Na biegunkę dla dzieci

(84) info
Pokaż filtry Filtruj

Na biegunkę dla dzieci – domowa apteczka

Problemy z układem pokarmowym u dzieci, jak biegunka, występują często, zwłaszcza u maluchów. Do jej najpopularniejszych przyczyn zalicza się infekcje wirusowe, alergie oraz nietolerancje pokarmowe. Z pozoru niegroźna przypadłość może być przyczyną wielu problemów, a nawet powodować konieczność hospitalizacji. Jakie preparaty na biegunkę warto stosować i co znajduje się w ich składzie?

Co powoduje biegunkę u dzieci?

WHO stoi na stanowisku, że biegunkę definiują przynajmniej trzy luźne stolce w ciągu doby. Przyczyn występowania biegunki u małych dzieci może być bardzo wiele. Niekiedy odpowiada za nią dieta i podanie zbyt tłustego pokarmu lub wzdymających warzyw (np. kapustnych lub fasolowych). Luźne stolce mogą też świadczyć o alergii pokarmowej, choć w tym przypadku biegunce towarzyszą inne objawy, jak wysypka lub zaczerwienienie skóry.

Inną przyczyną jest infekcja bakteryjna (np. Salmonella lub Shigella) albo wirusowa (np. popularne rotawirusy). Rozprzestrzenianie się tego rodzaju patogenów często ma związek z brakiem należytej higieny, dlatego tak ważne jest dokładne mycie surowych produktów przed spożyciem.

U dzieci przyczyną problemów żołądkowo-jelitowych może być też antybiotykoterapia. Flora pokarmowa malucha nie jest jeszcze równie silna, jak w przypadku osoby dorosłej, dlatego łatwo zaburzyć jej strukturę.

U młodych pacjentów równie często jak biegunki mogą występować również zaparcia. Jeżeli pojawiają się pomimo zbilansowanej i bogatej w błonnik diety, problem należy skonsultować z gastrologiem. Doraźnie rodzice mogą stosować środki na zaparcia.

Jakie składniki zawierają środki na biegunkę dla dzieci?

Środki przeznaczone do leczenia biegunek u najmłodszych mogą zawierać różnego rodzaju substancje czynne. Wśród nich można znaleźć m.in.:

  • maślan sodu – łagodzi stanu zapalne jelit poprzez hamowanie wydzielania związków powodujących stan zapalny;
  • węgiel aktywny – reguluje funkcjonowanie układu pokarmowego, dzięki właściwościom adsorpcyjnym przyciąga patogeny powodujące zatrucie pokarmowe, które są następnie wydalane z organizmu;
  • wybrane kultury bakterii probiotycznych, np. drożdżaki Saccharomyces bouldarii o działaniu przeciwzapalnym i tonizującym;
  • loperamid – redukuje wydzielanie przekaźników aktywujących stan zapalny (m.in. acetylocholiny), zwiększa resorpcję wody prowadząc do zwiększenia gęstości stolca;
  • diosmektyt – związek glinowo-krzemowy powodujący powleczenie przewodu pokarmowego warstwą śluzu i zwiększający jego wytrzymałość.

Preparaty przeznaczone do leczenia biegunki mają za zadanie przede wszystkim zmniejszyć częstotliwość oddawania stolca, zagęścić go, a także ukoić nabłonek jelita, który może być podrażniony przez czynniki zapalne. Przed podaniem dziecku preparatu należy dokładnie zapoznać się z treścią ulotki, a zwłaszcza zalecaną dawką i możliwymi działaniami niepożądanymi.

Jak leczyć biegunkę u dzieci domowymi metodami?

W przypadku pojawienia się biegunki należy przede wszystkim zadbać o nawodnienie chorego. W ten sposób można uzupełnić utratę płynów. Dla dzieci poniżej 2. roku życia zaleca się 50 do 100 ml wody po każdym oddaniu stolca. Dla dzieci powyżej 2. roku życia ilość płynów wzrasta do 100 lub nawet 200 ml po każdym wypróżnieniu się. Wodę można podawać naprzemiennie z elektrolitami, które uzupełnią utracone mikroelementy, jak potas, magnez i sód. Wiele z nich ma przyjemny, owocowy smak, który skutecznie maskuje obecność pierwiastków.

Czy biegunka u dzieci jest niebezpieczna?

Utrzymująca się przez kilka dni biegunka może doprowadzić do osłabienia i odwonienia organizmu, który traci wraz z kałem wodę oraz składniki odżywcze. Rodzice powinni również zwrócić uwagę na konsystencję kału. Alarmująca jest przede wszystkim obecność niestrawionych resztek pokarmowych, dużej ilości śluzu lub krwi. Przyjmuje się, że ostra biegunka może trwać od 7 do nawet 14 dni.

Gorączce u dzieci mogą towarzyszyć inne objawy, jak gorączka, wymioty. Jeżeli po spożyciu pokarmu występuje uczucie nadkwasoty, bólu żołądka lub niestrawność, dla poprawy samopoczucia można stosować preparaty na refluks, które łagodzą objawy ze strony układu pokarmowego.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij