Melisa – właściwości i działanie. Suplementacja melisy lekarskiej
Dieta i sport Emilia Kruszewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 6870 razy

Melisa – właściwości i działanie. Suplementacja melisy lekarskiej

Melisa lekarska jest cennym źródłem kwasów polifenolowych, flawonoidów, soli mineralnych, garbników, a te są niezbędne dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Po napar z melisy warto sięgać przy dolegliwościach trawiennych. Ziele pomaga niwelować zmęczenie i wycisza napięcie nerwowe. Na co działa melisa i kiedy należy ją suplementować?

Spis treści


  1. Melisa a kondycja psychiczna
  2. Zastosowanie melisy w kosmetologii
  3. Melisa – właściwości prozdrowotne
  4. Melisa w ciąży i dla dzieci
  5. Przeciwwskazania do spożywania melisy

Melisa lekarska to zioło, po które zazwyczaj sięgamy w stanach zmęczenia, zdenerwowania i silnego stresu. Bylina skrywa jednak w sobie szereg cennych właściwości. W jej składzie znajdziemy substancje niezbędne do ustabilizowania zdrowia psychicznego i fizycznego. Melisa jest m.in. bogatym źródłem antyoksydantów, które nie tylko pozytywnie wpływają na kondycję cery, ale są kluczowe dla profilaktyki wielu chorób.

Kup w aptece: Zioła


Melisa a kondycja psychiczna


Zawarte w roślinie olejki eteryczne mają skuteczne działanie wyciszające i uspokajające. Wypijany przed snem napar z melisy łagodzi napięcie nerwowe i ułatwia zasypianie. Melisa zalecana jest również jako naturalny środek łagodzący stany lękowe i pobudzenia nerwowego. Wyciszając, poprawia tym samym koncentrację i zdolności skupienia. Działanie przeciwbólowe rośliny jest pomocne w łagodzeniu migreny

Zastosowanie melisy w kosmetologii 

Ze względu na właściwości antybakteryjne i antyoksydacyjne melisa lekarska znalazła zastosowanie również w kosmetologii. Jej działanie oczyszczające docenią osoby borykające się z trądzikiem, stanami zapalnymi skóry, z opryszczką. Zawarty w roślinie kwas rozmarynowy, który ma działanie przeciwzapalne, doskonale sprawdzi się do wyciszania infekcji skórnych, a nawet stanów zapalnych jamy ustnej. Napar z melisy z powodzeniem może być stosowany do kąpieli oczyszczających włosów nadmiernie się przetłuszczających. Normalizujące działanie melisy doceni każdy typ skóry, szczególnie cera wrażliwa i skłonna do podrażnień. Natomiast dodany do kąpieli napar z melisy będzie cudowną ucztą wyciszenia i odprężenia. Taka kąpiel ponadto pomoże szybko zasnąć. 

Powiązane produkty


Melisa – właściwości prozdrowotne 


Napar z melisy suszonej ma właściwości nieznacznie zwiększające produkcję żółci, dzięki czemu przyspiesza trawienie. Ze względu na działanie spazmolityczne łagodzi dolegliwości bólowe związane ze skurczem dróg żółciowych. Pobudzając wydzielanie soku żołądkowego, ziele ułatwi trawienie ciężkostrawnych i wzdymających posiłków. Napar zaleca się również przy skurczach jelit i nawracających, bolesnych kolkach. Melisa suszona może być także stosowana jako naturalny środek wspomagający obniżenie ciśnienia krwi. Wykazuje ponadto właściwości antybakteryjne i grzybobójcze. Ma również delikatne działanie moczopędne. Regularnie wypijany napar z melisy korzystnie działa na układ krążenia. Roślina ma również działanie przeciwbólowe, które szczególnie docenią kobiety cierpiące z powodu bolesnych miesiączek. 

Melisa jest bogatym źródłem polifenoli, które działając antyoksydacyjnie, hamują aktywność wolnych rodników. Te niesparowane atomy uszkadzają DNA tkanek, przyczepiając się do białka, co przyspiesza rozpad komórek. Wolne rodniki nie tylko odpowiadają za szybsze starzenie się skóry, ale przyczyniają się również do zaburzeń metabolizmu i osłabiania odporności organizmu. Uszkadzając komórki, sprzyjają również rozwojowi wielu chorób. Skutecznym sposobem na ich unieszkodliwienie jest dostarczanie organizmowi substancji o działaniu antyoksydacyjnym, które wykazuje m.in. melisa lekarska. 

Przeczytaj również: Lawenda - prozdrowotna moc i właściwości. Zastosowanie lawendy


Melisa w ciąży i dla dzieci


Napar z melisy sprawdzi się do łagodzenia uciążliwych i nieprzyjemnych mdłości, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży. Stosowanie zioła łagodzi skurcze żołądka i delikatnie uspokaja. Napar z melisy lekarskiej jest bezpieczny również dla dzieci. Herbatę warto podać dziecku w przypadku problemów z zasypianiem lub w stanach zdenerwowania i napięcia nerwowego. 

Sprawdź ofertę: Herbaty ziołowe

Przeciwwskazania do spożywania melisy


Melisa jak każde zioło nie powinna być stosowana w nadmiarze. Zbyt częste sięganie po napar może wywołać szereg działań niepożądanych, np. zawroty głowy, nudności, wymioty, silne bóle brzucha. Melisa nie powinna być stosowana i spożywana przez osoby na nią uczulone. Przeciwwskazaniem do picia naparu jest przyjmowanie na stałe leków uspokajających. W przypadku wątpliwości odnośnie do spożywania melisy należy skonsultować się z lekarzem rodzinnym.

Bibliografia

  1. M.E. Zujko, A. Witkowska, B. Kiernozek, Aktywność antyoksydacyjna naparów ziołowych, „Bromatologia i Chemia Toksykologiczna” 2005.

  2. B. Klimek, T. Majda, J. Gora, J. Patora, Badanie olejku eterycznego i związków fenolowych melisy lekarskiej uprawianej w Polsce, „Herba Polonica” 1998.

  3. L. Korn, Naturalna. Ziołowe wsparcie na każdy dzień, Znak Jednym Słowem, 2021.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij