Mama aplikuje na skórę niemowlaka balsam przeciwko odparzeniom
Mama i dziecko Magdalena Sochala
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 4939 razy

Sposoby na odparzenia u niemowląt

Skóra to największy i niezwykle ważny narząd ciała, który ma za zadanie ochraniać przed czynnikami zewnętrznymi. Pełni także funkcję czuciową oraz wydalniczą. Nawet wtedy, gdy jest zupełnie zdrowa należy o nią w odpowiedni sposób dbać – oczyszczać, nawilżać, pielęgnować, chronić przed szkodliwymi promieniowaniami UV oraz konsekwencjami skrajnych temperatur. Nie należy dopuszczać do przerwania jej powierzchni, powstawania jakichkolwiek otarć, odparzeń i zadrapań. Ma to szczególne znaczenie w przypadku nowo narodzonych dzieci. Jak zatem powinna przebiegać prawidłowa pielęgnacja skóry małego dziecka? Co stosować na odparzenia u niemowląt i jak im zapobiegać? 

Spis treści:


  1. Odparzenia u niemowląt: przyczyny i objawy
  2. Sprawdzone sposoby na odparzenia u niemowląt
  3. Kosmetyki do pielęgnacji dziecka
  4. Jak uniknąć oparzeń u niemowląt?

Odparzenia u niemowląt: przyczyny i objawy 

Na pytanie o to, jak wyglądają odparzenia u niemowląt odpowiedź jest prosta – każde zaczerwienienie na pupie małego dziecka może potencjalnie doprowadzić do pieluszkowego zapalenia skóry. Lepiej działać przedwcześnie niż potem długo borykać się z konsekwencjami tego nieprzyjemnego stanu. Czynniki, które mogą powodować odparzenia u niemowląt na pupie to m. in.: 

  • dłuższy kontakt z moczem lub kałem, 

  • niedokładne lub zbyt rzadkie mycie pupy niemowlęcia, 

  • biegunka, 

  • zmiana konsystencji kupki i jej składu, wynikająca ze zmiany pokarmu (inny rodzaj mleka, przejście z karmienia piersią na mleko modyfikowane, wprowadzanie stałych pokarmów), 

  • podanie szczepionki lub leczenie antybiotykiem, 

  • wysoka temperatura w pomieszczeniu i upały na zewnątrz, sprawiające, że skóra pod pieluszką dziecka się cały czas poci i pozostaje wilgotna, 

  • stosowanie pieluszek tetrowych i wielorazowych, które niedokładnie zostały wypłukane z detergentu. 

Przeczytaj koniecznie: Przewijanie niemowlaka krok po kroku

Sprawdzone sposoby na odparzenia u niemowląt 

Czasami zdarza się, że nawet najbardziej konsekwentnie przeprowadzane rytuały pielęgnacyjne nie uchronią przed podrażnieniami, a odparzenia w pachwinie u niemowląt są dla maluszka bolesne i trudne w gojeniu. Rodzi się naturalne pytanie: co na odparzenia pupy stosować, aby złagodzić dyskomfort, a jednocześnie przyspieszyć odbudowę naskórka? Oto sposoby, które mogą okazać się pomocne. 

Przeczytaj także: Kremy pod pieluszkę - jakie wybrać?

Kąpiel w nadmanganianie potasu 

Nadmanganian potasu to mała tabletka, którą można kupić w aptece. Jej charakterystyczną cechą jest to, że barwi wodę na kolor fioletowy i ma właściwości bakterio- i grzybobójcze. Wykorzystanie małej ilości roztworu podczas kąpieli maluszka może pomóc w poradzeniu sobie z odparzeniami. Substancja ta odkaża i dezynfekuje rany, sprawiając, że lepiej się goją. Nie powinno się jednak przesadzić z ilością środka. Wystarczy, aby woda lekko się zaróżowiła.  

Sprawdź oferty: Kosmetyki przeciw odparzeniom dla dzieci

Rumianek na odparzenia pupy 

Rumianek działa odkażająco i wysuszająco. Sprawdzi się również w trakcie kąpieli – wystarczy do napełnionej wanienki dolać szklankę zaparzonej herbaty rumiankowej. Taki napar łagodzi zmiany skórne, a także działa antyzapalnie.   

Zasypka z mąki ziemniaczanej 

Mąkę ziemniaczaną można stosować jako zasypkę, ale można ją również użyć do przygotowania kąpieli w krochmalu. Skrobia zawarta w mące ma właściwości łagodzące i wysuszające. Sprawdza się doskonale przy potówkach i innych zaczerwienieniach. 

Powiązane produkty

Kosmetyki do pielęgnacji dziecka 

Doświadczone położne na pytanie ot, co na odparzoną pupę dziecka kupić, zalecają wykorzystanie oleistych maści o tłustej konsystencji, najlepiej z lanoliną lub wazeliną w składzie. Jeżeli zmiany są bardzo nasilone, warto poszukać preparatów zawierających w składzie alantoinę, która jest pochodną mocznika (wykazuje ona działanie odbudowujące ochronny płaszcz hydrolipidowy skóry), d-pantenol oraz tlenek cynku.

Sprawdź: Kosmetyki do mycia dzieci

Maść na odparzenia u niemowląt działa nie tylko profilaktycznie, ale również leczniczo. Aby poprawnie nałożyć taki specyfik, należy wcześniej odpowiednio przygotować skórę. Powinna być ona sucha i czysta. Następnie cienka warstwę rozsmarowuje się na pupie maluszka, z pominięciem błon śluzowych. Nie poleca się stosowania równocześnie kremu i zasypki, gdyż taka kombinacja może powodować grudki i blokować pory, blokując dopływ powietrza do skóry. 

To, jak długo leczy się odparzenia u niemowląt zależy od stopnia ich zaawansowania oraz skuteczności wykorzystywanych metod. Jednym razem wystarczy kilkukrotne posmarowanie zmienionych miejsc którąś z polecanych maści na odparzenia pupy, innym razem należy zastosować kombinację różnych metod – zarówno tych naturalnych jak i tych farmaceutycznych – aby problem zniknął na dobre.

Przeczytaj: Czym myć pupę niemowlaka?

Jak uniknąć oparzeń u niemowląt? 

Skóra maluszków, a już w szczególności ta w okolicach pachwin, jest bardzo wrażliwa. Odparzenia u niemowląt potrafią pojawić się niepostrzeżenie i bardzo szybko rozwinąć w stan pieluszkowego zapalenia skóry. Aby działać prewencyjnie, należy rygorystycznie przestrzegać czasu, w którym dziecko przebywa w tej samej pieluszce. Uznaje się, że maksymalnie mogą to być 3-4 godziny, jednak należy ją zmienić natychmiast po tym, gdy zauważymy zabrudzenie. Warto więc wybierać takie modele, w których obecna jest powłoka zmieniająca kolor w przypadku pojawienia się wilgoci wewnątrz. To znak, że jednorazowa pielucha nadaje się do wymiany.  Odparzenia pupy u niemowląt biorą się również z niedostatecznego dostępu powietrza. W celu uniknięcia odparzeń równie ważne jest więc częste wietrzenie. Niemowlęta bardzo lubią „paradować” z przysłowiową gołą pupą, można więc przez chwilę potrzymać je na przewijaku bez ubrań. Najlepiej jednak robić to po upewnieniu się, że maluch oddał przed chwilą mocz. Chłodne powietrze sprzyja bowiem ponownemu siusianiu.  

Dowiedz się więcej: Jakie pieluszki dla noworodka wybrać?

Po każdorazowym myciu (najlepiej przegotowaną wodą lub wilgotną chusteczką, ale taką, której skład nie pozostawia żadnych zastrzeżeń), czystą tylną część ciała malucha można przypudrować zasypką. W standardowej procedurze pielęgnacyjnej krem na odparzenia pupy nie będzie konieczny, chyba, że zauważalne są już pierwsze zaczerwienienia i objawy, mogące wskazywać na rozwijające się problemy. Zanim zastosowane zostaną preparaty dużego kalibru, warto wypróbować domowe sposoby na odparzenia pupy i w taki sposób najpierw radzić sobie z podrażnieniami.

Warto wiedzieć: Jak wybrać i jak stosować chusteczki nawilżane dla dzieci?

Bibliografia

Kmieć M. L., Urysia-Czubatka I., Broniarczy-Dyła G. (2010), Pielęgnacja skóry dzieci, Post. Dermatol. Alergol., nr 27, s. 40-44. 

Łosik D. (2008), Pieluszkowe zapalenie skóry i inne odparzenia  u niemowląt [w:] Postępy neonatologii, nr 24 (2), s.103-106. 

Rosińska-Borkowska D. (2005), Wybrane problemy dermatologiczne u noworodków, niemowląt i małych dzieci [w:] Błaszczyk-Kostanecka M., Wolska H. (red.), Dermatologia w praktyce. Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa, s. 324-329. 

Sybilski A.J. (2012), Skóra – najważniejszy narząd naszego ciała. Dbajmy o nią!, Pediatria i Medycyna Rodzinna, t. 8, nr 4, s, 375-379. 


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij