Apteczne środki na wybielanie zębów
Wiele osób marzy o śnieżnobiałym uśmiechu przyciąga on uwagę i dodaje pewności siebie. Niestety dość często odcień zębów odbiega od oczekiwanego koloru. Wpływa na to kilka czynników, takich jak picie kawy, herbaty, palenie papierosów czy po prostu naturalny kolor kośćca. Na szczęście na ratunek przychodzą produkty, dzięki którym można samodzielnie wybielić zęby w domowym zaciszu. Są to nie tylko wybielające pasty do zębów, ale też inne akcesoria. Stanowią one doskonałą alternatywę dla profesjonalnego zabiegu wykonywanego w gabinecie stomatologicznym.
Co na żółte zęby?
Niestety z różnych powodów trudno uzyskać trwały efekt białych zębów. Dlaczego zatem dochodzi do żółknięcia zębów? Przeważnie jest to wywołane częstym spożywaniem czarnej kawy, coca-coli czy czerwonego wina, a więc napojów, które przyczyniają się do powstawania przebarwień. Ponadto na nieestetyczny kolor zębów mają:
- rodzaj diety;
- palenie papierosów;
- nieodpowiednia higiena jamy ustnej – niedokładne szorowanie zębów prowadzi do odkładania się kamienia nazębnego;
- uwarunkowania genetyczne;
- stosowanie specyficznych leków.
Jak wybielić zęby w domu?
By cieszyć się długotrwałym efektem wybielenia zębów, najpierw najlepiej udać się do stomatologa, aby dokładnie oczyścić zęby z osadów i kamienia nazębnego. Następnie można skorzystać z różnego rodzaju preparatów i akcesoriów do higieny jamy ustnej, które stanowią pomoc w wybieleniu zębów. Należą do nich:
- pasty wybielające;
- płyny do płukania;
- wybielające paski.
Pasty wybielające
Pasty do wybielania zębów to jedna z najpopularniejszych metod poprawiających kolor uzębienia. Wyróżnia się pasty, które można używać codziennie oraz specjalne preparaty dp użytku przez określony czas. Tego typu produkty sprawdzają się doskonale w celu usunięcia przebarwień czy też przywróceniu bieli zębom. Ponadto wyróżnia się dwa rodzaje past wybielających:
- Ścierne – obecne w nich specjalne drobinki mechanicznie usuwają osad oraz przebarwienia. Nie należy używać ich codziennie, ponieważ mogą powodować nadwrażliwość zębów.
- Enzymatyczne – zawierają w swoim składzie enzymy roślinne, co sprawia, że mogą je stosować osoby z delikatnymi dziąsłami czy nadwrażliwością zębów. Co więcej, uzyskuje się odcień naturalnej bieli szkliwa zębów bez przesadnej ingerencji.
Coraz więcej osób sięga również po pasty wybielające z dodatkiem węgla aktywnego. Co je wyróżnia? Z pewnością delikatna formuła, a także działanie zapobiegające rozwojowi próchnicy. Wszystko dzięki temu, że tego typu preparaty bardzo dobrze usuwają płytkę nazębną ze szkliwa.
Wybielające paski do zębów
Inną dość popularną metodą wybielania zębów są specjalistyczne paski wybielające – nasączone żelem np. z dodatkiem nadtlenku wodoru pozwalają rozjaśnić zęby od 2 do 4 tonów. By uzyskać pożądany efekt, należy je stosować regularnie, najlepiej codziennie przez 2 lub 3 tygodnie. Wystarczy nakleić paski na zęby dwukrotnie w ciągu dnia, a następnie pozostawić na około 15-20 minut. Alternatywą dla pasków są specjalne nakładki wykonane z tworzywa termoplastycznego z żelem wybielającym – dostosowują się do indywidualnych uwarunkowań anatomicznych danej osoby.
Wybielające płyny do płukania jamy ustnej
Innym sposobem na wybielanie zębów jest stosowanie płynów do płukania jamy ustnej. W tego typu preparatach należy szukać substancji wykazujących działanie remineralizujące. Są nimi, np. fluor czy hydrosept komponenty te wykazują wpływ na odbudowę oraz wzmocnienie szkliwa. Ponadto dzięki płynom do jamy ustnej dochodzi do rozpuszczenia płytki nazębnej, czego efektem są jaśniejsze zęby. W niektórych tego rodzaju produktach można znaleźć także chloroheksydynę – związek o właściwościach bakteriobójczych, bakteriostatycznych i przeciwgrzybiczych. Warto pamiętać, że płyny do higieny jamy ustnej doskonale radzą sobie z pozbyciem się nieświeżego oddechu.