Preparaty ząbkowanie u dzieci i niemowląt

(78) info
Pokaż filtry Filtruj

Preparaty na ząbkowanie u dzieci i niemowląt

Czas ząbkowania wielu rodzicom kojarzy się przede wszystkim z nieprzespanymi nocami i płaczliwością dziecka. Wszystko wynika z tego, że wyłaniające się zęby powodują u malucha bolesność, swędzenie, pieczenie i inne nieprzyjemne objawy, a przecież innego sposobu komunikacji emocji niż właśnie płacz, małe dzieci jeszcze po prostu nie znają. Na szczęście da się tego typu symptomy złagodzić i przynieść swojemu dziecku ulgę. Pomocne mogą być różnego rodzaju preparaty na ząbkowanie u dzieci i niemowląt, np. żele, maści, czopki czy zawiesiny, które przygotowano specjalnie z myślą o najmłodszych.

Sprawdź także: Kolka u dzieci

Ząbkowanie u dziecka – co warto wiedzieć?

Sam proces formowania się zębów to nie tylko moment, kiedy lada chwila wyłonią się z dziąseł ich korony. Zaczyna się znacznie wcześniej, ponieważ już w życiu płodowym tworzą się zawiązku zębów mlecznych. Nie jest to jednak proces ciągły i może pojawić się w nim wiele przerw. Generalnie jednak wskazuje się, że u znacznej części maluchów ząbkowania odbywa się w 5.-8. miesiącu życia. Szacuje się, że proces wyrzynania jednego zęba trwa około 2 miesiące (licząc od momentu, w którym można już wyczuć u dziecka ząbek przez dziąsło, po finalne pojawienie się korony). Pierwsze są zazwyczaj dolne siekacze, czyli dwie „dolne jedynki”, a kolejne – siekacze górne. Nie jest to jednak proces jednorodny i u każdego dziecka może zachodzić w bardzo zróżnicowanych tempie oraz kolejności.

Objawy ząbkowania – czego można się spodziewać?

Niestety, czas ząbkowania często nie jest łatwy ani dla rodziców, ani tym bardziej dzieci. W miejscu wyrzynającego się zęba mogą występować: bolesność, przekrwienie, obrzęk, swędzenie, pieczenie. Do tego mogą pojawić się także ogólnoustrojowe objawy ząbkowania, jak chociażby zwiększona płaczliwość, stan podgorączkowy, brak apetytu czy biegunka. Zwykle obserwuje się także wzmożone ślinienie oraz nieustanną chęć wkładania rączek lub różnych przedmiotów do ust (warto w tym kontekście pamiętać o wspierającej funkcji gryzaków!).

Co jednak istotne, nie każde zmiany w zachowaniu dziecka czy pojawiające się w czasie ząbkowania symptomy należy przypisywać właśnie procesowi wyrzynania się zębów. W organizmie malucha mogą zachodzić także inne zjawiska. Jeśli zatem cokolwiek jest niepokojące, kluczowy powinien być kontakt ze specjalistą.

Przeczytaj także: Ząbkowanie u dzieci

Preparaty na ząbkowanie – by wspomóc komfort dziecka

Wśród najczęściej stosowanych środków na ząbkowanie, pojawiają się maści i żele do bezpośredniej aplikacji na dziąsła. Wiele z nich tworzy na powierzchni swego rodzaju warstwę ochronną – powłokę, która niweluje wpływ czynników drażniących. Dodatkowo działają też przeciwbólowo, przeciwzapalnie, łagodzą obrzęk i zaczerwienienie. Znaczna część tego typu preparatów zawiera w sobie także naturalne składniki, przykładowo:

  • kwas hialuronowy, który znakomicie nawilża,
  • łagodzący ekstrakt z liści aloesu,
  • przeciwzapalnie działający rumianek.

Poza tym przeciwbólowo oddziałują też paracetamol oraz ibuprofen, które mają również właściwości przeciwgorączkowe.

Preparat na ząbkowanie należy dobrać tak, by był jak najbardziej komfortowy w aplikacji – jeśli dziecko nie akceptuje żelów lub maści, pomocne mogą być środki pod postacią zawiesin, kropli, roztworów czy czopków. Konieczne jest przy tym pamiętanie o przestrzeganiu wskazanych na ulotce dawek lub skonsultowaniu się w tej sprawie ze specjalistą – bezpieczeństwo jest na pierwszym miejscu.