Żele antybakteryjne
Żele antybakteryjne są preparatami na bazie alkoholu. Mają one stałą konsystencję, dzięki czemu ich aplikacja jest bardzo prosta. Ponadto szybko się wchłaniają. Można ich używać w każdej sytuacji, w której istnieje ryzyko zakażenia.
Substancją czynną w żelach antybakteryjnych do dezynfekcji rąk jest alkohol etylowy. Rekomendowane stężenie tego składnika to 60%. Wówczas można zyskać pewność, że dany preparat skutecznie usunie większość bakterii, wirusów i grzybów z powierzchni skóry. Przykładem dobrego żelu antybakteryjnego z apteki jest Alko-żel Plus, żel do dezynfekcji skóry rąk, 500 ml.
Warto wybierać żele antybakteryjne do rąk z apteki, które poza alkoholem mają jeszcze substancje pielęgnujące i łagodzące. Dobrym wyborem są preparaty z aloesem (np. Farmasystem Aloe Hand Gel, żel antybakteryjny do rąk, 50 ml). Dzięki temu ryzyko uszkodzenia naskórka i pojawienia się nieprzyjemnych dolegliwości (np. zaczerwienienia lub świądu skóry) jest zredukowane do minimum. Żele do dezynfekcji rąk w małych opakowaniach można mieć zawsze przy sobie.
Płyny antybakteryjne
Do dezynfekcji służą płyny antybakteryjne. Mają one działanie wirusobójcze, grzybobójcze i bakteriobójcze. Doskonale sprawdzają się do odkażania ran oraz skóry przed wykonaniem zabiegu (np. w salonach kosmetycznych). Proces dezynfekcji przy ich użyciu trwa zaledwie minutę. Płyny antybakteryjne są przeznaczone do stosowania u dorosłych i dzieci.
Substancją czynną w płynach antybakteryjnych może być oktenidyny dichlorowodorek. Przykładem takiego preparatu jest Octenisept, płyn na skórę, 1000 ml. Działa ona na powierzchni skóry oraz ran. Dodatkowo w preparacie tym użyto fenoksyetanolu. Ta substancja działa odkażająco w głębszych warstwach tkanek oraz na błonach śluzowych. Płyny antybakteryjne z oktenidyną nie tylko dezynfekują, ale także wspierają leczenie ran.
Płyny antybakteryjne do odkażania skóry mogą zawierać także kwas borowy (np. Borasol). Ma on działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Stosuje się go na kilka sposobów:
-
w postaci płukanek,
-
w postaci przymoczek,
-
w postaci okładów.
Sprawdza się nie tylko przy odkażaniu ran, ale także w niwelowaniu stanów zapalnych, oparzeń, obrzęków i zmian skórnych.
W płynach do dezynfekcji skóry z apteki obecny jest też mleczan etakrydyny (np. Rivanolum). Stosuje się go miejscowo, jako okłady lub przymoczki. Preparat ten nie tylko odkaża, ale także wspiera leczenie trudno gojących się ran.
Spray antybakteryjny
W aptekach spotkać można także spray antybakteryjny. Stosuje się go na skórę lub błony śluzowe. Niektóre preparaty (np. Raniseptol spray na rany) mogą być używane w celu oczyszczania i wspierania gojenia się ran. Nie brakuje również aerozoli do dezynfekcji powierzchni (np. Dettol antybakteryjny spray do powierzchni). Ich stosowanie jest zalecane w miejscach, w których przebywa dużo osób.
Dezynfekcja skóry
Do dezynfekcji skóry można stosować także żele antybakteryjne. Stosuje się je przede wszystkim na rany w celu ich oczyszczenia przed założeniem opatrunku. Jednym z polecanych preparatów jest Peroxygel. Jego substancją czynną jest nadtlenek wodoru. Gdy zetknie się on z tkankami, zaczyna wytwarzać się piana. W ten sposób usuwane są drobnoustroje oraz inne zanieczyszczenia.