Botoks na zmarszczki na twarzy
Zdrowie i uroda Zuzanna Kręcisz
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 1697 razy

Botoks – czym jest i jak działa toksyna botulinowa?

Właściwości botoksu wykorzystywane są w medycynie estetycznej, ale również do leczenia nadmiernej potliwości i migren. Choć jest stosowany w medycynie od lat, to nadal wzbudza wątpliwości i rodzi wiele pytań. Na czym polega i czy jest bezpieczny? Czy każdy może skorzystać z zabiegu i ile to kosztuje?

Spis treści:


  1. Czym jest botoks?
  2. Działanie botoksu – na czym polega?
  3. Kto może skorzystać z botoksu?
  4. Jakie efekty daje botoks?
  5. Przebieg zabiegów z użyciem botoksu
  6. Przeciwwskazania do botoksu
  7. Ceny zabiegu z użyciem botoksu na twarz
  8. Kwas hialuronowy a botoks

Czym jest botoks?

Botoks, znany również jako toksyna botulinowa (BTX), to neurotoksyna wytwarzana przez beztlenowe, Gram – dodatnie bakterie – pałeczki jadu kiełbasianego (łac. Clostridium botulinum). Ma budowę białkową, która stała się podstawą do wyodrębnienia podtypów toksyny, oznaczonych kolejnymi literami alfabetu od A do G. Pierwsze próby zastosowania botoksu w medycynie podjęto do leczenia zeza, a w latach 90. XX wieku toksynę botulinową zaczęto wykorzystywać do wygładzania zmarszczek.

Botoks działa poprzez tymczasowe blokowanie sygnałów nerwowych do mięśni, co prowadzi do ich rozluźnienia i zmniejszenia widoczności zmarszczek na skórze.

Działanie botoksu – na czym polega?

Działanie toksyny botulinowej polega na zapobieganiu wydzielaniu w zakończeniach nerwowo-mięśniowych acetylocholiny, neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za skurcz mięśni. Efektem tego jest rozluźnienie mięśnia i wygładzenie skóry w miejscu wstrzyknięcia. Toksyna działa wyłącznie w obrębie mięśnia, do którego została wstrzyknięta. Nie powoduje zatrucia i porażenia innych mięśni. Rezultaty są tymczasowe, zwykle utrzymują się od 3 do 6 miesięcy. Po tym czasie dochodzi do wytworzenia nowych zakończeń nerwowo-mięśniowych i zabieg można powtórzyć.

Powiązane produkty

Kto może skorzystać z botoksu?

Botoks estetyczny jest polecany osobom, które chcą zmniejszyć widoczność zmarszczek mimicznych, które powstają w wyniku nawykowych grymasów twarzy, np. mrużenia oczu, marszczenia brwi czy unoszenia czoła. Najczęściej korekcie botoksem poddawane są zmarszczki na czole, „kurze łapki" wokół oczu, „zmarszczki palacza” wokół ust czy „lwia zmarszczka" między brwiami. Toksynę botulinową podaje się również do mięśni w celu podniesienia opadających powiek lub uniesienia kącików ust.  

W top 5 najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej z użyciem botoksu znajdują się:

  • Botoks na czoło: pomaga zredukować poziome linie na czole, które mogą sprawiać, że twarz wygląda na zmęczoną;
  • Botoks pod oczami: redukuje drobne zmarszczki i „kurze łapki", poprawiając wygląd okolic oczu;
  • Botoks lwia zmarszczka: skutecznie wygładza zmarszczki pomiędzy brwiami;
  • Botoks na twarz: ogólnie stosowany do liftingu twarzy i wygładzania różnych typów zmarszczek;
  • Botoks w usta: używany do poprawy konturu ust i zmniejszenia zmarszczek wokół nich.

Botoks jest też wykorzystywany w leczeniu szeregu chorób i zaburzeń:

  • nadmiernej potliwości,
  • bólu migrenowym,
  • nieprawidłowym ustawienia gałki ocznej – zezie,
  • oczopląsie,
  • uśmiechu dziąsłowym,
  • kręczu karku,
  • utrudnionym gojeniu ran ciętych,
  • bruksizmie,
  • nadmiernie, nieproporcjonalnie szerokiej żuchwie.

Jakie efekty daje botoks?

Pierwsze efekty botoksu są widoczne już po kilku dniach od zabiegu, a pełne powinniśmy uzyskać do dwóch tygodni od zabiegu. Skóra staje się gładka, a twarz wygląda na bardziej wypoczętą i młodszą. Regularne stosowanie botoksu może przyczynić się do długotrwałej poprawy wyglądu skóry i rysów twarzy.

Przebieg zabiegów z użyciem botoksu

Zabieg botoksu poprzedzony jest konsultacją, podczas której lekarz ocenia kondycję skóry pacjenta i omawia oczekiwane rezultaty. Zbierany jest wywiad dotyczący stanu zdrowia, alergii i stosowanych leków. Kobiety chcące poddać się zabiegowi proszone są o podanie następujących informacji: czy nie są w ciąży i nie karmią piersią. Po zakwalifikowaniu do podania toksyny botulinowej lekarz udziela również wskazówek dotyczących postępowania po zabiegu.

Wstrzyknięcia są wykonane precyzyjnie w wyznaczone miejsca, do konkretnych mięśni. Zazwyczaj wykonuje się je bez znieczulenia, choć u osób bardzo wrażliwych na ból możliwe jest zastosowanie maści znieczulającej. Proces jest szybki i trwa zwykle od 15 do 30 minut. Po zabiegu pacjent może wrócić do normalnych aktywności. Do kilku dni po zabiegu może utrzymywać się zaczerwienienie i obrzęk. Mogą się również pojawić niewielkie siniaki. Nie jest to powód do niepokoju. Wizyta kontrolna jest zalecana zazwyczaj po dwóch tygodniach, aby ocenić efekty zabiegu i wykonać ewentualną korektę.

Przeciwwskazania do botoksu

Istnieje kilka stanów zdrowotnych, przy których botoks jest przeciwwskazany, w tym:

  • alergia na składniki preparatu m.in. albuminę i białko jaja kurzego;
  • choroby neurologiczne, takie jak zespół Lamberta-Eatona (LEMS), miastenia, ALS;
  • zaburzenia krzepnięcia krwi;
  • infekcje skórne w miejscu planowanego zabiegu, np. trądzik, opryszczka, zakażenia bakteryjne i grzybicze;
  • infekcje ogólnoustrojowe, np. przeziębienie i grypa;
  • niekontrolowane nadciśnienie i cukrzyca, choroby nowotworowe;
  • ciąża i okres karmienia piersią;
  • stosowanie niektórych leków.

Ceny zabiegu z użyciem botoksu na twarz

Ceny zabiegów botoksu mogą się różnić w zależności od kliniki, ilości użytego preparatu i zakresu usługi oraz okolicy poddawanej zabiegowi (do ilu miejsc będzie podawana toksyna). Średnie ceny wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Kwas hialuronowy a botoks

Choć zarówno botoks, jak i kwas hialuronowy są używane do poprawy wyglądu skóry, działają na różne sposoby. Botoks relaksuje mięśnie, przez co redukuje zmarszczki mimiczne, podczas gdy kwas hialuronowy wypełnia zmarszczki i dodaje objętości, poprawiając kontur twarzy. Wybór między tymi metodami zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta. Czasem podczas jednej wizyty jest możliwe wykonanie obu zabiegów, z tym zastrzeżeniem, że nie mogą się znajdować w tej samej lub sąsiedniej okolicy.

Botoks jest skutecznym i bezpiecznym narzędziem w medycynie estetycznej, które pomaga zachować młody i świeży wygląd skóry. Dzięki różnorodności zastosowań, jest on popularnym wyborem wśród osób dążących do poprawy swojego wyglądu bez konieczności poddawania się inwazyjnym zabiegom chirurgicznym.

Bibliografia

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Podstawy Medycyny estetycznej, Podręcznik dla studentów kosmetologii pod redakcją A. Przylipiaka, ISBN: 978-83-937785-4-6


Wybór redakcji