Oferta opatrunków hydrożelowych?

Opatrunki hydrożelowe to specjalna kategoria opatrunków specjalistycznych. W ofercie tego typu produktów znajdują się opatrunki od takich cenionych producentów jak SMITH NEPHEW, Hartmann czy VH PHARMA. Opatrunki hydrożelowe wcale nie muszą mieć postaci plastra jak tradycyjne opatrunki. Zazwyczaj mają formę hydrożelu, który jest: jałowy, czysty, amorficzny, przezroczysty.

Żel może być w strzykawce lub do wyciśnięcia z tubki. Ta ostatnia opcja powinna być wyposażona w specjalny dozownik, który ułatwi aplikowanie hydrożelu nawet w przypadku trudno dostępnych ran. Takie rozwiązanie spotka się w Atrauman, opatrunek z maścią, 10x20cm, 30 szt. Ma on dozownik Applipak. Taka forma zapewnia dokładne wyciśnięcie zawartości opakowania, co rzutuje na ekonomiczność użytkowania. Najczęściej spotykane są opakowania opatrunku hydrożelowego o pojemności 15 ml.

Do czego używa się opatrunków hydrożelowych?

Opatrunek hydrożelowy ma szerokie zastosowanie. Jego podstawowe przeznaczenie to oczyszczanie ran. Stwarza warunki odpowiednie do działania substancji produkowanych przez docierające do rany komórki odpornościowe. Działa jak bariera zabezpieczająca ranę przed zakażeniem i czynnikami z zewnątrz. Ogromną zaletą opatrunków hydrożelowych jest to, że nie przyklejają się do rany, co minimalizuje ból podczas ich zmiany. 

Produkt ten poprzez uwodnienie przyspiesza proces autolizy, czyli rozpadu tkanek martwiczych. Jednocześnie nie uszkadza zdrowych tkanek, a zapewniając ranie wilgoć, intensyfikuje proces gojenia. Mówiąc bardziej obrazowo, rozpuszcza strupy, obumarłą tkankę, złogi, ale nie uszkadza ziarninującej tkanki. „Plaster hydrożelowy” przeznaczony jest do leczenia różnego rodzaju ran, zwłaszcza tych o charakterze przewlekłym i ran głębokich. 

Doskonale sprawdzi się też w postępowaniu z ranami powierzchniowymi (owrzodzeniami czy odleżynami). To dobry opatrunek na oparzenia I i II stopnia. Przeznaczony jest do zaopatrywania ran ostrych takich jak pęcherze, zajady, otarcia, pęknięcia skóry, drobne rany cięte, rany szarpane, zmiany wywołane opryszczką. Opatrunek hydrożelowy polecany jest przy każdego rodzaju ranach prawie suchych lub o małym wysięku, będących na każdym etapie procesu gojenia.

Jaki jest skład opatrunków hydrożelowych i jak się je aplikuje?

Opatrunek hydrożelowy, mimo tak licznego wykorzystania, jest produktem o bardzo prostym składzie. Zazwyczaj do jego wytworzenia używa się następujących składników: wody, zmodyfikowanego polimeru karboksymetylo-celulozy, gliceryny i karbomeru. 

Opatrunek hydrożelowy aplikuje się na uprzednio oczyszczoną ranę – przemytą roztworem soli fizjologicznej lub pod bieżącą wodą. Jeśli istnieje ryzyko starcia opatrunku, powinno się nałożyć na niego zabezpieczający wtórny opatrunek (wykonanym z gazy lub plastra). Nierzadko w tym celu do zestawu dołączona bywa specjalna folia ochronna. Doskonałym przykładem takiego modelu jest UniGel Apotex Pierwsza pomoc, zestaw, żel, 5 g + opatrunek. 

Ilość koniecznego do wykorzystania hydrożelu bardzo łatwo określić, zwłaszcza w przypadku produktu w strzykawce jak np. Hydrosorb Gel. Ma on podwójną podziałkę, która po pierwsze zapewnia dokładny odczyt ilości podanego do rany hydrożelu, po drugie ilości pozostałej w opakowaniu. Takie rozwiązanie pozwala na rozsądne dysponowanie produktem oraz dokładne prowadzenie dokumentacji rany.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij