Płyny antybakteryjne

(9) info
Pokaż filtry Filtruj

Dezynfekcja skóry i rąk

Dezynfekcja skóry i rąk jest skutecznym sposobem na pozbycie się z ich powierzchni drobnoustrojów chorobotwórczych, czyli takich, które stanowią zagrożenie dla zdrowia człowieka. Jest ona szczególnie ważna w przypadku osób będących w trakcie leczenia ran lub zmagających się z obniżoną odpornością. Płyny antybakteryjne, spraye antybakteryjne lub żele antybakteryjne warto mieć przy sobie w miejscach publicznych, w których umycie rąk jest niemożliwe. Dezynfekcja zmniejsza ryzyko infekcji w sezonie największej aktywności wirusów grypy i przeziębienia.

Płyny do dezynfekcji rąk

Płyny do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu mają działanie bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze. Ich główną substancją czynną jest etanol. Jego zalecane stężenie to minimum 60%. Można je stosować codziennie w sytuacjach, w których zachodzi potrzeba zachowania higieny rąk.

Płyny do dezynfekcji rąk mogą powodować nadmierne wysuszenie skóry. Dlatego zalecane jest wybieranie preparatów, w których poza alkoholem znajdują się składniki o działaniu nawilżającym i łagodzącym podrażnienia. Może to być gliceryna lub wyciąg z aloesu. Dobrym pomysłem jest zakup w aptece płynu dezynfekującego do rąk w małym opakowaniu (np. Trisept Max, płyn do dezynfekcji, 50 ml), dzięki czemu można mieć go zawsze przy sobie.

Płyny do odkażające do skóry na bazie oktenidyny

Do dezynfekcji skóry przeznaczone są płyny odkażające na bazie oktenidyny, np. Octenisept. Jest to substancja, która skutecznie zwalcza bakterie, wirusy i grzyby na powierzchni skóry. Można ją stosować także do dezynfekowania ran. W preparacie tym zastosowano także fenoksyetanol, który działa podobnie do oktenidyny, ale w głębszych warstwach skóry. Jest w nim także kokamidopropylobetaina, która działa powierzchniowo.

Płyny antybakteryjne Octenisept mogą być stosowane do dezynfekcji skóry przed różnego rodzaju zabiegami, w leczeniu ran, do pielęgnacji kikuta pępowinowego oraz leczenia infekcji skórnych. Używa się je bezpośrednio na skórę lub w postaci przymoczków.

Płyny do odkażające do skóry na bazie kwasu bornego

Środki do dezynfekcji skóry mogą zawierać także kwas borny. Jest to substancja, która niszczy bakterie i grzyby. Stosuje się go miejscowo w postaci przymoczków, okładów lub płukanek. Można też nasączyć nim wacik i przetrzeć zmienione chorobowo miejsca. Borasol znalazł swoje zastosowanie w leczeniu ran, ale także obrzęków, oparzeń i zmian skórnych. Ten płyn antybakteryjny służy do krótkotrwałego stosowania.

Gencjanowy fiolet

Płyny antybakteryjne z apteki mogą zawierać także matylorozanilinowy chlorek, który jest znany pod nazwą gencjanowy fiolet. W swoim składzie posiada go m.in. Pyoctanina. Tego typu środki dezynfekujące działają przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, a także przeciwpasożytniczo. Można stosować go na rany oraz w stanach zapalnych skóry.

Płyny do dezynfekcji z mleczanem etakrydyny

Składnikiem płynów do dezynfekcji może być także mleczan etakrydyny. Zastosowano go w preparacie Rivanolum. Ma on charakterystyczny żółty kolor. Może być używany na skórę i błony śluzowe w celu ich odkażenia. Wykorzystuje się go również pomocniczo w leczeniu ran, aby zapobiegać ich zainfekowaniu. Sprawdza się bardzo dobrze w eliminowaniu zarówno bakterii Gram-dodatnich, jak i Gram-ujemnych.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij