Higiena jamy ustnej dzieci

(417) info
Pokaż filtry Filtruj

Higiena jamy ustnej u dzieci

Odpowiednia higiena jamy ustnej dzieci jest kluczowym czynnikiem w utrzymaniu zdrowych zębów u maluchów. Należy o nią dbać jak najwcześniej, najlepiej od pierwszych dni życia, ponieważ wraz z pojawieniem się pierwszego zęba u niemowlaka wzrasta ryzyko rozwoju próchnicy. Dostępnych jest wiele różnych produktów do utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej, zarówno dla noworodków, jak i starszych dzieci. Jakie pasty i szczoteczki do zębów dla dzieci warto wybierać? Dlaczego? 

Jaka pasta do zębów dla niemowlaka?

Warto pamiętać, że ząbkowanie u niemowląt zaczyna się zazwyczaj około 6. miesiąca życia. Wówczas, gdy dochodzi do pojawienia się pierwszego zęba mlecznego, należy sięgnąć po pastę do zębów dla dzieci, aby w odpowiedni sposób zadbać o higienę jamy ustnej niemowlaka. Najlepiej wybierać produkty pozbawione parabenów i innych szkodliwych związków, które mogą mieć negatywny wpływ na rozwój noworodka. Dobrze zatem, aby pasta do zębów dla niemowląt nie zawierała drażniących związków, jak SLS, działających niekorzystnie na błonę śluzową jamy ustnej. 

W przypadku używania smoczków warto zaopatrzyć się również w pojemniki na smoczki, dzięki którym zdezynfekowane akcesorium jest mniej narażone na namnażanie się bakterii. 

Pasta do zębów mlecznych

O zęby mleczne należy dbać tak samo, jak o zęby stałe. Higiena jamy ustnej u małych dzieci wymaga wyjątkowej troski. Kluczowe jest zatem wybranie odpowiedniej pasty do mycia zębów dla malucha. Powinna ona zawierać substancje żelujące i pieniące, które nadają charakterystycznej konsystencji. Ponadto nie może w niej zabraknąć składników bakteriobójczych, czy środków ścierających, zapobiegających rozwojowi próchnicy oraz tworzeniu się kamienia nazębnego. Przy zakupie pasty trzeba kierować się również wiekiem pociechy – z reguły na opakowaniu produktu umieszczone są odpowiednie oznaczenia.  

Sprawdź także, jakie kosmetyki dla dzieci i niemowląt wybrać.

Jaka pierwsza szczoteczka do zębów?

Oprócz odpowiedniej pasty należy także wybrać odpowiednią szczoteczkę do zębów dla dzieci. Przede wszystkim warto zwracać uwagę na zalecenia producenta i jeżeli wybieramy pierwszą szczoteczkę do zębów, najlepiej sięgać po te z oznaczeniem wieku 0-2 lub 0-3. Dlaczego? Takie akcesoria do higieny jamy ustnej zostały zaprojektowane specjalnie dla małych dzieci, a mianowicie: 

  • często mają małe główki, swobodnie mieszczące się w jamie ustnej niemowlaka, 

  • mają dużą rączkę, dzięki czemu ich użytkowanie jest wygodne dla rodzica czyszczącego zęby dziecka, 

  • cechują się delikatnym i miękkim włosiem. 

Pasty z fluorem dla dzieci

Wielu rodziców zastanawia się, czy lepiej wybierać pasty dla dzieci z fluorem, czy bez. Pierwiastek ten jest kluczowym elementem w prawidłowym rozwoju zębów. Przede wszystkim przyczynia się do zwiększania mineralizacji tkanki zębów, a także ogranicza rozwój bakterii odpowiedzialnych za próchnicę. Trzeba jednak pamiętać, że fluor zalicza się do grupy silnie toksycznych pierwiastków, a jego przedawkowanie może prowadzić do fluorozy (choroby wywołanej jego nadmiarem). Z tego względu w pierwszych miesiącach życia zaleca się stosowanie past bez fluoru dla dzieci. Dopiero starsze pociechy mogą sięgać po pasty wzbogacone w ten pierwiastek. 

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij