dziecko myje zęby
Mama i dziecko Dominika Adamczyk
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 4380 razy

Jak myć zęby niemowlaka, jaka pasta do zębów dla niemowląt?

Czas, kiedy w domu pojawia się niemowlę, jest wyjątkowym okresem dla całej rodziny. Mały człowiek wymaga cierpliwego podejścia, a także szczególnego zadbania o jego zdrowie. Szczególnej dbałości wymaga także jama ustna pociechy. Na stan uzębienia dziecka wpływa nie tylko szczotkowanie zębów (w momencie, gdy zaczną się one pojawiać w jamie ustnej), ale też zachowanie odpowiedniej higieny od pierwszych dni życia! Jak więc zadbać o higienę jamy ustnej naszego malucha ? 

Spis treści:

  1. Jak bać o jamę ustną u noworodka i niemowlaka? 
  2. Jak myć zęby niemowlaka?
  3. Jak długo szczotkować zęby dziecku?
  4. Jak używać szczoteczki elektrycznej u dziecka?
  5. Jaka pierwsza szczoteczka do zębów dla niemowlaka? 
  6. Kiedy wymienić szczoteczkę na nową?
  7. Jaka pierwsza pasta do zębów dla dziecka? Z fluorem czy bez?

 

Jak bać o jamę ustną u noworodka i niemowlaka? 

Bez wątpienia, najbardziej istotną rolę odgrywa tu regularność i dokładność. Dbanie o higienę jamy ustnej tak małych dzieci nie wymaga użycia specjalnych produktów. Wystarczy nam do tego sterylny gazik lub fragment bawełnianej chusteczki. Wybrany przez nas materiał należy zanurzyć w letniej, przegotowanej wodzie i przetrzeć nim zarówno dziąsła jak i też błonę śluzową w buzi malucha. Czynność ta powinna być wykonywana co najmniej dwa razy dziennie. Akcesoria do higieny jamy ustnej niemowląt mogą być pomocne. Przykładem mogą być nakładki na palce do mycia dziecięcych dziąseł. 

Przeczytaj również: Ząbkowanie, jak przebiega, kiedy się zaczyna 

Jak myć zęby niemowlaka?

Pielęgnowanie zębów powinno być wdrożone od pojawienia się pierwszego zęba w jamie ustnej. Zależy ono przede wszystkim od tego, na jaką szczoteczkę się zdecydowaliśmy – manualną czy elektryczną.  

W przypadku szczoteczki manualnej uzębienie mleczne szczotkuje się w nieco inny sposób niż stałe. Stosujemy metodę „kółeczek”, profesjonalnie nazywaną metodą Fonesa. Od czego należy zacząć? Tak jak w przypadku dorosłych, szczoteczkę należy zwilżyć pod bieżącą wodą. Następnie aplikujemy bardzo małą ilość pasty, odpowiadającą wielkością ziarenku ryżu. Delikatnie otwieramy buzię naszego dziecka, po czym  każdy ząbek starannie oczyszczamy, wykonując koliste ruchy. Po zakończeniu szczotkowania pozostałości pasty należy dokładnie usunąć przy użyciu zwilżonego gazika. 

Powiązane produkty

Jak długo szczotkować zęby dziecku? 

Książkowo mówi się, że czas szczotkowania zębów wynosi od 2 do 3 minut. Oczywiście trudno przestrzegać tego zalecenia w przypadku tak małych dzieci. Nie zważajmy więc uwagi na czas, jaki poświęcamy szczotkowaniu, ale skupmy się na tym, czy wykonujemy je z należytą dokładnością. Sprawdzajmy, czy pozostałości pokarmowe lub nalot w postaci płytki zostały dokładnie usunięte. Czas nie większego znaczenia, a w przypadku dzieci zależy on głównie od ich współpracy z rodzicem, a nie staranności szczotkowania.  

Jak używać szczoteczki elektrycznej u dziecka?

W przypadku szczoteczki elektrycznej większość zasad jest dokładnie taka sama. Różnica dotyczy głównie tego, że szczoteczkę wystarczy jedynie przesuwać od zęba do zęba. Mimo tego, że wydaje się to znacznie prostsze i mniej obciążające, to u dużej grupy rodziców niestety się nie sprawdza. Wiele dzieci nie czuje się komfortowo, czując w jamie ustnej wibrację i drgania. Mogą one budzić w nich lęk i niepokój. Dlatego temat wyboru szczoteczki elektrycznej należy dogłębnie rozważyć, a we wprowadzeniu jej kierować się nie tylko jej zaletami, ale przede wszystkim komfortem naszego malucha.  

Pamiętajmy, żeby czynność mycia zębów naszego niemowlaka nieco urozmaicić. Nucenie ulubionej piosenki, zabawa z wodą czy prezentowanie mycia zębów przez nas samych może budować u dziecka pozytywne skojarzenia. Takie proste czynności mogą sprawić, że codzienna higiena jamy ustnej będzie kojarzyć mu się z miłą nauką dobrych nawyków i zabawą. 

Jaka pierwsza szczoteczka do zębów dla niemowlaka? 

Wybór pierwszej szczoteczki dla naszej pociechy może być wyzwaniem. Rynek z roku na rok ma do zaoferowania coraz bogatszą gamę produktów. Czym więc należy się kierować, podczas wyboru? 

Wybór, powinniśmy zacząć od zasadniczego pytania, czy decydujemy się na szczoteczkę manualną, czy elektryczną. Obie z nich mogą być stosowane w jamie ustnej od pojawienia się w niej pierwszego zęba. Ocena, która z nich jest lepsza, zależy wyłącznie od indywidualnych preferencji. Teoretycznie, szczoteczka elektryczna zapewnia nam znacznie szybsze czyszczenie, jest jednak dużo droższa. Klasyczna, manualna szczoteczka wymaga nieco większego zaangażowania ze strony rodziców, jednak wielu z nich ocenia ją znacznie lepiej, niż elektryczne odpowiedniki.

Bardzo istotny jest dobór odpowiedniej wielkości szczoteczki, a przede wszystkim jej główki. Wielkością powinna być ona dopasowana do jamy ustnej malucha. Kształt powinien być owalny i skrócony, co ma na celu zniwelowanie ryzyka podrażnienia.  Włosie szczoteczki powinno być miękkie i obejmować 1-2 zęby. W drogeriach lub aptekach szczoteczki takie oznaczone są zwykle symbolami 0-2 lub 0-3 (dotyczą one wieku dziecka).  

Pozostając przy temacie główki, warto zwrócić też uwagę na kolor włosia. Część produktów posiada włókna w dwóch kolorach. Jeden z nich ma wskazywać na to, jaką ilość pasty należy nałożyć. Mimo że jest to mały detal, w natłoku codziennych obowiązków może się on okazać niezwykle pomocny.  

Warto zwrócić też uwagę na trzon szczoteczki. Dla dziecka nie będzie on miał najmniejszego znaczenia, jednak to rodzice są  „operatorem sprzętu”. Pamiętajmy więc również o naszej wygodzie. Wybierajmy szczoteczki z dłuższym trzonem lub ze specjalnym uchwytem, taka budowa pozwoli nam na komfortowe wykonywanie precyzyjnych ruchów w jamie ustnej malucha. 

Kiedy wymienić szczoteczkę na nową?

Pamiętajmy, że u dzieci, tak samo jak u dorosłych szczoteczkę należy regularnie wymieniać. Zasady są dokładnie takie same: zmieniamy ją co 3 miesiące lub szybciej, w momencie, gdy włosie zaczyna się wyginać na boki. W przypadku niemowląt szczoteczkę należy wymieniać także po przebytych chorobach infekcyjnych.  

Jaka pierwsza pasta do zębów dla dziecka? Z fluorem czy bez?

Na pytanie, jaką pierwszą pastę do zębów należy wybrać dla naszego dziecka, istnieje jedna słuszna odpowiedź: pastę z fluorem. Jego zawartość w pastach przeznaczonych do dbania o pierwsze zęby mleczne powinna wynosić 1000 ppm. Fluor wzmacnia szkliwo oraz zapobiega próchnicy. Tak naprawdę żaden inny składnik nie odgrywa w paście tak dużego znaczenia jak właśnie fluor. W gabinetach stomatologów spotykamy się z pytaniem, czy pasty z fluorem dla dzieci są bezpieczne. Przy stosowaniu odpowiedniej ilości pasty, nawet przy jej połykaniu (co w pierwszych latach życia dziecka jest nieuniknione) nie ma żadnego niebezpieczeństwa.  

Większość past dla dzieci przeznaczonych jest do użytku od 6 miesiąca życia. Rynek past dla niemowląt oferuje także bogatą gamę smaków, warto zwrócić uwagę, który produkt najbardziej odpowiada naszemu maluchowi. Z pewnością używanie pasty o przyjemnym smaku będzie przyjemniejsze, ale ważne jest, aby dziecko jej nie połykało. 

Czy wiesz, że… 

Niektóre dzieci rodzą się z zębami? Jedno na 2/3 tysiące dzieci przychodzi na świat z zębem w jamie ustnej! Są to zwykle zęby sieczne, są zazwyczaj mocno rozchwiane, wymagające szybkiego usunięcia.  

Bibliografia

M.Krawczyński, Ząbkowanie – fizjologia czy istotny problem pediatryczny wymagający interwencji terapeutycznej? [online:] https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0031393911704772, dostęp 10.10.2022. 

H. Boguszewska-Gutenbaum,J. Janicha, P. Sobiech, D. Olczak-Kowalczyk, Symptomy ogólne i miejscowe związane z wyrzynaniem zębów mlecznych, [online:] https://publisherspanel.com/api/files/view/7835.pdf,  dostęp: 22.09.2022


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij