Ciąża to nie tylko czas radosnego oczekiwania, ale i wielkich przygotowań! W końcu niebawem do rodziny dołączy jej nowy członek, który wymaga nie tylko bliskości, czułości, miłości, przytulania i karmienia, ale także – jak każdy inny człowiek – mnóstwa rzeczy osobistych i własnego kącika. Jak skompletować wyprawkę dla noworodka do szpitala i do domu? Co powinno się w niej znaleźć?
Spis treści:
- Wyprawka dla noworodka – co przygotować do szpitala?
- Wyprawka dla noworodka – czego potrzebujesz w domu?
- Wyprawka kosmetyczna dla noworodka – lista
- Ile ubranek i jakie rozmiary przygotować dla noworodka?
- Kiedy szykować wyprawkę dla noworodka?
- Wyprawka dla noworodka: dziewczynka i chłopiec – czy są jakieś różnice?
Wyprawka dla noworodka – co przygotować do szpitala?
Przygotowanie wyprawki dla noworodka do szpitala bywa dla przyszłych rodziców wyjątkowo stresujące. Wiele kobiet, zwłaszcza gdy zostają mamami po raz pierwszy, zwyczajnie nie wie, co będzie potrzebne, a co całkowicie zbyteczne. Na szczęście, wiele szpitali położniczych dysponuje odpowiednią listą dla noworodka i mamy, która ułatwia spakowanie torby do szpitala.
Mimo wszystko warto wiedzieć, co jest absolutną podstawą w wyprawce do szpitala dla noworodka; są to:
-
pieluszki (w najmniejszym rozmiarze),
-
mokre chusteczki pielęgnacyjne,
-
krem do pielęgnacji okolic pieluszkowych oraz kosmetyki pielęgnacyjne (opcjonalnie),
-
ubranka – dopasowane do pory roku,
-
kocyk do przykrycia (może się przydać w szpitalu, samochodzie),
-
pieluszki tetrowe (przydadzą się podczas karmienia dziecka),
-
smoczek (jeśli planuje się go używać),
-
laktator do pobudzenia laktacji/odciągania mleka + butelka do karmienia dziecka (opcjonalnie).
W czasie, kiedy kobieta przebywa w szpitalu, jej partner lub bliscy powinni opanować montowanie fotelika w samochodzie – ten będzie niezbędny do bezpiecznego transportu maluszka do domu.
Warto wiedzieć: Poród naturalny, fazy porodu, przebieg
Poza listą dla dziecka, również mamie przyda się jej własna wyprawka, w której znajdą się m.in. koszula do porodu i karmienia, podkłady higieniczne, specjalistyczna bielizna poporodowa, artykuły higieniczne.
Jeśli chodzi o to, co zabrać do szpitala jeśli czeka nas poród przez cesarskie cięcie, należy wiedzieć, że w zasadzie nie ma tutaj zbyt dużych różnic, szczególnie jeśli chodzi o wyprawkę dla noworodka.
Duże znaczenie w umiejętnym przygotowaniu wyprawki do szpitala przypisuje się uczestnictwu w zajęciach szkoły rodzenia, które przygotowują przyszłych rodziców do porodu oraz przekazują wiele istotnych informacji na temat opieki nad dzieckiem w pierwszych dniach życia. To właśnie tam można się dowiedzieć, kiedy szykować wyprawkę dla noworodka, co powinno się w niej znaleźć, a co najpewniej okaże się zupełnie zbędne.
Sprawdź oferty: Akcesoria dla mam do porodu i po porodzie
Wyprawka dla noworodka – czego potrzebujesz w domu?
Wyprawkę dla noworodka szykuje się nie tylko do szpitala, ale także do domu. Warto jednak uświadomić sobie pewną kwestię. Wiadomo, że świeżo upieczeni rodzice chcą być jak najlepiej przygotowani, ale pewnych sytuacji po prostu nie da się przewidzieć. Nie ma sensu robienie wielkich zapasów i kupowanie na wyrost odzieży dla dziecka. Obecnie w sklepach niczego nie brakuje, a w dobie zakupów internetowych, które są szybkie i wygodne, można w mig uzupełnić ewentualne braki.
Jak powinna wyglądać wyprawka dla noworodka do domu na pierwsze dni jego życia? Czego potrzebuje maluszek?
-
Własnego kącika, rolę którego spełni łóżeczko z odpowiednią pościelą, czy becikiem.
-
Artykułów higienicznych i pielęgnacyjnych – mokrych chusteczek, kremów pielęgnacyjnych i środków do mycia, nożyczek do obcinania paznokci, aspiratora do noska, miękkiej szczoteczki do włosów.
-
Zapasu pieluszek na pierwszy tydzień życia.
-
Pieluch tetrowych (są bardzo przydatne podczas karmienia i odbijania dziecka, jako podkład na ramię rodzica).
-
Ubranek dopasowanych rozmiarem do warunków atmosferycznych.
-
Wózka.
-
Smoczków i butelek (nie sposób przewidzieć, czy się przydadzą, ale ich zakup nie jest dużym wydatkiem, więc warto mieć je w zanadrzu).
Czego NIE trzeba kupować do domowej wyprawki dla noworodka? Zabawek, odzieży na zapas na przyszłą zimę/lato, nadmiernej ilości pieluch w większych rozmiarach (trudno przewidzieć, czy wybrane będą pasowały dziecku), kosmetyków w zbyt dużej ilości (ze względu na termin ważności).
Przeczytaj: Połóg, ile trwa, jak przebiega, jak się przygotować?
Powiązane produkty
Wyprawka kosmetyczna dla noworodka – lista
Jeśli chodzi o wyprawkę higieniczną dla noworodka, to oczywiste, że najważniejsze są pieluszki! Jeśli zaś chodzi o mokre chusteczki – nie są one niezbędne (ponieważ skórę dziecka można przemywać wodą), ale niezaprzeczalnie są wygodne w użyciu. Warto jednak zwracać uwagę na to, co zawierają i jaki skład mają wybrane przez nas chusteczki. Przede wszystkim, powinny być wolne od środków zapachowych, barwników i konserwantów.
Przeczytaj również: Jak wybrać i jak stosować chusteczki nawilżane dla dzieci?
Lista tworząca kosmetyczną wyprawkę dla noworodka jest dość krótka – powinna zawierać krem do pielęgnacji okolic pieluszkowych – przy czym nie musi to być żaden silny krem (np. na bazie cynku), jeśli skóra nie wykazuje tendencji do podrażnień. Wówczas wystarczy jej mycie i osuszanie; nie trzeba też natłuszczać skóry przy każdej zmianie pieluszki ani nakładać grubych warstw kremu w celu jej ochrony. Wystarczy łagodny krem z alantoiną, częste wietrzenie pupy i porządne jej osuszanie. Także kupując środki do mycia ciała należy zachować umiar i nie kierować się profilaktyką. Choć skóra noworodka jest delikatna, posiada naturalną barierę hydrolipidową, która chroni przed wysuszeniem i podrażnieniami, a którą łatwo jest uszkodzić, stosując zbyt często agresywne środki myjące. Produkty powinny być delikatne, wolne od jakichkolwiek sztucznych substancji zapachowych, konserwantów i barwników. Nie ma również sensu stosowanie emolientów na skórę, która nie wykazuje tendencji do zmian atopowych.
Warto wiedzieć: Kremy pod pieluszkę - jakie wybrać?
Ile ubranek i jakie rozmiary przygotować dla noworodka?
Niestety, nie ma jasno określonej ilości ubranek, jakie powinny trafić do wyprawki dla noworodka. Warto mieć wszystkiego nie mniej niż 2 sztuki na dzień, poza odzieżą zakładaną okazjonalnie (kurtki itp.). Ale tak naprawdę to, jakich i ile ubranek do wyprawki dla noworodka kupić, zależy od wielu czynników, m.in. pory roku, a także posiadanej ilości miejsca, a nawet codziennej organizacji czasu.
Jakie rozmiary ubranek do wyprawki najlepiej wybrać? Przed porodem ciężko oszacować wymiary dziecka, ale zazwyczaj noworodki osiągają długość ciała między 50 a 60 cm. Idealnym rozmiarem ubranek jest zatem 56 cm. Nawet jeśli na początku ciuszki będą nieco za duże, możemy być pewni, że maluszek szybko do nich „dorośnie”, dlatego na pewno się nie zmarnują.
Sprawdź ofertę: Do czyszczenia uszu dla dzieci
Kiedy szykować wyprawkę dla noworodka?
Tutaj również ma nie określonego terminu. Od mniej więcej 37 tygodnia ciąży, uznaje się ją za donoszoną, jednak torbę z wyprawką do szpitala warto mieć spakowaną znacznie wcześniej. Jeśli zaś chodzi o przygotowania w domu – jest to już kwestią indywidualną, ale warto korzystać z okresu, kiedy przyszła mama ma jeszcze wystarczająco dużo sił i energii na organizację, stąd wyprawkę warto zacząć kompletować już w 2 trymestrze ciąży.
Wyprawka dla noworodka: dziewczynka i chłopiec – czy są jakieś różnice?
Nie ma różnicy, czy szykuje się wyprawkę dla chłopca czy dziewczynki. Różnić mogą się jedynie ubranka, pod warunkiem że zna się wcześniej płeć dziecka. Na szczęście, obecnie nie brakuje także uniwersalnych wzorów i kolorów dla dzieci, które można kupować nawet „w ciemno”.
Data publikacji: 24.11.2022
Data aktualizacji: 24.03.2023
Bibliografia
Kwiatek M., Gęca T., Biegaj-Fic J., Kwaśniewska A. (2011), Szkoła rodzenia – profil pacjentek oraz wpływ zajęć na przebieg porodu i stan noworodka [w:] Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, t. 17, nr 3, s. 111-115.
Łosik M. (2018), Pieluszkowe zapalenie skóry i inne odparzenia u niemowląt [w:] Postępy neonatologii, nr 24(2), dostępny online: http://mavipuro.pl/jourarch/PN2018017.pdf, [data dostępu: 02.11.2022].