Inhalatory dla niemowląt

(8) info
Pokaż filtry Filtruj

Inhalator – podstawowe parametry sprzętu

Wybierając konkretny model inhalatora, należy kierować się podstawowymi parametrami sprzętu i wskaźnikami, które wskazuje producent.

1. Wielkość cząsteczek – to wartość, która wskazuje na wchłanialność aplikowanego leku w drogach oddechowych, co przekłada się na efektywność terapii. Jeśli zależy nam na szerokiej funkcjonalności sprzętu, warto postawić na inhalator emitujący jak najmniejsze cząsteczki. Wówczas będzie mógł on być wykorzystywany zarówno w infekcjach gardła, jak i w poważnych schorzeniach górnych i dolnych dróg oddechowych.

Podział wielkości cząsteczek prezentuje się następująco:

  • 0,5–3 um – cząsteczki docierające do całych dróg oddechowych wraz z pęcherzykami płucnymi (np.  INHALATOR MEDEL FAMILY PLUS),
  • 2–5 um – cząsteczki docierające do oskrzeli (np. INHALATOR SANITY),
  • 5–8 um – cząsteczki docierające do górnych partii oskrzeli i tchawicy,
  • >8 um – wchłanianie cząsteczek tylko na poziomie górnych dróg oddechowych w nosie i gardle.

2. Czas przepływu – to parametr wskazujący na nebulizację, czyli emitowanie pary wodnej. Najlepszym wyborem są modele, w których czas przepływu wynosi od 4 do 10 minut.
3. Pojemność nebulizatora – wskazuje na to, ile mililitrów leku zmieści się w pojemniku. Na rynku znajdziemy modele o pojemności zarówno 2 ml, jak i mieszczące około 10 ml leku. Zaleca się wybór inhalatorów o większej pojemności.
4. Poziom głośności – większość inhalatorów emituje dźwięk niższy niż 60 dBA. To wartość optymalna do warunków domowych. Dla niemowlaka warto poszukać cichego sprzętu, który nie wystraszy malucha.

Inhalatory pracujące na najniższych parametrach nie będą w stanie rozbić leku na cząsteczki mgiełki. W przypadku środków farmakologicznych zawierających kwas hialuronowy może nawet dochodzić do zapychania inhalatora cząsteczkami. Dlatego wybierając dobrej jakości inhalator, warto postawić na sprzęt oferujący maksymalny zakres parametrów.

Rodzaje inhalatorów

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów inhalatorów.

  • Inhalator ultradźwiękowy (elektryczny) – mgiełka leku tworzona jest przez wbudowaną w urządzenie przetwornicę. Zaletą tego typu inhalatora jest poręczny rozmiar, prosta obsługa, wydajna i cicha praca. Inhalator ultradźwiękowy może być stosowany u dzieci powyżej 1. roku życia. Nie można aplikować nim steroidów, większości antybiotyków i leków w postaci zawiesin.
  • Inhalator membranowy (siateczkowy) – mgiełka leku tworzona jest przez membranę, która dociskana jest tłokiem. Zaletą tego typu inhalatora jest cicha praca. Sprzęt może być stosowany u niemowląt (np. INHALATOR TM-NEB MICRO MESH)
  • Inhalator pneumatyczny (kompresorowy) – mgiełka leku tworzona jest przez sprężarkę, który wprawia w ruch tłok, a ten trafiając w lek, rozbija go na cząsteczki. Tego typu inhalator nadaje się do stosowania u niemowląt. Zaletą sprzętu jest mały, poręczny rozmiar, a także możliwość aplikacji wszystkich rodzajów leków – zawiesin, antybiotyków, solanek itd. Tego typu sprzęt polecany jest dla pacjentów niewspółpracujących lub o mało wydolnym oddechu. Mgiełka leku może być podawana za pomocą specjalnego ustnika, maski lub końcówki donosowej (np. INHALATOR PRO SANITY).

Jak konserwować inhalator dla dziecka?

Na skuteczność inhalatora przekłada się jego odpowiednia konserwacja. Części ruchome sprzętu (ustnik i wężyk) powinny być myte pod bieżącą wodą po każdym użyciu. W przypadku inhalatora kompresorowego należy pamiętać o wymianie filtra przynajmniej raz na 2 miesiące. Ustnik lub maskę trzeba dokładnie oczyścić również bezpośrednio przed inhalacją.