Kobieta w ciąży siedzi na łóżku i pakuje rzeczy do torby do porodu.
Mama i dziecko Aleksandra Czerwińska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 8690 razy

Torba do porodu – jaką wybrać, co do niej spakować.

Zanim zaczniemy zastanawiać się, co warto spakować do porodu należy podjąć decyzję dotyczącą wyboru szpitala. Każdy szpital, zwykle na swojej stronie internetowej lub fanpage'u, zamieszcza listę wyprawkową dla mamy i dziecka, czyli spis niezbędnych rzeczy co zabrać do szpitala. Warto więc zacząć kompletować wyprawkę do szpitala właśnie zgodnie z tą listą. Dodatkowo ważna jest pora roku, w której będziesz rodzić. Co zabrać do porodu zimą, a co zabrać do porodu latem? Na te pytania odpowiem w dalszej części artykułu. Jest jednak szereg podstawowych elementów, które powinny znaleźć się w każdej torbie do porodu. 

Spis treści:


  1. Walizka czy torba do porodu – co będzie najwygodniejsze?
  2. Torba do porodu – podstawowe elementy
  3. Co zabrać do szpitala na poród CC?
  4. Kiedy spakować torbę do porodu?

Walizka czy torba do porodu – co będzie najwygodniejsze? 

Zanim jednak zaczniemy pakowanie, warto zastanowić się, czy wygodniej zapakować jedną torbę dla dziecka, jedną dla mamy, spakować wszystko do jednej torby, a może wygodniejszym sposobem będzie walizka do porodu? Odpowiedź brzmi: najwygodniejszym sposobem wydaje się walizka na kółkach. Posiada ona dwie przegrody, łatwo oddzielić miejsce dla siebie i osobno dla dziecka. Walizkę łatwo transportować, nawet jeżeli jest ciężka. Czasami kobiety obawiają się, że nie dadzą sobie rady z przenoszeniem swoich bagaży. Pamiętaj, w szpitalu pracuje pomocny personel, zarówno położne, jak i panie salowe pomogą przenieść niezbędne rzeczy w czasie np. nieobecności partnera.  

Przeczytaj: Jak przebiega poród naturalny? Jakie są fazy porodu?

Torba do porodu – podstawowe elementy 

Zwykle zaleca się spakowanie dwóch toreb. Jednej dla mamy, a drugiej dla noworodka. Dodatkowo, zwykle przydaje się również mała torebka z rzeczami niezbędnymi na sali porodowej, stricte w czasie porodu.

Sprawdź ofertę: Beta glukan dla dzieci

Torba do porodu dla mamy 

Najważniejszą rzeczą, którą należy zabrać ze sobą do szpitala jest dowód osobisty i dokumenty z okresu ciąży (wynik grupy krwi, karta ciąży, badanie USG z 12–14 tygodnia ciąży, wynik GBS, HBS, HIV, VDRL), informacje od lekarza specjalisty, plan porodu. Jeżeli zdecydujesz się na bankowanie krwi pępowinowej pamiętaj o zabraniu zestawu do pozyskania krwi. Oprócz tego warto spakować kilka niezbędnych rzeczy takich jak: koszule (2 do porodu, 2 po porodzie), szlafrok, skarpetki, kapcie, ręczniki 2 szt.,  przybory toaletowe, żel pod prysznic, kapcie pod prysznic, chusteczki higieniczne, chusteczki nawilżane, pomadka do nawilżania ust. Nie zapomnij zapakować także ładowarki do telefonu. Warto zabrać ze sobą także kilka podkładów poporodowych na łóżko.

Sprawdź oferty: Akcesoria dla mam do porodu i po porodzie

Powiązane produkty

Co zabrać do szpitala na poród CC? 

Jeżeli planujesz poród siłami natury możesz wyposażyć swoją torbę także w różne akcesoria przydatne przy porodzie (TENS – aparat do przezskórnej stymulacji nerwów, woreczki z grochem/pestkami wiśni, 2 piłki tenisowe do masażu pleców, termofor. Nie musisz zabierać wszystkich wymienionych rzeczy. Wypróbuj podczas trwania ciąży lub na zajęciach szkoły rodzenia, które akcesoria do masażu sprawdzają się u Ciebie najlepiej. Nie zapomnij także zapakować przekąsek zarówno na czas porodu jak i po porodzie. W czasie porodu siłami natury przydadzą się cukierki do ssania lub lizaki, kostka gorzkiej czekolady i oczywiście woda – najlepiej wyposażyć się w butelkę filtrującą.

Przeczytaj także: Cięcie cesarskie - przebieg

Możesz także spakować sobie kilka torebek ulubionej herbaty, herbatniki, kisiel instant, suszone owoce lub inne zdrowe przekąski, które najbardziej lubisz. Pamiętaj, nie ma diety matki karmiącej, ale okres połogu jest okresem szczególnym – nie zapomnij wtedy o zdrowym odżywianiu i lekkostrawnej diecie. Nie zapomnij także naszykować sobie ubrań do wyjścia, zwykle odpowiedni rozmiar to ten, który nosiłaś ok. 32–34 tygodnia ciąży. 

Przeczytaj: Blizna po CC – jak ją pielęgnować?

Co zabrać do szpitala dla dziecka? 

Naszykuj zestaw po porodzie (bet/kocyk, ubranko np. pajacyk, pieluszka tetrowa, pieluszka flanelowa/muślinowa/bambusowa, pampers, czapeczka). Taki zestaw najlepiej zapakować w osobną torebkę i położyć na wierzchu. Będzie potrzebny po pierwszych 2 godzinach od porodu. Dodatkowo zabierz dla dziecka po 2–3 sztuki z różnego rodzaju ubranek, np. kaftaniki, body, śpioszki, pajacyki, 2 pary skarpeteczek najlepiej z luźnym ściągaczem, kocyk (z naturalnego włókna).

Sprawdź ofertę: Na chorobę lokomocyjną u dzieci

Nie zapomnij o kosmetykach dla dziecka. Na pobyt w szpitalu wystarczy zapakować jedynie krem natłuszczający do pupy, krem na odparzenia (krem z tlenkiem cynku), opakowanie chusteczek nawilżonych lub waciki kosmetyczne, około 10–20 pieluszek jednorazowych lub wielorazowych. Jeżeli rodzisz w sezonie jesienno–zimowym zabierz dla dziecka cieplejsze ubranka, grubszy kocyk i odpowiednie ubranie na wyjście ze szpitala. W okresie letnim noworodek nie będzie potrzebował grubego kocyka. Lepiej wtedy pomyśleć o cienkich bambusowych otulaczach i pieluszkach.  

Przeczytaj: Wyprawka dla noworodka – co powinna zawierać?

Kiedy spakować torbę do porodu? 

Torbę do porodu dobrze zacząć pakować po 34 tygodniu ciąży. Pamiętaj, że poród może rozpocząć się wcześniej niż w 40 tygodniu. Warto być wtedy przygotowanym. I najważniejsze – nie pakuj za dużo. W pierwszych dniach po porodzie wcale nie potrzeba tak wiele. Jeżeli jednak okaże się, że czegoś Ci zabraknie, poproś partnera lub najbliższe osoby o pomoc i dowiezienie niezbędnych rzeczy – np. w przypadku, gdy pobyt w szpitalu się przedłuży.  

Dowiedz się także: Przewijanie niemowlaka - krok po kroku


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij