry, które przyczyniają się do tworzenia bariery ochronnej przed zanieczyszczeniami. Ponadto skutecznie łagodzą świąd, a także uniemożliwiają zadrapanie podrażnionego miejsca.
Do usuwania kleszczy
W sytuacji, gdy mamy do czynienia z ugryzieniem kleszcza, niezbędne są również profesjonalne narzędzia do usuwania pajęczaków. Za pomocą odpowiednich przyrządów w łatwy oraz bezbolesny sposób można pozbyć się kleszcza z każdej partii ciała. Należy pamiętać, że w przypadku ukąszenia kleszcza mogą wystąpić inne niepożądane grypopodobne objawy, np. ból mięśni i stawów. Wówczas zaleca się stosowanie leków przeciwbólowych.
Testy na boreliozę
Ukąszenie kleszcza wiąże się niestety z poważną chorobą zwaną boreliozą. By odpowiednio wcześnie wykryć infekcję, warto sięgnąć po dostępne w aptece immunodiagnostyczne swoiste testy do wykrywania przeciwciał przeciwko Borrelia w klasie IgM. Testu można użyć po 6 tygodniach od ukąszenia kleszcza. Jeżeli mamy do czynienia z boreliozą dochodzi do pojawienia się przeciwciał klasy IgM po około 2–6 tygodniach od ukąszenia przez zainfekowanego kleszcza. Wczesne wykrycie schorzenia pozwala na szybkie rozpoczęcie leczenia antybiotykami, a tym samym na zwiększenie skuteczności terapii.