Zmarszczki mimiczne u kobiety koło oczu
Zdrowie i uroda Paulina Bulek
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 2573 razy

Zmarszczki mimiczne – skąd się biorą i jak można sobie z nimi radzić?

Dzięki mięśniom twarzy człowiek jest w stanie tak kształtować mimikę, by przekazywać otoczeniu swoje emocje. Niestety wiąże się to z powstawaniem zmarszczek mimicznych.

Spis treści


  1. Co to są zmarszczki mimiczne?
  2. Gdzie powstają zmarszczki mimiczne?
  3. Jak można się pozbyć zmarszczek mimicznych?
  4. Domowe sposoby na zmarszczki mimiczne

Na początku zmarszczki mimiczne są delikatne, ledwo zauważalne. Z czasem stają się głębsze i bardziej wyraźne.

Co to są zmarszczki mimiczne?

Wraz z wiekiem i procesami starzenia zachodzącymi w skórze zmniejsza się jej elastyczność, a zwiększa skłonność do powstawania zmarszczek. Mięśnie twarzy wykonują codziennie bardzo intensywną pracę. Pod wpływem skurczu mięśni skóra twarzy jest wielokrotnie rozciągana, aż w końcu w miejscu nadmiernego zginania powstaje zmarszczka.

O ile z mimiką trudno jest coś zrobić, to można pomóc skórze opóźnić proces starzenia się, a także wesprzeć ją w odbudowie. Niestety, wraz z upływającym czasem skóra jest w stanie wyprodukować coraz mniej substancji, które odpowiadają za jej elastyczność i sprężystość. Spada też poziom nawilżenia i odpowiadającego za ten proces kwasu hialuronowego. Dlatego trzeba działać zarówno od wewnątrz poprzez suplementację, jak i od zewnątrz właściwą pielęgnacją skóry.

Kup w aptece: Kosmetyki do pielęgnacji twarzy

Gdzie powstają zmarszczki mimiczne?

Zmarszczki kojarzą się najczęściej z podeszłym wiekiem. Nie dotyczy to jednak zmarszczek mimicznych, bo one zaczynają się pojawiać już między 20. a 30. rokiem życia. Jako pierwsze powstają zmarszczki mimiczne wokół oczu, czyli tzw. kurze łapki. Kolejne można zauważyć na czole, między brwiami, a następnie w okolicy ust.

Sprawdź także: Sposoby na pozbycie się worków pod oczami

Zmarszczki mimiczne pod oczami

Skóra wokół oczu jest bardzo delikatna, dlatego w pierwszej kolejności pojawiają się na niej zmarszczki mimiczne. Ma ona niewielką ilość tkanki tłuszczowej i jest bardzo cienka, co sprzyja powstawaniu zmarszczek wokół oczu, najczęściej w wyniku szerokiego uśmiechu. Podczas uśmiechu wokół oczu skóra ulega zmarszczeniu i powstają tzw. kurze łapki.

Zmarszczki mimiczne na czole

Zmarszczki mimiczne na czole występują najczęściej albo w formie poziomych linii, które przebiegają wzdłuż czoła, albo jako dwie pionowe linie tuż u nasady nosa. Ich pojawienie się wynika z indywidualnej mimiki twarzy. Zajmują dość dużą powierzchnię, dlatego rzucają się w oczy. Są wynikiem bogatej mimiki i ekspresji mięśni twarzy.

Zmarszczki mimiczne wokół ust

Okolice wokół ust również narażone są na zmarszczki mimiczne, powstające w wyniku procesów starzenia się skóry i pogarszania się jej elastyczności. Częste uśmiechy sprawiają, że wokół ust powstają zmarszczki. Są one nieco złośliwe, gdyż powodują, że twarz wygląda na smutną. Wraz z wiekiem pojawiają się również zmarszczki w formie bruzd nosowo-wargowych. Biegną one od kącików ust aż do płatków nosa.

Przeczytaj również: Zalety stosowania olejku do masażu. Poznaj jego rodzaje - antycellulitowy, eteryczny

Powiązane produkty

Jak można się pozbyć zmarszczek mimicznych?

Jedną z możliwości jest udanie się na profesjonalne zabiegi dermokosmetyczne. Można wyróżnić zabiegi nieinwazyjne i inwazyjne.

Do zabiegów nieinwazyjnych, które mają na celu poprawić kondycję skóry, zaliczamy: zabiegi na bazie kwasu hialuronowego, kolagenu, kwasu mlekowego, glinek; maseczki na bazie alg, aloesu, arniki czy nagietka; zabiegi złuszczające naskórek – peelingi, mikrodermabrazję, kawitację; zabiegi odżywiające skórę.

Sprawdź ofertę: Maseczki na twarz

Do zabiegów inwazyjnych, które mają za zadanie szybko zredukować zmarszczki, zaliczamy: zastrzyki wypełniające zmarszczki substancjami naturalnymi, np. z kwasem hialuronowym, komórkami własnego osocza czy tłuszczu, oraz substancjami sztucznymi, np. żelem poliakrylamidowym czy hydroksyapatytem wapnia; zastrzyki z botoksem; wstrzykiwanie substancji, które mają za zadanie pobudzić skórę do regeneracji, tzw. mezoterapię igłową. Wszelkie zabiegi inwazyjne wymagają konsultacji chirurgicznej, dermatologicznej i kosmetologicznej. Są obciążone skutkami ubocznymi.

Warto wiedzieć: Czym jest retinol – jak go stosować, a kiedy unikać?

Domowe sposoby na zmarszczki mimiczne

Podstawą domowej pielęgnacji skóry twarzy ze zmarszczkami mimicznymi jest stosowanie kremów przeciwzmarszczkowych i robienie masaży twarzy. Trzeba sobie zapewnić też odpowiednią dozę snu i relaksu. Nie można zapominać o ochronie przeciwsłonecznej i stosowaniu kremów z filtrem.

Należy dbać o codzienną pielęgnację twarzy: o dokładny demakijaż, oczyszczanie, peeling i złuszczanie martwego naskórka, a także odżywianie i nawilżanie skóry. Kosmetyki przeciwzmarszczkowe, po które można sięgnąć w domu, powinny zawierać w swoim składzie: witaminy A, B3, C, E, kwas hialuronowy, koenzym Q10, peptydy, resweratrol, wyciągi z winogron, zielonej herbaty czy rokitnika, a także filtry UV.

Wśród działań profilaktycznych, które opóźniają procesy starzenia się skóry, a co za tym idzie – opóźniają powstawanie zmarszczek mimicznych – znajdują się: modyfikacja stylu życia, poprawa diety, poprawa nawilżenia skóry i nawodnienia organizmu, ograniczenie używek, unikanie stresu, ochrona przed promieniowaniem UV, stosowanie profilaktyki przeciwzmarszczkowej.

Dowiedz się więcej: Prawidłowa pielęgnacja twarzy rano i wieczorem

Bibliografia

  1. B. Jakimowicz-Klein, Jak wyprasować zmarszczki, Astrum, Wrocław 2017.

  2. B. Pytrus i in., Fizjologia skóry. Teoria i praktyka, MedPharm, Wrocław, 2013.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij