Spis treści:
- Czym jest toksyna botulinowa (botoks)?
- Zastosowanie botoksu w medycynie
- Kiedy botoks zaczyna działać?
- Przeciwwskazania do zabiegów z użyciem toksyny botulinowej
- Ceny zabiegów z użyciem botoksu
Czym jest toksyna botulinowa (botoks)?
Toksyna botulinowa, produkowana przez bakterie Clostridium botulinum, jest neurotoksyną, która blokuje przekazywanie sygnałów nerwowych do mięśni. W efekcie mięśnie te stają się tymczasowo sparaliżowane, co może prowadzić do wygładzenia zmarszczek lub złagodzenia objawów niektórych schorzeń.
Zastosowanie botoksu w medycynie
W praktyce medycznej zastosowanie mają dwa serotypy toksyny botulinowej - A i B. Poza medycyną estetyczną (w której botoks stosuje się na zmarszczki) znalazły zastosowanie w leczeniu schorzeń i zaburzeń z dziedziny: okulistyki, neurologii, urologii, otolaryngologii, pediatrii, gastroenterologii oraz ortopedii
Botoks na migrenę
Botoks na migrenę to metoda leczenia stosowana u pacjentów nie reagujących na inne sposoby terapii. W Polsce wskazaniem leczniczym do zastosowaniu botoksu jest profilaktyka bólów głowy u dorosłych pacjentów cierpiących na przewlekłą migrenę (ból występuje się 15 lub więcej dni w miesiącu). Toksyna botulinowa jest wstrzykiwana w określone punkty na głowie i szyi, co pomaga zredukować częstotliwość i nasilenie ataków migrenowych. Zmniejszenie bólu może pojawić się już po kilku godzinach od zabiegu, pełny efekt p 3 – 7 dniach. Niektórzy pacjenci wymagają powtórnego wstrzyknięcia botoksu po 3 do 6 miesiącach. U innych ataki zmniejszają częstotliwość lub ustępują zupełnie.
Botoks a choroby neurologiczne
Botoks jest również stosowany w leczeniu różnych chorób neurologicznych. Pozwala na zmniejszenie dokuczliwych objawów takich jak: dystonie, spastyczność mięśni, tiki nerwowe, nadmierne ślinienie, drżenia mięśniowe, drgawki, kurcze i porażenia, które mogą towarzyszyć licznym chorobom. Podanie botoksu służy również zmniejszaniu bólu związanego z chorobami neurologicznymi. Zastosowanie toksyny botulinowej zmniejsza napięcie mięśni, redukuje uciążliwe objawy i ułatwia chorym codzienne funkcjonowanie.
Botoks na bruksizm
Bruksizm, czyli mimowolne, niekontrolowane zaciskanie zębów lub zgrzytanie zębami, może prowadzić do poważnych problemów stomatologicznych, bólu szczęki i zwyrodnień stawów skroniowo-żuchwowych. Zablokowanie przez botoks przewodnictwa nerwowo-mięśniowego powoduje rozluźnienie nadmiernie napiętych mięśni i u pacjentów stopniowo zanika nawyk zaciskania szczęki. Kilkunastominutowy zabieg polega na podaniu toksyny botulinowej do określonych mięśni. Osoby cierpiące na bruksizm często zauważają znaczną poprawę po kilku zabiegach z użyciem botoksu. Efekty utrzymują się około 4 – 6 miesięcy.
Botoks na nadpotliwość
Nadmierna potliwość, może być bardzo uciążliwa. Zazwyczaj dotyczy okolic pach, dłoni, stóp i twarzy. Nie jest związana z nieprawidłową budową gruczołów potowych, lecz nadmiernym wydzielaniem potu na skutek dysfunkcji ośrodków nerwowego układu autonomicznego. Dotyczy głównie ludzi młodych i przypuszcza się, że ma podłoże genetyczne. Wstrzyknięcie botoksu blokuje sygnały nerwowe aktywujące wydzielanie potu. Pełne efekty zahamowania nad potliwości pojawiają się zwykle po 7 –14 dniach od zabiegu i mogą utrzymywać się przez kilka miesięcy, co znacznie poprawia komfort życia pacjentów.
Botoks w urologii
Botoks znajduje zastosowanie również w urologii, zwłaszcza w leczeniu nad reaktywnego pęcherza moczowego i nietrzymania moczu oraz w łagodnym przeroście gruczołu krokowego. Toksyna botulinowa może być wstrzykiwana bezpośrednio do mięśnia pęcherza, co pomaga zmniejszyć jego nadaktywność i poprawić kontrolę nad oddawaniem moczu.
Botoks w okulistyce
Okulistyka wykorzystuje botoks w leczeniu schorzeń takich jak: