Pastylki na chrypkę i na suchość w gardle
W kategorii leków na chrypę i suchość w gardle znajduje się bogaty asortyment pastylek, które dzięki właściwościom odkażającym, przeciwbólowym i przeciwzapalnym łagodzą powstałe na śluzówce gardła podrażnienia wywołujące dyskomfort i trudności z przełykaniem. Na chrypę i suchość gardła spośród wielu propozycji można wybrać m.in. Original Tymianek i Podbiał, Boirion Homeogene 9, Tantum Verde czy Septolete D, których uzasadnieniem do stosowania jest przede wszystkim kaszel powstały w wyniku przeziębienia, następnie grzybicze, bakteryjne lub wirusowe infekcje gardła, stany zapalne dziąseł, zakażenia i owrzodzenia błony śluzowej jamy ustnej, afty lub też objawy towarzyszące grypie. Niektóre z dostępnych leków można stosować pomocniczo w leczeniu nieżytu górnych dróg oddechowych oraz zapalenia migdałków.
Na chrypę dziecka apteka proponuje natomiast m.in. Orofar Junior o smaku pomarańczowym albo Septolete Junior o smaku czereśniowym. Pastylki na chrypę i suchość gardła można stosować już przy pierwszych objawach miejscowych w celu ograniczenia postępu podrażnień błony śluzowej gardła i łagodzenia przebiegu choroby. Wiele z nich sprawdzi się nie tylko w stanach chorobowych, ale również na chrypę i suchość powstałe po przesuszeniu górnych dróg oddechowych i jamy ustnej w wyniku niesprzyjających okoliczności środowiskowych, np. wskutek zbyt długiego przebywania w nieprawidłowo klimatyzowanych pomieszczeniach czy przewiania i przemarznięcia. W asortymencie znajdują się też homeopatyczne leki, po które można sięgnąć także w przypadku przejściowych zaburzeń brzmienia lub utraty głosu. Jednym z nich jest Lehning Vaxopax.
Syrop na suchość w gardle i chrypkę
Na chrypę i suchość w gardle apteka proponuje też leki w formie syropów, proszków do płukanki gardła i jamy ustnej, a także susze roślinne do zaparzenia i wypicia. Do wyboru są m.in. syrop tymiankowy, Gargarin oraz liść podbiału. Charakteryzuje je naturalny skład, dzięki czemu są bezpieczne i można je stosować jako domowe sposoby na chrypę i suchość gardła w trybie doraźnym, np. w celu łagodzenia dyskomfortu związanego z podrażnieniem błon śluzowych gardła i nosa od klimatyzacji lub też w toku leczenia objawów przeziębienia i grypy. Dozwolone jest również ich stosowanie w ramach profilaktyki pojawienia się problemu z gardłem dla osób narażonych na działanie zanieczyszczonego, suchego i gorącego powietrza, np. pracowników biurowych, kierowców czy robotników budowlanych, ale również wielu innych grup zawodowych.
Produkty swoją skuteczność zawdzięczają temu, że w składzie zawierają zioła, w tym ekstrakt z ziela tymianku czy liść podbiału. Działają one wykrztuśnie, ułatwiając kaszel i wspierają procesy regeneracji podrażnień błony śluzowej. Można je też stosować dodatkowo na udrażnianie nosa i zatok podczas kataru.