Migrena – co to jest? Jakie są jej objawy, przyczyny i sposoby leczenia?
Zdrowie i uroda Monika Nowakowska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 8234 razy

Migrena – co to jest? Jakie są jej objawy, przyczyny i sposoby leczenia?

Migrena kojarzy się przede wszystkim z napadowymi bólami głowy. Atakom mogą jednak towarzyszyć także inne dolegliwości, głównie ze strony układu nerwowego i pokarmowego. Napad może być poprzedzony aurą, czyli zespołem charakterystycznych objawów, które są zwiastunami bólu. Dowiedz się więcej na temat rodzajów migreny, a także jej przyczyn, objawów i sposobów leczenia.

Spis treści


  1. Co to jest migrena?
  2. Przyczyny migreny
  3. Objawy migreny

Migrena jest spowodowana wrodzoną skłonnością układu nerwowego i naczyń krwionośnych głowy do zbyt intensywnego reagowania na sygnały z wnętrza organizmu i otoczenia. Istnieje wiele teorii dotyczących powstawania tego rodzaju bólów głowy, jednak żadna w pełni nie wyjaśnia obrazu choroby.

Kup w aptece: Leki na ból głowy i migrenę

Co to jest migrena?

Migrena to choroba przewlekła, a jej podstawowymi objawami są ataki specyficznych bólów głowy. Badania epidemiologiczne szacują, że w krajach wysoko rozwiniętych może dotyczyć nawet 15% populacji. Trzykrotnie częściej chorują na nią kobiety, szczególnie w wieku 25–35 lat, ale dotyka także mężczyzn i dzieci.

Przebieg napadu migreny

Atak migreny składa się z kilku faz, jednak nie zawsze i nie u wszystkich chorych występuje każda z nich.

  1. Faza zwiastunów – pojawia się kilka godzin przed atakiem bólu. „Zwiastunami” mogą być zmiany nastroju, przewlekłe zmęczenie i trudności w koncentracji, a także zwiększenie apetytu na wybrane pokarmy.

  2. Faza aury – to charakterystyczny zespół objawów neurologicznych pojawiający się maksymalnie godzinę przed atakiem bólu głowy. Może obejmować dolegliwości wzrokowe (mroczki, błyski czy zniekształcenie obrazu widzenia), zaburzenia czucia (mrowienie i parestezje), a nawet niedowłady, trudności w mówieniu i zawroty głowy.

  3. Faza bólu, podczas której występuje typowy migrenowy ból głowy.

  4. Faza ponapadowa – w okresie po ataku chory może odczuwać zmęczenie, być rozdrażniony, apatyczny i mieć trudności ze skupieniem uwagi.

Rodzaje migreny

Klasyfikacja postaci migreny uwzględnia wiele podziałów, a jednym z najważniejszych kryteriów jest występowanie aury. Z tego powodu wyróżnia się migrenę bez aury oraz migrenę z aurą.

Ze względu na długość trwania ataków i nasilenie objawów wyróżnia się migrenę epizodyczną, która przebiega z okresami napadów i remisji oraz przewlekłą. Drugi rodzaj przyjmuje postać codziennego, ale słabiej wyrażonego bólu głowy. Najczęstszą przyczyną przejścia formy epizodycznej w przewlekłą jest nadużywanie doraźnych leków przeciwbólowych.

Migrena u dzieci może dawać niespecyficzne objawy, dlatego używa się określenia dziecięce zespoły okresowe, które często poprzedzają migrenę. Dolegliwości mogą występować pod postacią wymiotów, bólów brzucha lub zawrotów głowy.

Migrena siatkówkowa jest rodzajem migreny z aurą. Napady w tzw. postaci ocznej ograniczają się do jednego oka, a najczęstsze objawy to mroczki i migotania. Mogą poprzedzać ból głowy lub występować razem z nim.

Przeczytaj również: Glejak - objawy, leczenie, rokowania

Przyczyny migreny

Powstało wiele koncepcji dotyczących powodów występowania migrenowych bólów głowy, żadna jednak nie wyjaśnia jak na razie wszystkich wątpliwości. Hipoteza nerwowo naczyniowa opisuje nadwrażliwość układu nerwowego z nadmierną odpowiedzią naczyń. Zaburzenia w układzie nerwowym prowadzą do zwiększenia wydzielania neuroprzekaźników, które zapoczątkowują całą sekwencję odpowiedzialną za powstawanie bólu, ale także innych objawów. Z kolei nadmierna odpowiedź naczyń krwionośnych głowy, polega na ich początkowym skurczu w fazie aury i rozkurczu, któremu towarzyszy ból głowy. Oba te zjawiska napędzają się wzajemnie, aż do wyczerpania zapasów neuroprzekaźników i mediatorów naczyniowych.

Powiązane produkty

Objawy migreny

  • Ból

Typowy migrenowy ból głowy najczęściej jest jednostronny, lecz może występować obustronnie. Nasila się stopniowo i zwykle trwa od 4 godzin do 3 dni. Większość pacjentów określa go jako umiarkowany lub silny, a napady występują średnio co miesiąc lub dwa. Ból migrenowy nasila się pod wpływem światła, dźwięków i zapachów, dlatego chorzy podczas ataku najlepiej czują się w cichym, ciemnym pokoju. Inne okoliczności, które mogą wywołać objawy, to: wysiłek fizyczny, stres i odpoczynek po stresującym okresie czy niektóre pokarmy, np. czekolada i kawa.

  • Inne objawy

Bólom migrenowym mogą towarzyszyć zaburzenia z innych narządów, np. biegunka, ból brzucha, nudności i wymioty. Często pojawiają się też dolegliwości inne dolegliwości, m.in. zmęczenie, niepokój czy zaburzenia widzenia.

Sprawdź ofertę: Leki na biegunkę

Leczenie migreny

Terapia obejmuje unikanie czynników, które mogą wywołać napad oraz przyjmowanie leków. W leczeniu farmakologicznym ważne są preparaty, które przerywają atak bólu, np. niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz te, które im zapobiegają, np. beta-adrenolityki, leki przeciwdepresyjne i przeciwpadaczkowe.

Migrena jest chorobą, która towarzyszy pacjentom do końca życia, jednak przy odpowiednim leczeniu chorzy mogą prowadzić normalny tryb życia, zwłaszcza w okresach remisji. Jeżeli niepokoją cię bóle głowy, zgłoś się do lekarza, który pomoże ci ustalić ich przyczynę i dobierze odpowiednie leczenie.

Bibliografia

  1. Kryteria diagnostyczne i leczenie migreny w oparciu o obowiązujące zalecenia Międzynarodowe. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Bólu Głowy dotyczące leczenia migreny, https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/010/874/original/Strony_od_MpD_2011_09-9.pdf?1468500015, dostęp: 15.08.2021 r.
  2. P. Gajewski i in., Interna Szczeklika, Medycyna Praktyczna, Kraków 2017, s. 2201−2207.
  3. D. Włoch-Kopeć, Migrena, https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/150555,migrena, dostęp: 15.08.2021 r.

Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij