Leki bez recpety do jamy ustnej

(100) info
Pokaż filtry Filtruj

 

Pastylki do ssania na ból gardła

Zapalenie gardła to jedna z najczęstszych dolegliwości o niemal każdej porze roku. Doraźnym rozwiązaniem na ból są pastylki, dostępne na aptecznych półkach bez recepty, w wielu smakach i wariantach, np.:

Zawierają one w swoim składzie substancje bakteriobójcze lub bakteriostatyczne (np. pochodne chlorheksydyny) oraz miejscowo znieczulające (np. lidokainę). Dzięki temu działają zarówno na przyczynę stanu zapalnego, jak i łagodzą jego objawy.

Aerozole do stosowania w jamie ustnej

Kolejną skuteczną grupą preparatów dostępnych bez recepty są aerozole, które pomogą opanować infekcję gardła. Wszystko dzięki obecności niesteroidowych leków przeciwzapalnych (m.in. benzydaminy), substancji bakteriobójczych (np. chlorheksydyny) i znieczulających (np. lidokainy). Ze względu na wygodę stosowania i mniejsze ryzyko zakrztuszenia się, są polecane nawet dla dzieci poniżej 6. roku życia. Dostępnych jest wiele aerozoli do stosowania w jamie ustnej. Oto kilka z nich:

Syropy

Popularnym i niezwykle skutecznym sposobem na leczenie zapalenia gardła są syropy. Warto  je stosować przede wszystkim przy suchym kaszlu, podrażnieniu błony śluzowej jamy ustnej i gardła. Na aptecznych półkach znajdziesz różne preparaty z tej kategorii, np.:

Ze względu na słodki smak i możliwość stosowania już od 3. roku życia, są polecane także dla małych pacjentów.

Żele stomatologiczne

Żele stomatologiczne działają miejscowo przeciwzapalnie, przeciwbólowo i odkażająco w chorobach błony śluzowej jamy ustnej, dziąseł i przyzębia. Możesz zastosować je również na owrzodzenia i nadżerki w tych okolicach. Jednak w przypadku terapii małych pacjentów należy zachować ostrożność i najlepiej skonsultować się z lekarzem. Przykładowe żele to:

Niektóre żele można wykorzystać przy bolesnym ząbkowaniu.

Płyny do płukania jamy ustnej

W leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej i dziąseł wypróbuj także płyny do płukania. Działają one miejscowo przeciwzapalnie, odkażająco, przeciwbakteryjnie i ściągająco. Zawierają bowiem niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. diklofenak) i środki bakteriobójcze (np. chlorheksydynę). Dzięki temu skutecznie łagodzą objawy infekcji tych okolic. Sprawdź m.in.:

Preparaty ziołowe

Zioła do zaparzania to grupa leków zainspirowanych „domowymi” sposobami leczenia przeziębień. Nie bez przyczyny możesz kojarzyć je z „babcinymi metodami”, ale w wygodnej, nowoczesnej formie. Należą do nich m.in.:

Leki bez recepty w wielu przypadkach pozwalają na samodzielne uporanie się z uciążliwymi dolegliwościami w jamie ustnej. Są skuteczne na początku infekcji i doraźnie. Pamiętaj jednak, by zapoznać się z ulotką dołączoną do leków. Natomiast jeśli dolegliwości nie ustępują lub nasilają się – skorzystaj z porady lekarza.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij