Higiena jamy ustnej dzieci

(382)
Pokaż filtry Filtruj

Jak dbać o higienę jamy ustnej u niemowlęcia?

Dziecko od pierwszych chwil życia wymaga troskliwej opieki w każdym aspekcie. Konieczne jest rozpoczęcie pielęgnacji jamy ustnej już od pierwszych chwil życia. Niemowlętom należy przemywać dziąsła naparem z rumianku i masować je silikonową, mięciutką szczoteczką. Gdy pojawią się pierwsze ząbki, trzeba sięgnąć po delikatne pasty do mycia.

Przykładowe produkty, dzięki którym można dbać o higienę jamy ustnej dziecka już od pierwszych chwil jego życia:

Warto zwrócić uwagę na to, z czego zostały wykonane produkty, tak aby ich skład nie podrażniał delikatnej buzi dziecka.

Jak należy dbać o higienę jamy ustnej u małego dziecka?

Małe dziecko chętnie naśladuje rodziców we wszystkim, co robią. Można zatem uczyć je, dając przykład, jak powinno samodzielnie dbać o higienę jamy ustnej. Do tego celu nasza pociecha będzie potrzebować szczoteczki dostosowanej do jej wieku. Najlepiej, aby była to szczoteczka kolorowa, z wizerunkami zwierząt lub postaci z bajek. Konieczne będzie też zastosowanie pasty do zębów bez fluoru lub takiej o stężeniu fluoru odpowiednim dla dzieci.

Przykładowe produkty do dbania o higienę jamy ustnej u małych dzieci:

Warto skorzystać z naturalnej dziecięcej ciekawości, by nauczyć pociechę dbania o higienę jamy ustnej. To właśnie ten czas, gdy dziecko chce być jak mama i tata, dlatego dzielnie naśladuje ich poczynania.

Jak starsze dzieci powinny dbać o higienę jamy ustnej?

Starsze dziecko powinno być na tyle wdrożone w czynności samoobsługowe, by bez problemu samodzielnie myć zęby, czyścić nitką przestrzenie międzyzębowe, a także używać do płukania ust specjalnych płynów.

Na tym etapie rodzic może dbać tylko o zapewnienie odpowiedniej szczoteczki do zębów, pasty i płynu do płukania jamy ustnej. Od czasu do czasu warto dyskretnie kontrolować, czy dziecko myje zęby. Powinno robić to przez odpowiedni czas oraz w zalecany przez rodzica i stomatologa sposób.

Przykładowe produkty do higieny jamy ustnej dla starszego dziecka:

Dla starszych dzieci ciekawym rozwiązaniem będzie wybór sonicznej szczoteczki elektrycznej, jak np. Vitammy Pearl + soniczna szczoteczka do zębów z etui, 1 szt. Jest ona nie tylko modnym gadżetem, ale też zapewnia bardzo dokładne mycie zębów i usuwanie płytki nazębnej z ich powierzchni. Producent zaleca, by zacząć ją stosować od ósmego roku życia.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij