Przyczyny odparzeń u dzieci
Niemowlęta mają bardzo delikatną skórę, która codziennie jest narażona na podrażnienia, otarcia czy odparzenia. Większość z nich jest spowodowana nieodpowiednią pielęgnacją. Wśród niemowląt bardzo popularne jest pieluszkowe odparzenie lub pieluszkowe zapalenie skóry. Jest ono spowodowane tarciem pieluszki o skórę, zbyt rzadką wymianą i ciepłym, wilgotnym środowiskiem, które panuje pod pieluszką.
Młodzi rodzice często nie stosują kosmetyków pielęgnacyjnych do skóry niemowlęcia. Odpowiednimi preparatami są kremy, które mają działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, a także redukujące podrażnienia, które powstają na skórze. Takie produkty pielęgnują naskórek i dodatkowo chronią przed pojawieniem się odparzeń.
Przeczytaj: Wyprawka dla noworodka
Należy pamiętać, aby kremy czy maści stosować na umytą i dobrze osuszoną skórę. Dziecko powinno kilka minut być bez pieluszki, aby krem mógł się dobrze wchłonąć.
Podczas pielęgnacji skóry niemowląt ważne jest ograniczenie namnażania się bakterii w miejscu pieluszki. Aby temu zapobiec, do kosmetyków dodaje się cynk, który wykazuje działanie antybakteryjne, ograniczając rozwój drobnoustrojów. Niektóre produkty zawierające ten minerał mogą być stosowane już od pierwszego dnia życia, także u dzieci ze skłonnością do alergii.
Jak zapobiegać poceniu się skóry?
Wilgoć pojawia się, ponieważ pieluszki mają określoną chłonność. Zbyt rzadkie zmienianie ich może przyczyniać się do pojawienia się wilgoci, a w konsekwencji również powstawania podrażnień czy otarć skóry. Przed nałożeniem nowej pieluchy należy osuszyć skórę. W tym celu można wybrać jeden z dostępnych sprayów osuszających, które dodatkowo ukoją naskórek. Dostępny na rynku jest także talk kosmetyczny, który zapobiega otarciom naskórka i pozostawia przyjemny zapach na skórze.
Sprawdź ofertę: Produkty do skóry wrażliwej
W aptekach czy drogeriach są dostępne również talki bezzapachowe, które mogą być używany przez dzieci i dorosłych.
Miejsca bardziej narażone na potliwość powinny być pielęgnowane odpowiednimi kosmetykami. Dostępne są mydła, będące wyrobami medycznymi łagodzącymi stany zapalne skóry, oczyszczającymi ją i zmniejszającymi pocenie oraz przetłuszczanie się skóry. Mogą go stosować dzieci od 6. roku życia. Do kąpieli można ponadto dodać krochmal do kąpieli, który łagodzi podrażnienia, odbudowuje barierę naskórka. Jest odpowiedni dla dzieci i niemowląt z problemami skórnymi.
Jak pielęgnować wrażliwą skórę?
Skóra dziecka wymaga dobrze dobranej pielęgnacji, która będzie łagodna i dostosowana do potrzeb. Podczas uszkodzeń skóry dochodzi do uszkodzenia naskórka, który trzeba odbudować. Ważne jest wtedy ukojenie, które mogą zapewnić preparaty z pantenolem, takie jak różnorodne pianki kojące, które są wygodne w użyciu i łagodzą wszelkie podrażnienia skóry. Podczas pielęgnacji należy pamiętać o nawilżaniu, w szczególności miejsc narażonych na działanie wilgoci. Można zastosować także oliwki pielęgnacyjne, które długotrwale zabezpieczą skórę przed podrażnieniami, a do tego nie brudzą bielizny.