Opatrunki gipsowe
Opatrunek gipsowy z apteki to wyrób medyczny, który służy do unieruchomienia uszkodzonej okolicy ciała, zwykle kości lub stawu, w odpowiedniej pozycji. Jest to gaza nasączona zawiesiną gipsu lub mieszanką tworzywa sztucznego, najczęściej żywicą poliuretanową. Produkty tego typu charakteryzuje krótki czas wiązania. Ich nakładanie jest proste i szybkie, a bandaże łatwo dopasowują się do ciała. W ofercie apteki znajdują się opatrunki gipsowe szybkowiążące, które są podatne na modelowanie przez 3–5 minut, takie jak Romed 3m x 10cm. Po tym czasie zaczynają twardnieć, a całkowitą sztywność osiągają po kilkudziesięciu minutach.
Ze względu na swoje właściwości, bandaże gipsowe szybkoschnące skracają proces rekonwalescencji po kontuzji. W ofercie apteki znajduje się zarówno bandaż z gipsem, jak i półelastyczna opaska z włókna szklanego nasączona specjalną żywicą, jak m.in. Scotchcast Plus 4, dzięki której da się zachować częściową mobilność. Bez względu na rodzaj, opatrunki gipsowe z apteki zostały stworzone z dobrej jakości materiałów o wytrzymałej strukturze. Ich założenie nie wymaga specjalnych przygotowań ze strony użytkownika. Różne rozmiary bandaży pozwalają należycie opatrzyć poszkodowany odcinek ciała. W asortymencie znajdują się opaski do większych powierzchni (np. Romed 3m x 15cm) oraz do mniejszych, np. 3M Scotchcast Plus.
Opaska gipsowa szybkowiążąca
Opaska gipsowa szybkoschnąca z apteki to produkt stanowiący hybrydę. Ma właściwości tradycyjnego sztywnego gipsu z syntetyczną taśmą usztywniającą. Efektem jest mocny, trwały i lekki opatrunek o gładkiej powierzchni, zupełnie bezpieczny w użytkowaniu, który nie wywołuje nieprzyjemnych reakcji skórnych, jak świąd czy łuszczenie się naskórka. Mikroporowata budowa nie powoduje maceracji skóry. Dostępne w ofercie opaski gipsowe marki Scotchcast mają zdolność przepuszczania powietrza, a do tego są całkowicie wodoodporne. Produkty charakteryzuje przezierność dla promieni rentgenowskich, dlatego podczas badań obrazowych uszkodzonego odcinka nie ma konieczności zwiększania dawki promieniowania. Bandaż gipsowy tego typu nie kruszy się, nie rozmięka i nie odkształca pod wpływem wilgoci, ułatwiając tym samym higienę osobistą oraz codzienne funkcjonowanie. Takie właściwości pozwalają zachować większą mobilność przy jednoczesnym usztywnieniu kontuzjowanej okolicy. Wpływa to korzystnie nie tylko na proces rekonwalescencji pourazowej, ale też samopoczucie i kondycję psychiczną użytkownika, pozwalając mu zachować większy komfort w przebiegu leczenia. Cena bandaża szybkoschnącego jest bardzo przystępna.
Wskazania do opatrunku gipsowego
Opatrunki gipsowe znajdują zastosowanie przede wszystkim w stanach pourazowych, w których zachodzi konieczność usztywnienia uszkodzonego odcinka ciała. Szybkoschnące bandaże gipsowe czy opaski wskazane są zwłaszcza po złamaniu kości, przy zwichnięciach i skręceniach stawów oraz zerwaniach więzadeł. Pełnią one funkcję półelastycznej ortezy, która umożliwia wcześniejszą rehabilitację ruchową i fizykoterapię, a także szybszy powrót do zdrowia. Opatrunki gipsowe, ze względu na hipoalergiczną formułę oraz łatwy montaż, mogą być stosowane zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. W ofercie apteki znajdują się również produkty marki Romed.