Preparaty na chorobę lokomocyjną u dzieci – tabletki, opaski

(13) info
Pokaż filtry Filtruj

Preparaty na chorobę lokomocyjną u dzieci – tabletki, opaski

Choroba lokomocyjna, zwana również kinetozą, jest powszechnie występującą dolegliwością, która dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Podczas dłuższych podróży samochodem, pociągiem, statkiem lub samolotem u niektórych osób może wystąpić szereg objawów, takich jak nudności, wymioty, spadek ciśnienia krwi, nagłe poty czy zawroty głowy, które przypominają objawy choroby morskiej. By zadbać o zdrowie dziecka, warto wówczas sięgnąć po odpowiednie preparaty, które łagodzą uporczywe dolegliwości związane z tą chorobą.

Choroba lokomocyjna – co to takiego?

Choroba lokomocyjna, zwana również kinetozą, to schorzenie, które występuje w trakcie poruszania się różnymi środkami transportu. Choć najczęściej dotyka dzieci, może też pojawić się u dorosłych, zwłaszcza u kobiet w ciąży. Przyczyną choroby jest niezgodność sygnałów wzrokowych i bodźców z błędnika, co prowadzi do przekazania sprzecznych informacji dla mózgu. W trakcie ruchu wzrok nie dostrzega zmian w otoczeniu, natomiast błędnik wychwytuje zmiany położenia ciała, co powoduje, że mózg odbiera sprzeczne sygnały. W skrócie można stwierdzić, iż choroba lokomocyjna u dzieci występuje, gdy jedna część ich zmysłów odczuwa ruch, a druga pozostaje w spoczynku.

Objawy choroby lokomocyjnej u dzieci

Choroba lokomocyjna to nic innego jak zespół symptomów pojawiających się podczas podróży. Początkowym i charakterystycznym symptomem jest brak apetytu, ogólne osłabienie, zmęczenie oraz złe samopoczucie. W miarę trwania podróży i nasilania się czynników wywołujących chorobę pojawiają się kolejne dolegliwości, takie jak zawroty głowy, nadpotliwość, nadmierna produkcja śliny, szum w uszach, a także nudności czy wymioty.

W przypadku wystąpienia tego typu symptomów warto też sięgnąć po preparaty na refluks dla dzieci.

Jakie preparaty na chorobę lokomocyjną u dzieci?

Jeśli dziecko cierpi na chorobę lokomocyjną, ważne jest, aby wybrać odpowiednie leki, które są przeznaczone dla dzieci. Muszą one być dostosowane do ich wagi oraz wieku. Ważne jest, aby wybrać najwygodniejszą i najlepiej dopasowaną formę leku na chorobę lokomocyjną – krople, tabletki, syropy lub żelki. Należy również zwrócić uwagę na substancje aktywne w lekach – niektóre są naturalnymi preparatami roślinnymi. Wybór danego leku warto jednak skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

Leczenie choroby lokomocyjnej u dzieci

Leczenie zarówno choroby morskiej, jak i choroby lokomocyjnej polega przede wszystkim na łagodzeniu objawów poprzez hamowanie odruchu wymiotnego. W tym celu można stosować preparaty roślinne z imbirem, np. syropy, lizaki oraz tabletki na chorobę lokomocyjną dla dzieci, leki homeopatyczne (np. krople, granulki) oraz leki bez recepty zawierające dimenhydraminę (środek przeciwwymiotny) lub inne leki przeciwalergiczne starszej generacji, takie jak difenhydramina.

Specjalne opaski łagodzące objawy choroby lokomocyjnej

Specjalne opaski na chorobę lokomocyjną u dzieci stosuje się w celu łagodzenia uporczywych objawów. Opaski te działają poprzez uciskanie punktu akupresurowego pod spodem obu nadgarstków. Dzięki temu, że metoda ta jest niefarmakologiczna, nie wywołuje senności ani innych działań niepożądanych. Efekty stosowania opasek są odczuwalne po kilku minutach, co sprawia, że mogą one być jednym z bardziej wygodnych oraz skutecznych sposobów na hamowanie nudności.

Choroba lokomocyjna u dzieci – działania profilaktyczne

Aby zminimalizować lub uniknąć objawów choroby lokomocyjnej, należy przede wszystkim podjąć odpowiednie działania profilaktyczne. Najważniejsze z nich to:

  • Odpoczynek przed wyjazdem – dobrze wypoczęte dzieci są mniej narażone na objawy choroby lokomocyjnej.
  • Unikanie korzystania ze smartfonów – urządzenia elektroniczne generują kolejne bodźce, które mogą pogorszyć objawy choroby lokomocyjnej.
  • Podawanie maluchowi lekkostrawnej żywności dla dzieci przed i w trakcie podróży, a także odpowiedniej ilości płynów.
  • Zapewnienie dziecku atrakcji podczas podróży – gry, rozmowy i inne formy zabawy pomagają odciągnąć uwagę od objawów choroby lokomocyjnej.
  • Drzemka w trakcie podróży – zamknięte oczy ograniczają bodźce dla organizmu i mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia nudności i innych przykrych objawów.

 

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij