Kobieta w sukience przewija niemowlaka
Mama i dziecko Magdalena Sochala
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 2439 razy

Przewijanie niemowlaka – krok po kroku

Narodziny nowego członka rodziny są wyjątkowym wydarzeniem. Ekscytacja sięga zenitu, kiedy odrębny byt – mały człowiek, będący idealną mieszkanką genetyczną mamy i taty, pojawia się w domu. W szpitalu zawsze można było liczyć na pomoc położnych, teraz świeżo upieczeni rodzice zdani są tylko na siebie. Początkowo wszystkie czynności pielęgnacyjne przy maluszku mogą wydawać się przerażające – to jednak inne doświadczenie niż przewijanie, karmienie i kąpanie lalki podczas zajęć szkoły rodzenia. Na szczęście większość młodych mam ma wokół siebie małą wioskę wsparcia i od innych kobiet może zaczerpnąć wiedzy. Instrukcje można także przeczytać w Internecie, a położna środowiskowa podpowie, czy wszystkie czynności przy dziecku wykonywane są prawidłowo. Warto jednak, zanim na świecie pojawi się maluch, usystematyzować swoją wiedzę i przypomnieć sobie, jak przewijać niemowlaka, jak często zmieniać pieluszkę i jakie przedmioty warto zawsze mieć przy sobie? 

Spis treści:


  1. Przewijanie niemowlaka – co trzeba wiedzieć?
  2. Przewijanie niemowlaka krok po kroku
  3. Jak często przewijać niemowlę?

Przewijanie niemowlaka – co trzeba wiedzieć? 

Przewijanie niemowlaka to czynność, którą po kilku, kilkudziesięciu razach będzie można wykonywać z zamkniętymi oczami, niezależnie od miejsca, w którym akurat będzie się przybywać. Początki wymagają jednak odpowiedniego przygotowania: wiedzy o pielęgnacji noworodka oraz nabycia pewnej praktyki. Ważne jest, aby wybrać jedno miejsce, które będzie służyło właśnie do tego celu.

Sprawdź ofertę: Pieluchy jednorazowe, pampersy

Początkowo przewijanie niemowlaka odbywa się nawet kilkanaście razy na dobę, dlatego warto zadbać o komfort dziecka, jak i swój (poprzez np. dostosowanie wysokości, na której znajdzie się przewijak, biorąc pod uwagę wzrost opiekuna) i wyposażyć kącik pielęgnacyjny we wszystkie rzeczy, które mogą być potrzebne. Podczas przebywania maluszka na przewijaku, jedna ręka opiekuna zawsze będzie zajęta asekurowaniem dziecka, dlatego każdy potrzebny przedmiot musi znajdować się w zasięgu drugiej ręki.

Nigdy nie wolno zostawiać niemowlęcia samego – szczególnie, kiedy znajduje się na wysokości. Umiejętność obrotu pojawia się niespodziewanie, a stąd do wypadku niedaleka droga.  

Co przyda się podczas przewijania noworodka? 

Jeżeli chodzi o wyposażenie i rzeczy, które warto mieć przygotowane dla noworodka, to do zmieniania pieluszki najlepiej sprawdzi się komoda z przewijakiem (np. ze zdejmowaną nakładką, którą usuniemy po okresie niemowlęcym) lub mobilny przewijak, który można postawić np. na dziecięcym łóżeczku czy stole. Wybór odpowiedniego sprzętu będzie zapewne dostosowany do możliwości mieszkaniowych (tego, czy zmieścimy osobny, dedykowany mebel do przewijania i czy będzie on pasował do wystroju) oraz budżetu, jaki chce się przeznaczyć na wyprawkę.

Sprawdź ofertę: Pieluchy wielorazowe dla dzieci

Komoda ma tę przewagę nad innymi rozwiązaniami, że można w niej łatwo przechowywać wszystkie potrzebne przyrządy, produkty pielęgnacyjne oraz ubranka na zmianę. W ten sposób nic rodzica nie zaskoczy i nie będzie musiał po omacku, jedną ręką, szukać nowego body, kiedy – podczas zakładania przygotowanego zestawu – maluch ponownie zrobi siusiu, zanim pielucha znajdzie się na jego pupie. 

Niezależnie od opcji, na jaką rodzice się zdecydują, na przewijak warto położyć pokrowiec (najlepiej nieprzemakalny), żeby ograniczyć kontakt skóry dziecka z zimnym plastikiem, tworzywem, czy folią. Sprawdzą się także jednorazowe podkłady oraz terowe czy bambusowe pieluchy.  

Do najpotrzebniejszych rzeczy, które przydadzą się w pobliżu przewijaka, zaliczyć można: 

  • jednorazowy podkład, 

  • czyste pieluchy na zmianę, 

  • wilgotne chusteczki lub – jeszcze lepiej – naczynie z ciepłą, przegotowaną wodą i waciki, 

  • tetrowe pieluszki, 

  • ubranka na zmianę, 

  • krem na odparzenia

  • puder dla niemowląt lub zasypkę, 

  • ampułki soli fizjologicznej

  • oliwkę, 

  • patyczki do uszu (namoczone w ciepłej wodzie pomogą łatwo dotrzeć do zakamarków i wrażliwych miejsc wymagających umycia – niekoniecznie uszu), 

  • specjalne pudełko lub foliówkę na zużyte pampersy i środki higieniczne. 

Warto zadbać także o ergonomię i ustawić odpowiednio wysokość przewijaka, dopasowując ją do wzrostu osoby, która będzie zazwyczaj przewijała malucha. Częste przebywanie w pozycji schylonej szybko spowoduje, że kręgosłup zacznie się buntować, zwłaszcza, że rodziców czekają średnio dwa lata codziennego zmieniania pampersa – z różną częstotliwością. 

Przewijanie niemowlaka krok po kroku 

Z pewnością większość rodziców brała udział w specjalnych zajęciach przygotowujących do porodu i pielęgnacji maluszka. Każda kobieta spodziewająca się dziecka ma możliwość bezpłatnych spotkań z położną – między 21. a 31. tygodniem ciąży takie wizyty powinny odbywać się raz w tygodniu, a po skończeniu 32. tygodnia – 2 razy w tygodniu. Jednym z omawianych zagadnień jest  oczywiście to: jak przewijać niemowlę.

Położna zazwyczaj pokazuje tę czynność na lalce, która z wyglądu przypomina noworodka, następnie przyszła mama powtarza to samo, aż samodzielnie będzie gotowa wykąpać i ubrać maluszka. To, co z początku wydaje się bardzo skomplikowane, wcale takie nie jest, a strach zawsze ma wielkie oczy. Noworodek, wbrew pozorom, nie jest tak delikatny, jak można się spodziewać i naprawdę trudno jest niechcący zrobić mu krzywdę podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Warto pamiętać tylko o kilku zasadach i stosować się do zaleceń położnej. Oto jak wygląda przewijanie niemowlaka krok po kroku

Przygotowanie stanowiska do przewijania  

To pierwszy, ale bardzo ważny etap. Wszystkie potrzebne rzeczy trzeba mieć zgromadzone wokół przewijaka, aby móc sięgnąć po nie jedną ręką. Druga dłoń zawsze asekuruje maluszka. Żelazną zasadą jest ta, że pod żadnym pozorem nie można zostawić dziecka na przewijaku samego. Na wszelki wypadek można mieć w zanadrzu dwa komplety ubranek – gdyby pierwsze zostały zabrudzone w trakcie wkładania.  

Na materacyk można położyć jednorazowy podkład lub/i tetrową pieluszkę. Po pierwsze, nigdy nie wiadomo, jak mocne jest zabrudzenie w pampersie (i czy np. zawartość nie wyleje się bokiem), po drugie, rozebrany maluch, często potrafi drugi raz oddać mocz. Jednorazową matę można wyrzucić, pieluszkę wyprać, a przewijak pozostaje czysty i gotowy na kolejne użycie.

Przeczytaj: TOP 5 najpopularniejszych kremów pod pieluszkę

Przewijanie dziewczynki 

Niemowlę należy umieścić na przewijaku, następnie rozebrać z dolnej warstwy ubrania i odpiąć pieluszkę. Przy zdejmowaniu i zakładaniu nowego pampersa  nie powinno się podciągać pupy maluszka do góry, trzymając za nogi. Lepiej dziecko obracać na boczki, raz w jedną, raz w drugą stronę, aby bezpiecznie wysunąć starą pieluchę i zastąpić ją nową.

Skórę dziecka oczyszcza się z resztek kału i moczu za pomocą wacika nasączonego wodą lub przy użyciu wilgotnej chusteczki. Pamiętać trzeba o kierunku wycierania – zawsze zaczyna się od sromu w kierunku odbytu. Odwrotna kolejność spowoduje przedostanie się bakterii kałowych do układu moczowego maluszka i może skutkować zakażeniem. Wacikiem lub chusteczką należy delikatnie wytrzeć także miejsca wewnątrz warg sromowych – tam zbiera się wydzielina – oraz wszystkie zagłębienia i fałdki.

Przed wymienieniem pieluszki warto obejrzeć dokładnie pupę i jej okolice. Jeżeli jest zaczerwieniona, można potraktować ją cienką warstwą kremu przeciwko odparzeniom lub zasypać pudrem (raczej nie stosuje się obu tych środków jednocześnie, gdyż mogą się zbrylać i powodować otarcia). Nie wolno stosować kremu bezpośrednio na błonę śluzową, gdyż kosmetyk może ją podrażnić.  

Przeczytaj więcej: Sposoby na odparzenia u niemowląt

U noworodków płci żeńskiej, przez kilka tygodni od porodu może wydostawać się z pochwy wydzielina, a same narządy będą obrzmiałe. Nie jest to nic groźnego, a jedynie objaw fizjologiczny krążących w organizmie dziecka hormonów, które przeniknęły przez łożysko z krwiobiegu matki.  

Zmiana pieluszki u chłopca 

Rozbieranie i zdejmowanie pieluszki u chłopca wygląda podobnie jak u dziewczynki, inna jest jednak procedura mycia i pielęgnacji z uwagi na różnice w anatomii obu płci. Myjąc skórę pupy i okolic z resztek kału i moczu, należy obejrzeć zakamarki wokół worka mosznowego i pod samym penisem – tam również mogą gromadzić się zanieczyszczenia.

Przystępując do oczyszczania penisa niemowlęcia nie wolno ściągać napletka, można jedynie lekko odsłonić ujście cewki moczowej i przemyć je ciepłą wodą lub wilgotną chusteczką. Jest to ważna czynność, gdyż bakterie z resztek kału czy kryształki kwasu mogą spowodować zakażenie układu moczowego. Na koniec, na suchą skórę można nałożyć cienką warstwę kremu przeciwko odparzeniom.

Przeczytaj: Jak wybrać i jak stosować chusteczki nawilżane dla dzieci?

Narządy płciowe chłopca jeszcze przez kilka tygodni po porodzie mogą być przekrwione i obrzmiałe – podobnie jak w przypadku dziewczynek, odpowiedzialność za taki stan ponoszą hormony mamy, które przedostały się do organizmu dziecka. Zakładając nową pieluszkę najlepiej ułożyć genitalia ku górze, a samego pampersa nie zapinać zbyt ciasno, aby nie wywoływać dyskomfortu u dziecka.

Sprawdź ofertę: Na biegunkę u dzieci

Powiązane produkty

Jak często przewijać niemowlę? 

Kiedy przewijać niemowlaka? To pytanie, które często zadają sobie młodzi rodzice. Skóra maluszków, a już w szczególności noworodków, jest bardzo wrażliwa. Każde dłuższe zetknięcie z wilgocią czy bakteriami z kupki potrafi niepostrzeżenie zakończyć się bolesnym odparzeniem. Nieodpowiednio pielęgnowane ranki będą brzydko się golić, powodować ból i dyskomfort, czemu towarzyszyć będzie płacz dziecka. W celu niedopuszczenia do takiej sytuacji, zakłada się, że jedną pieluszkę (zarówno tę jednorazową, jak i wielorazową) maluch może nosić na sobie nie dłużej niż 3-4 godziny. Im mniejsze dziecko, tym czas ten jest krótszy, co wynika z rytmu wypróżnień i oddawania moczu; starszym dzieciom czas ten można odpowiednio wydłużać.

Oczywiście, jeżeli tylko niemowlę zmoczy lub zabrudzi pampersa, czynność przewinięcia należy wykonać natychmiast, gdy to zauważymy, a przynajmniej bez zbędnej zwłoki (wiadomo, że zdarzają się różne sytuacje i nie zawsze mamy warunki, by przewinąć dziecko natychmiast). W ofercie większości producentów znajdują się pieluchy jednorazowe, w których obecna jest powłoka (cienki pasek na zewnętrznej warstwie pampersa) zmieniająca kolor w wyniku zetknięcia się z moczem dziecka. Jest to jasny sygnał, że nadszedł czas zmiany pieluchy.

Sprawdź ofertę: Na ból głowy u dziecka

Praktyka i obserwacja własnego potomka z czasem przynosi rodzicom cenną wiedzę o tym, jak często przewijać niemowlę – z czasem rozpoznają już, kiedy ich maluch będzie chciał się załatwić Większość dzieci robi to po posiłku, ale są też takie, które potrafią zrobić kupkę przed karmieniem, po nim, a także w jego trakcie – niekiedy zdarza się, że w ciągu pół godziny pampersa będziemy wymieniać aż 3 razy. Na częstotliwość wydalania i konsystencję kału ma wpływ dieta maluszka, jego samopoczucie oraz ogólne zdrowie.  

Weryfikacja merytoryczna: położna, mgr Jolanta Rusin

Bibliografia

Pawlak A.,  Bartelmus E., Pielęgnacja niemowląt jako element profilaktyki asymetrii ułożeniowej i ruchowej, dostępny online: https://fizjoterapeuci.org/wp-content/uploads/rehabilitacja_artykul_2012_03_36040.pdf, [data dostępu: 16.10.2022]. 

Zydorek M., Gawęda B., Michalik A., Olszewska J. i in. (2009), Opieka nad położnicą i noworodkiem w środowisku domowym w okresie połogu, Studia Medyczne, nr 13, s. 59-67.  


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij