Opatrunki specjalistyczne

(94) info
Pokaż filtry Filtruj

Opatrunki hydrożelowe

Najbardziej znane specjalistyczne materiały opatrunkowe to opatrunki hydrożelowe. Powinny znaleźć się w każdej apteczce, ponieważ ułatwiają udzielenie pierwszej pomocy w warunkach domowych. Sprawdzają się bardzo dobrze na otarcia, pęcherze, rany cięte, ale także na oparzenia. Opatrunki hydrożelowe mogą być ponadto stosowane u osób, które mają odleżyny.

Opatrunki hydrożelowe są wykonane głównie z wody, kwasu hialuronowego oraz specjalnie dobranych polimerów, dzięki którym wszystkie składniki mogą być ze sobą połączone. Najczęściej mają one postać grubego, przezroczystego płatu lub plastra. Spotykane są jednak opatrunki hydrożelowe w postaci żelu do nakładania na rany, który następnie przykrywa się przezroczystą folią (np. UniGel Apotex). Dobrze sprawdzają się także te z aplikatorem w formie strzykawki (np. Hydrosorb Gel).

Opatrunki hydrożelowe z apteki nie tylko dobrze zabezpieczają ranę. Przede wszystkim stwarzają odpowiednio wilgotne środowisko, a tym samym warunki do gojenia się. Tego typu plastry i kompresy mają zdolność do absorbowania wysięku. Dzięki nim zapewniony jest odpowiedni dopływ tlenu do uszkodzonych tkanek. W przypadku oparzeń opatrunki hydrożelowe mają jeszcze jedną zaletę – chłodzą i łagodzą dolegliwości bólowe.

Opatrunki siatkowe i foliowe

Opatrunki foliowe i siatkowe mają postać elastycznej siatki. Służy ona podtrzymaniu opatrunku na ciele. Może z powodzeniem zastąpić bandaż. Polecane jest to szczególnie wtedy, gdy rana znajduje się w trudno dostępnym miejscu lub jest wynikiem oparzenia.

Opatrunki siatkowe i foliowe są dostępne w kilku rozmiarach. Każdy z nich jest przeznaczony do innej części ciała. Na kolano, ramię, łokieć lub stopę polecana jest DOZ PRODUCT Codonet siatka elastyczna opatrunkowa 4, natomiast na głowę należy użyć Codofix w rozmiarze 6.

Opatrunki siatkowe i foliowe nie powodują nadmiernego ucisku na ranę. Tym samym nie tylko nie zakłócają procesów gojenia się, ale także nie nasilają dolegliwości bólowych. Dodatkowo nie zmniejszają komfortu pacjenta.

Opatrunki silikonowe na blizny

W aptece dostępne są także opatrunki silikonowe na blizny. Należy je stosować dopiero po zagojeniu się rany. Dzięki nim można rozjaśnić i wygładzić ślady po uszkodzeniu tkanek. Poprawa wyglądu skóry jest możliwa również w przypadku starych blizn. Tego typu opatrunki przydają się też w terapii nieprawidłowego bliznowacenia. Stosuje się je na blizny po zabiegach chirurgicznych, oparzeniach i skaleczeniach.

Opatrunki ze srebrem

Opatrunki ze srebrem to kompresy i gazy z dodatkiem jonów srebra. Mają one wysoką zdolność do wchłaniania wysięku z uszkodzonych tkanek oraz działają antybakteryjnie. Ich stosowanie jest zalecane w przypadku odleżyn oraz głębokich i trudno gojących się ran. Opatrunek ze srebrem może pozostać w ranie nawet przez kilka dni. Ich stosowanie należy skonsultować z lekarzem.