Bark

(7) info
Pokaż filtry Filtruj

 

Kiedy używać stabilizatorów barku?

Stabilizator barku to popularny, niedrogi i ogólnodostępny sprzęt rehabilitacyjny. Mimo swojej prostoty, jest skutecznym narzędziem w walce z uszkodzeniami i schorzeniami barku. Zaleca się go wtedy, gdy bark powinien być unieruchomiony i zabezpieczony. W tym celu pomocny będzie uniwersalny prostotrzymacz ósemkowy. Stosuje się go po operacjach chirurgicznych, ale także przy przeciążeniach, obrzękach i nadwyrężeniach mięśnia. Stabilizator sprawdzi się przy bólu mięśni i stawów. Możesz go również używać, jeśli cierpisz z powodu stanów zwyrodnieniowych stawu barkowego oraz porażenia lub bezwładności ręki. Stabilizator barku można stosować ponadto profilaktycznie – polecany jest zwłaszcza sportowcom. Dzięki niemu bark będzie mniej narażony na uszkodzenia i kontuzje.

Rodzaje stabilizatorów

Na rynku jest wiele rodzajów stabilizatorów. Różnią się one zastosowaniem i rozmiarem. Dzieli się je ze względu na budowę i przeznaczenie. Dostępne są ortezy w postaci:

  • opasek elastycznych – nie mają dużej mocy stabilizującej, dlatego najczęściej stosowane są profilaktycznie, jako ochraniacze (np. Paso-fix opaska elastyczna stawu kolanowego);

  • ściągaczy – wykonywane z elastycznej tkaniny, małe, lekkie i skuteczne. Dzięki właściwości ściągającej skutecznie odciążają staw. Ściągacze sprawdzają się jako stabilizatory kolanowe;

  • stabilizatorów neoprenowych – sprawdzą się przy kontuzjach i po urazach. Poza stabilizacją także ogrzewają ciało, przyspieszając powrót do sprawności;

  • stabilizatorów siatkowych – profesjonalny sprzęt stosowany przy silnych bólach i obrzękach. Skutecznie unieruchamiają staw i okoliczne tkanki (np. orteza na opadająca stopę Meyra Foot Rise).

Jeśli chcesz stosować stabilizator podczas treningu, aby odciążyć bark i uniknąć kontuzji, możesz użyć opaski elastycznej. Jeśli jednak potrzebujesz mocnego unieruchomienia, najlepiej sprawdzi się sztywna orteza neoprenowa lub siatkowa.

Jaki stabilizator barku wybrać?

Pamiętaj, że stabilizator ma pomóc Ci w powrocie do zdrowia i w odzyskaniu sprawności barku. Warto więc wybrać produkt dobry jakościowo. Źle dobrany stabilizator barku może być nieskuteczny albo wydłużyć procedurę powrotu do zdrowia.

Dobierając stabilizator, zwróć uwagę na rodzaj materiału. Jeśli jesteś sportowcem i potrzebujesz stabilizatora prewencyjnie, wybierz opaskę elastyczną. Jeśli natomiast Twój uraz jest poważny i bolesny, zastosuj ortezę neoprenową, siatkową albo ściągacz. Kolejną ważną kwestią są elementy zapobiegające otarciom skóry. Jeśli Twoja skóra jest podatna na podrażnienia, możesz wybrać stabilizatory bezszwowe lub z podszyciem. Ważne jest też to, aby orteza się łatwo zdejmowała. Dzięki temu nie będziemy dodatkowo nadwyrężać barku. Zadbaj również o to, aby sprzęt był w miarę możliwości przewiewny. W ten sposób unikniesz odparzeń i związanego z nimi bólu. Ortezy możesz kupić w różnych rozmiarach, dostosowanych do wzrostu i wagi. Inny stabilizator będzie miał mężczyzna, inny kobieta, a jeszcze inny dziecko. U kobiety sprawdzi się temblak Qmed 4-ARM w rozmiarze S, natomiast na większą rękę Qmed 4-ARM w rozmiarze L.

Pamiętaj, że sprzęt medyczny dla dzieci powinien być wybierany wyjątkowo starannie. Dzieci są bowiem bardzo aktywne i trudno im utrzymać rękę w jednej pozycji. Szybciej się też brudzą i są bardziej podatne na uszkodzenia i odparzenia.

Na rynku jest bardzo duży wybór akcesoriów do rehabilitacji, w tym stabilizatorów barkowych. Ich zakup jest dużym wyzwaniem. Przed zakupem warto uświadomić sobie, jaką funkcję powinny pełnić. Jeśli masz wątpliwości, możesz skonsultować zakup z lekarzem bądź rehabilitantem. Z pewnością pomogą Ci podjąć właściwą decyzję.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij