Żele antybakteryjne

(5) info
Pokaż filtry Filtruj

Dezynfekcja rąk

Dezynfekcja rąk jest ważna szczególnie w okresie zwiększonej zachorowalności na choroby wywoływane przez wirusy. Zabieg ten pozwala utrzymać dłonie w czystości, gdy dostęp do wody i mydła jest utrudniony. Drobnoustroje mogą przeżyć przez długi czas na klamkach, rurkach w autobusie i innych przedmiotach. Dlatego po ich dotknięciu przeniesienie wirusów i bakterii do organizmu nie jest trudne. Do dezynfekcji rąk użyć można: płyny antybakteryjne, spraye antybakteryjne i żele antybakteryjne. Wszystkie z nich można kupić w aptece. Do codziennego użytku domowego szczególnie polecane są te ostatnie.

Żele do dezynfekcji rąk z alkoholem

Antybakteryjne żele do dezynfekcji rąk powinny zawierać alkohol. Jest to substancja, która skutecznie niszczy drobnoustroje i nie wymaga spłukiwania wodą. Jej zawartość nie może być niższa niż 60% (60 g/100 g).

Dodatkowo żele do dezynfekcji dłoni z apteki powinny mieć także substancje, które zapobiegają wysuszeniu skóry i chronią ją przed działaniem alkoholu. Mogą to być np. pantenol i gliceryna, jak w przypadku Alko-żel Plus, żel do dezynfekcji skóry rąk, 500 ml. Dzięki temu ich częste stosowanie nie prowadzi do pogorszenia wyglądu rąk i pojawienia się nieprzyjemnych dolegliwości (np. świądu skóry). Jeżeli żel antybakteryjny nie ma dodatkowych substancji, warto dokupić dobry krem do rąk.

Żel do dezynfekcji z alkoholem jest bardzo prosty w użyciu. Wystarczy nanieść niewielką ilość preparatu (ok. 1 g) na dłonie i rozsmarować do wyschnięcia. Warto wybierać te produkty, które nie pozostawiają uczucia lepkości na skórze i szybko się wchłaniają. Żel antybakteryjny można używać nawet kilka razy dziennie – zawsze, gdy zajdzie taka potrzeba.

Żel antybakteryjny z aloesem

Szczególnie polecane żele antybakteryjne to te, które oprócz alkoholu zawierają także aloes. Przykładem jest Farmasystem Aloe Hand Gel, żel antybakteryjny do rąk, 50 ml, który dezynfekuje, oczyszcza i ogranicza rozprzestrzenianie się drobnoustrojów przenoszących się przez dotykanie zainfekowanych przedmiotów. Jego zaletą jest małe opakowanie, które zmieści się do torebki, plecaka, a nawet kieszeni. Można go mieć przy sobie nawet w samolocie.

Aloes jest rośliną, która ma właściwości wspierające skórę. Zawiera on liczne witaminy i pierwiastki, dzięki czemu nawilża, pielęgnuje, łagodzi podrażnienia i chroni przed czynnikami zewnętrznymi. Żele antybakteryjne zawierające wyciąg z aloesu służą do częstego stosowania.

Żele dezynfekujące do uszkodzonej skóry

W aptece można kupić również żele dezynfekujące na rany. Służą one do wyeliminowania ryzyka zainfekowania uszkodzonych tkanek. Dodatkowo wspierają proces gojenia się i regenerację naskórka.

Żele antybakteryjne na rany mogą zawierać oktenidynę (np. Octenilin, żel do ran, 20 ml). Jest ona bezbarwna i bezwonna oraz bardzo dobrze oczyszcza i odkaża ranę. Dodatkowo jej aplikacja na uszkodzone tkanki jest całkowicie bezbolesna. Żele na rany mogą zawierać też nadtlenek wodoru (np. Peroxygel 3.0, 3%, 30 mg/g, żel, 15 g). Substancja ta po zetknięciu się z tkankami uwalnia aktywną pianę, która pozwala na skuteczne usunięcie drobnoustrojów. Oczyszczanie trwa zaledwie minutę. W aptece dostępne są także preparaty z mleczanem etakydryny (np. Rivel, 5 mg/g, żel, 30 g). Można je nakładać bezpośrednio na ranę lub na opatrunek.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij