pokrzywa
Zdrowie i uroda Paulina Bulek
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 22209 razy

Czy warto stosować pokrzywę na włosy?

Pokrzywa jest pospolitym chwastem rosnącym na naszych polach i w ogrodach. Cechuje się bardzo silną wolą przeżycia i trudno ją wyplewić. Warto pozwolić jej rosnąć i zebrać na własne potrzeby, bo stanowi niesamowite źródło drogocennych minerałów i witamin.

Spis treści


  1. Dlaczego pokrzywa jest dobra na włosy?
  2. W jakiej formie można stosować pokrzywę na włosy?
  3. Jakie efekty daje stosowanie pokrzywy na włosy?
  4. Przepis na płukankę do włosów z pokrzywy

Pokrzywa dobroczynnie wpływa na włosy. Można stosować ją zarówno w postaci płukanek i wcierek, jak i doustnie w formie naparu czy soku.

Dlaczego pokrzywa jest dobra na włosy?

Pokrzywa od pokoleń jest stosowana jako doskonały sposób na poprawę kondycji włosów. Przede wszystkim działa ogólnie na wzmocnienie organizmu. Dzięki temu przyczynia się także do poprawy kondycji włosów. Zawiera wiele cennych dla organizmu pierwiastków i witamin, które wpływają na odbudowę i piękny wygląd włosów.

Dlaczego pokrzywa jest dobra na włosy? Ten pospolity chwast jest prawdziwą bombą witaminową dla naszego organizmu. Zawiera między innymi:
- witaminę A,
- witaminy z grupy B,
- witaminę C,
- witaminę K,
- miedź,
- wapń,
- żelazo,
- mangan,
- magnez,
- potas,
- fosfor,
- krzem,
- siarkę.

Picie naparu z pokrzywy, a także stosowanie płukanek i wcierek z pokrzywy sprawia, że włosy stają się mocniejsze, poprawia się ich kondycja i wygląd. Pokrzywa pomaga też w walce z łupieżem, przyspiesza wzrost włosów, zapobiega ich łamliwości i rozdwajaniu się. Pokrzywa wpływa także na regulację pracy gruczołów łojowych skóry głowy, dlatego pomaga zminimalizować problem przetłuszczania się włosów.

Przeczytaj więcej: Co można zrobić z pokrzywy

W jakiej formie można stosować pokrzywę na włosy?

Pokrzywa jest ziołem uniwersalnym. Można ją stosować na włosy pod postacią wielu specyfików. Nadaje się zarówno do użytku wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Do najpopularniejszych sposobów użycia pokrzywy należą: napary, płukanki, soki, wcierki czy też szampony do włosów. Ewentualne spożycie pokrzywy, np. pod postacią naparu, czy stosowanie jej zewnętrznie na skórę należy skonsultować z lekarzem, a także wykonać próbę uczuleniową. Ta roślina, chociaż ma wiele cennych właściwości, może również wywoływać podrażnienia. Naparu z pokrzywy nie powinny spożywać kobiety w ciąży.

Napar z pokrzywy na włosy

Najlepsze wchłanianie składników odżywczych z pokrzywy odbywa się poprzez spożywanie naparu z pokrzywy. Jeśli pije się go systematycznie, wpływa bardzo korzystnie na włosy. Zaczynają nabierać blasku i wzmacniają się. Paznokcie również poprawiają się po piciu naparu z pokrzywy.

Płukanka z pokrzywy na włosy

Płukanka z pokrzywy doskonale działa na przetłuszczające się włosy. Dzięki niej nabierają blasku, lekkości i wzmocnią się. Płukanka przyciemni również trochę ich kolor. Dzięki systematycznemu stosowaniu tej płukanki można również pozbyć się problemów z łupieżem, a także pobudzić włosy do wzrostu bądź zmniejszyć ich wypadanie.

Przeczytaj również: Melisa - właściwości i działanie. Suplementacja melisy lekarskiej

Sok z pokrzywy na włosy

Dobrze wpływa na włosy sok z pokrzywy. Poprawia on również stan skóry i paznokci. Dzięki niemu organizm oczyszcza się z toksyn. Picie soku z pokrzywy pobudza włosy do wzrostu. Powinno się go spożywać w postaci rozcieńczonej z wodą, gdyż może mieć zbyt duże stężenie i wywoływać podrażnienia układu pokarmowego.

Wcierka z pokrzywy na włosy

Stosowanie wcierki z pokrzywy pomaga w walce z przetłuszczającymi się włosami. Pokrzywa reguluje produkcję sebum na skórze głowy. Wcierka również dobrze oczyszcza skórę głowy, dzięki czemu cebulki włosów mają więcej miejsca. Poprawia też ukrwienie skóry głowy i przyspiesza wzrost włosów.

Szampon do włosów z pokrzywy

Podobne właściwości ma szampon z pokrzywy. Oczyszcza bardzo dobrze skórę głowy, pobudza nowe włosy do wzrostu, a także zapobiega ich wypadaniu. Dodatkowo odżywia skórę głowy i włosy, dzięki czemu fryzura staje się lśniąca i pełna blasku.

Powiązane produkty

Jakie efekty daje stosowanie pokrzywy na włosy?

Stosowanie pokrzywy na włosy jest znane od pokoleń. Sprawdzają się zarówno domowe mikstury, jak i gotowe, drogeryjne preparaty. Najważniejsze efekty, jakie daje stosowanie pokrzywy na włosy, to:

* zmniejszenie się łupieżu;
* ograniczenie przetłuszczania się włosów;
* regulacja pracy gruczołów łojowych skóry głowy;
* pobudzenie cebulek do wzrostu włosów;
* zmniejszenie łamliwości i wypadania włosów.

Z tej przyczyny warto stosować pokrzywę na włosy w postaci płukanek i wcierek oraz w formie doustnej (naparu i soku).

Przepis na płukankę do włosów z pokrzywy

W bardzo prosty sposób można przygotować w domu płukankę do włosów z pokrzywy. W tym celu potrzebne są suszone liście pokrzywy lub gotowa herbata pokrzywowa w saszetkach. Łyżeczkę suszonej pokrzywy należy zalać dwiema szklankami wrzątku i odstawić pod przykryciem do zaparzenia się. Gdy napar ostygnie, należy go przecedzić przez sitko i wykorzystać do płukania włosów (po wcześniejszym ich umyciu). Nie powinno się spłukiwać płukanki. Trzeba delikatnie wycisnąć włosy i zawinąć w ręcznik. Następnie pozwolić im przeschnąć w ręczniku. Dopiero potem można je wysuszyć.

Bibliografia

  1. Z. T. Nowak, Pokrzywa przywraca zdrowie, Aromat Słowa, Kraków 2018.

  2. A. Klimuszko, Wróćmy do ziół leczniczych, Oficyna Wydawnicza RYTM, Warszawa 2020.

  3. M. Pieszak, P.Ł. Mikołajczak, Właściwości lecznicze pokrzywy zwyczajnej, „Postępy Fitoterapii” 2010, nr 4.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij