Patyczki do uszu dla dzieci

(17) info
Pokaż filtry Filtruj

Patyczki do uszu dla dzieci

W pielęgnacji dziecka bardzo pomocne są patyczki higieniczne, których można używać do czyszczenia oczu, uszu czy noska. Tego typu produkty dla dzieci różnią się od klasycznych patyczków, ponieważ mają specjalny ogranicznik uniemożliwiający dotarcie do błony bębenkowej, co tym samym zapewnia bezpieczeństwo i wygodę w użytkowaniu. Miękkie patyczki higieniczne mogą również służyć do pielęgnacji skóry dziecka – poprzez nakładanie na nią leczniczych preparatów.

Czym charakteryzują się patyczki do uszu dla dzieci?

Patyczki higieniczne dla niemowląt są akcesoriami, które najczęściej pomagają w czyszczeniu uszu dzieci. W przeciwieństwie do zwykłych patyczków są one zaprojektowane specjalnie dla najmłodszych. W jaki sposób? Są one wyposażone w ograniczniki, dzięki czemu posiadają bezpieczną końcówkę – taki kształt patyczków ułatwia czyszczenie uszu niemowlęcia, a zarazem zapobiega ich zbyt głębokiemu wtłaczaniu. Ogranicznik sprawia, że patyczek nie może wejść zbyt głęboko do kanału słuchowego dziecka, co zapobiega uszkodzeniu błony bębenkowej oraz innym poważnym urazom.

Przeczytaj więcej: Sposoby na ból ucha

Patyczki do uszu dla dzieci – jak stosować?

Patyczki higieniczne służą tylko do oczyszczania zagłębień małżowiny usznej – nie należy ich zatem wkładać w głąb przewodu słuchowego. Za pomocą zwilżonego patyczka usuwa się widoczną woskowinę – wystarczy więc delikatnie oczyścić zewnętrzną część ucha. Uszy oczywiście można również czyścić niewielką myjką nasączoną wodą z mydłem. W przypadku dostania się wody podczas kąpieli do ucha malca nie trzeba się martwić, ponieważ struktury w uchu wewnętrznym są chronione przez błonę bębenkową. Na końcu nie można zapomnieć o osuszeniu uszów malucha – suchym patyczkiem lub ręcznikiem.

Uszy niemowląt i dzieci powinny być regularnie czyszczone około 2 razy w tygodniu – pozwala to uniknąć stanu zapalnego skóry wywołanego przez gromadzące się drobnoustroje w woskowinie. Nie należy jednak całkowicie pozbywać się woskowiny, lecz jedynie usuwać jej nadmiar. Warto też pamiętać, że codzienne czyszczenie jest niezalecane. Dlaczego? Zwiększa to produkcję woskowiny, a nawet prowadzi do przesuszenia skóry.

Zapoznaj się również z ofertą myjek i gąbek do kąpieli dla dzieci.

Jak czyścić uszy dziecka?

Ważne jest, aby pamiętać, że patyczki higieniczne nie powinny być używane do dogłębnego czyszczenia uszu niemowląt – mogą powodować uszkodzenia skóry, błony bębenkowej oraz prowadzić do rozwoju infekcji. Zamiast tego, zaleca się stosowanie specjalnych kropli do higieny uszu lub preparatów w spray zawierające składniki korzystne dla skóry oraz zdrowia uszu, np. ekstrakt z aloesu, gliceryna, oliwa z oliwek. Należy jednak wybierać preparaty bez konserwantów bądź parabenów.

Patyczki bambusowe dla dzieci – dlaczego warto?

Bambusowe patyczki higieniczne stanowią zrównoważoną alternatywę dla tradycyjnych patyczków do uszu. Wszystko za sprawą bambusa, który jest biodegradowalny – używanie tego rodzaju akcesoriów nie przyczynia się do zanieczyszczania środowiska plastikiem. W dodatku bambusowe patyczki są pozbawione szkodliwych dodatków, co czyni je bezpiecznymi w użyciu. Ta ekologiczna alternatywa charakteryzuje się również wytrzymałością i stabilnością, dzięki czemu ułatwia precyzyjne czyszczenie. Pokrycie patyczka wykonane z bawełny nie mechaci się i jest odpowiednie dla alergików oraz dzieci.

Sprawdź ofertę: Na ból ucha u dziecka

Czyszczenie uszu dziecka – kiedy do laryngologa?

Jeśli tradycyjne metody, takie jak specjalne preparaty i ciepłe myjki, nie przynoszą efektów w czyszczeniu uszu dziecka, warto udać się do laryngologa. Lekarz może zdecydować się na zastosowanie narzędzia do usuwania woskowiny. Nagromadzenie woskowiny w uszach może przyczynić się do różnego typu objawów, np. bólu, szumu w uszach, bądź zawrotów głowy i problemów ze słuchem. Nie należy zatem zwlekać z wizytą u specjalisty – opóźnienie w usunięciu woskowiny może prowadzić do powstania stanu zapalnego czy też wad rozwojowych aparatu słuchowego.