herbata z rumianku pospolitego w przezroczystym kubku. w tle leży suszony rumianek pospolity
Zdrowie i uroda Agnieszka Dzwonkowska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 1751 razy

Wszechstronne zastosowanie rumianku pospolitego

Rumianek pospolity jest częstym składnikiem herbatek, naparów, a także kosmetyków, również tych domowej roboty. Jego łagodzące i lecznicze działanie znane jest od wieków. Dlaczego herbatki z rumianku pospolitego powinny znaleźć się w szafce w każdym domu? Podpowiadamy.

Spis treści


  1. Rumianek pospolity
  2. Rumianek jako surowiec leczniczy
  3. Rumianek pospolity w kosmetologii
  4. Przeciwwskazania do stosowania rumianku

Rumianek pospolity znany jest przede wszystkim ze swojego łagodzącego działania. Napary z tego kwiatu podawane są na problemy żołądkowe, ale także do łagodzenia podrażnień i owrzodzeń śluzówki. Ponieważ ma szerokie zastosowanie w medycynie i kosmetologii, coraz częściej uprawiany jest również na plantacjach. Na co warto go stosować?

Kup w aptece: Zioła

Rumianek pospolity

Rumianek pospolity to niewielka roślina, której charakterystyczne kwiaty zna niemal każdy. Jest rośliną jednoroczną, którą można spotkać w całej Europie. Obecnie poza łąkami coraz częściej jest uprawiana na specjalnych plantacjach, zwłaszcza przez duże zapotrzebowanie na ten surowiec, które wykazuje przemysł kosmetyczny. Uprawa jest stosunkowo łatwa, ponieważ ziele nie jest wymagające, jeśli chodzi o warunki. W okresie kwitnięcia ma charakterystyczne, małe, białe kwiaty, zebrane w koszyczki. Rośnie zarówno na ugorach, jak i na łąkach czy polach, i często jest traktowany jako uciążliwy chwast.

Rumianek jako surowiec leczniczy

Właściwości lecznicze rumianek osiąga po zakwitnięciu, czyli w okresie od maja do lipca. Wówczas jest zbierany, a następnie suszony w zacienionych miejscach w maksymalnej temperaturze do 35 stopni Celsjusza. Jeśli przechowujemy rumianek w domu, warto go zerwać z łodygami i suszyć w bukietach zawieszonych kwiatami do dołu. Po wysuszeniu należy oddzielić kwiaty od łodyg i przechowywać w suchym miejscu w szczelnym pojemniku, aby susz nie nabrał wilgoci. Przy zbiorach należy brać pod uwagę to, czy rumianek ma być stosowany do przygotowania herbatek do picia – w tym wypadku potrzebne są główki kwiatów – czy raczej do kąpieli – tu warto stosować także łodygi i liście. Przy zbieraniu rumianku i suszeniu zaleca się dużą staranność.

Warto wiedzieć: Domowe sposoby na wzdęcia – jak zapobiegać i zwalczać wzdęcia?

Leczniczy wpływ rumianku jest bardzo wszechstronny. Przede wszystkim wykazuje on działanie przeciwzapalne, a także rozkurczowe przy dolegliwościach żołądkowo-jelitowych i wzdęciach. Pity po obfitych lub ciężkich posiłkach, łagodzi skutki niestrawności. Można go stosować w chorobach wątroby, jeśli nie ma do tego przeciwwskazań. Łagodzi także skutki przeziębienia, a przez napotne działanie zmniejsza gorączkę. Napary z rumianku sprawdzają się na dolegliwości menstruacyjne, zwłaszcza nieprzyjemne skurcze i problemy żołądkowe. Napar z kwiatów rumianku może być też stosowany do płukania jamy ustnej, gdyż łagodzi objawy podrażnionej śluzówki, działa obkurczajaco, zmniejszając stan zapalny i opuchliznę, np. po zabiegach dentystycznych.

Rumianek pospolity jest składnikiem płukanek i naparów stosowanych zewnętrznie. Niegdyś wykorzystywano go nawet do robienia lewatyw. Dziś jest używany do tzw. nasiadówek, np. przy podrażnieniach intymnych części ciała. Przez swoje antyseptyczne działanie może być stosowany również do inhalacji. W tym celu zamiast naparu warto kupić w aptece rumiankowe krople do inhalacji i dodać kilka z nich do gorącej wody.

Aby przyrządzić napar z rumianku do picia, wystarczy 2 łyżki suszu zalać wrzątkiem i pozostawić na 15 minut. Jeśli herbatkę stosujemy na problemy z żołądkiem, tak przygotowany wywar należy podzielić na 3 porcje, dodać do każdej pół szklanki wody i spożywać regularnie w ciągu dnia. Natomiast do kąpieli łagodzącej i uspokajającej będziemy potrzebować 100 gramów koszyczków kwiatu, które należy zalać 3 litrami wody, doprowadzić do wrzenia i gotować przez 15 minut. Tak przygotowany wywar wlewamy do wanny.

Powiązane produkty

Rumianek pospolity w kosmetologii

Rumianek pospolity stosowany jest w pielęgnacji. Działa zarówno na cerę, jak i na włosy. Płukanki z kwiatów naturalnie i delikatnie rozjaśniają włosy i są szczególnie chętnie stosowane przez blondynki. Jako składnik żelów rumianek redukuje zaczerwienienia i opuchliznę, zwłaszcza w okolicy oczu. Skóra staje się jaśniejsza i wygląda promiennie. Toniki z rumiankiem dodatkowo zmiękczają cerę i nadają jej zdrowy wygląd. Rumianek jest także powszechnie docenianym składnikiem kremów do twarzy i ciała.

Przeczytaj również: Czy warto stosować pokrzywę na włosy?

Przeciwwskazania do stosowania rumianku

Pomimo że rumianek wykazuje działanie przeciwuczuleniowe i nie jest szkodliwy dla dzieci, to składniki olejku eterycznego kwiatów mogą działać drażniąco na bardzo wrażliwe osoby, zwłaszcza na niemowlęta. Naparów i wyciągów do picia nie powinny też przyjmować osoby biorące leki przeciwzakrzepowe, gdyż rumianek może osłabić ich działanie.

Bibliografia

  1. Andrea- Anna Cavelius, Brigit Frohn, Zioła w medycynie naturalnej, Wydawnictwo MAK, Monachium 1997.

  2. Ilona Kaczmarczyk-Sedlak, Zbigniew Skotnicki, Leksykon naturalnych surowców leczniczych, Wydawnictwo Zielone, Warszawa 2018.

  3. B. Kuźnicka, M. Dziak, Zioła i ich stosowanie, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, Warszawa 1999.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij