Preparaty na afty i pleśniawki u dzieci

(21) info
Pokaż filtry Filtruj

Preparaty na afty i pleśniawki u dzieci – by przywrócić komfort w jamie ustnej

Afty to problem, który dotyczy bardzo wielu osób. Dane wskazują, że występują nawet u 11-30 proc. społeczeństwa – w tym także u dzieci. Są to okrągłe lub owalne owrzodzenia pojawiające się w jamie ustnej. Wiążą się z nimi bardzo nieprzyjemne objawy, jak np. ból, pieczenie czy zaczerwienienie. W zależności od umiejscowienia, afty i pleśniawki mogą też przeszkadzać w jedzeniu czy nawet mówieniu. Warto zatem postarać się złagodzić tego typu dolegliwości i przywrócić maluchom jak najwyższy poziom komfortu. Pomocne mogą okazać się różnego rodzaju apteczne preparaty na afty i pleśniawki dla dzieci: żele, spraye, płyny do płukania, tabletki – wybór jest naprawdę duży!

Czym właściwie są afty i jak odróżnić je od pleśniawek?

Jak to zostało wspomniane, afty to owrzodzenia pojawiające się w obszarze jamy ustnej. Niestety, etiologia problemu wciąż nie jest do końca znana, lecz wyróżnia się trzy odmiany kliniczne RAS (ang. recurrent aphthous atomatitis – aftowego zapalenia jamy ustnej):

  • Afty Mikulicza – czyli afty małe. To właśnie ta odmiana pojawia się najczęściej. Nadżerki nie przekraczają wtedy 1 cm, są dość płytkie, goją się względnie szybko i nie powodują trwałych zmian, np. blizn. Najczęściej występują m.in. na podniebieniu miękkim, policzkach, języku oraz obszarze pod nim;
  • Afty Suttona – inaczej afty duże. To rzadszy, ale poważniejszy problem – dotyka około 10-15 proc. osób, które mierzą się z aftozą nawrotową. Zwykle są większe, ponieważ mogą osiągać wielkość 1-3 cm. Są też bardziej bolesne, goją się dłużej, a pojawiać się mogą także na innych obszarach niż wyżej wymienione, np. dziąsłach czy podniebieniu twardym;
  • Afty opryszczkopodobne – występują najrzadziej. Jak wynika z nazwy, mogą przypominać opryszczkę (rozpoczynają się od wystąpienia małych, bardzo licznych pęcherzyków), lecz nie są wywoływane tego typu wirusami.

Odróżnienie aft od pleśniawek nie zawsze jest łatwe. Warto jednak pamiętać, że afty to zazwyczaj pojedyncze nadżerki, które otoczone są zaczerwienioną obwódką, świadczącą o toczącym się stanie zapalnym. Pleśniawki bardziej zaś przypominają nalot na tkankach jamy ustnej, częściej pojawiają się u niemowląt, mają podłoże grzybicze, a wokół zmian nie obserwuje się rąbka zapalnego.

Preparaty na afty i pleśniawki dla dzieci – jak pomóc?

W terapii aft i pleśniawek najistotniejsze są trzy kwestie: łagodzenie nieprzyjemnych objawów, w tym bolesności, przyspieszenie procesu gojenia, a także zmniejszenie częstotliwości nawrotów. Dostępne są w tym zakresie różne preparaty:

  • żele – przeznaczone do aplikacji bezpośrednio na zmienione miejsca. Większość tego typu środków tworzy swego rodzaju powłokę ochronną, która łagodzi ból, nawilża, a jednocześnie ogranicza dostęp czynników zewnętrznych, patogenów oraz zmniejsza ryzyko dalszych podrażnień;
  • spraye – łatwe w aplikacji, również stosowane bezpośrednio na zmiany. Tego typu produkty zawierają w sobie np. octenidynę oraz cytrynian cynku, które mają właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybicze oraz przeciwbakteryjne. Podobnie działa też róża damasceńska, która dodatkowo łagodzi ból. Gliceryna ułatwia zaś nawilżenie tkanek, a pantenol wspiera ich gojenie;
  • płyny do płukania jamy ustnej – wykazują wiele różnych właściwości, od działania przeciwdrobnoustrojowego, przez wsparcie w leczeniu stanów zapalnych, po oczyszczanie. Co ważne, tego typu środki powinny stosować tylko dzieci, które potrafią już wykonywać płukanki, bez połykania stosowanych w ich przebiegu płynów;
  • tabletki do ssania – stworzono specjalne produkty wspierające terapię stanów zapalnych jamy ustnej i dziąseł, w tym także właśnie aft oraz pleśniawek (jak i różnego rodzaju urazów, które powstały np. w wyniku podrażnień aparatem ortodontycznym). Działają łagodząco, odkażająco oraz wspierająco względem układu immunologicznego. Konieczne należy jednak sprawdzić, od jakiego wieku mogą być stosowane – niektóre wskazane są dopiero dzieciom powyżej 6. roku życia.

Co jeszcze warto wiedzieć o aftach i jak wspierać ich leczenie?

W kontekście leczenia, jak i profilaktyki opisywanych tu problemów, bardzo ważne jest holistyczne podejście. Poza wymienionymi wyżej preparatami na afty i pleśniawki dla dzieci, koniecznie należy pamiętać też o odpowiedniej higienie jamy ustnej – bez niej, ani rusz.

Co więcej, ryzyko powstawania aft może zmniejszyć także odpowiednia dieta, zwłaszcza zadbanie o dostarczenie prawidłowych ilości witamin z grupy B oraz żelaza. Warto też wesprzeć układ odpornościowy malucha, dbając o jego stan psychiczny – optymalną porcję relaksu i odpoczynku. Do tego prawidłowe ilości snu oraz aktywności fizycznej, a kondycja dziecka – i to nie tylko jego jamy ustnej – na pewno będzie za to bardzo wdzięczna!

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij