kobieta ze zmarszczkami w średnim wieku
Zdrowie i uroda Emilia Kruszewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 1428 razy

Proces starzenia skóry – jak go spowolnić?

Pierwsze oznaki starzenia skóry pojawiają się około 25–30 roku życia. Zachodzące zmiany mają charakter indywidualny i zależą od wielu czynników. Starzejąca się skóra staje się cienka i mało elastyczna, co sprzyja powstawaniu zmarszczek. Czy można opóźnić ten proces? Sprawdź, jak przedłużyć młodość skóry.

Starzenie skóry jest naturalnym i nieuniknionym procesem biologicznym. Wynika ze spowolnienia mechanizmów regeneracyjnych organizmu. Ogromny wpływ na kondycję i wygląd skóry mają też czynniki zewnętrzne, również styl życia. Oznacza to, że poprzez zmianę nawyków możemy realnie spowolnić proces starzenia skóry i poprawić stan jej zdrowia.

Proces starzenia skóry

Starzenie wewnątrzpochodne, czyli właściwe, jest procesem nieuniknionym i zachodzi na poziomie skóry właściwej. To suma zmian biologicznych, biochemicznych i fizjologicznych. Wraz z upływem lat maleje liczba głównych budulców skóry – włókien elastyny i kolagenu. Dochodzi do zmniejszenia ich elastyczności i spadku możliwości ich regeneracji. Dodatkowo w wyniku szkodliwego działania wolnych rodników destrukcji ulegają komórki skóry. Uszkodzeniom oksydacyjnym sprzyjają niewłaściwa dieta, zbyt duża ilość spożywanych pokarmów i używki.

Starzejąca się skóra staje się cienka i mało elastyczna, co uwidacznia się w postaci zmarszczek i bruzd. W wyniku zanikania włókien elastycznych i kolagenowych oraz spowolnienia procesów regeneracji stopniowo następuje opadanie owalu twarzy. Pierwsze zmarszczki na skórze pojawiają się w okolicach oczu i na dolnej części twarzy. Mają głębokość 0,05 mm, a ich utrwalanie determinuje nie tylko upływający czas, ale też bogata mimika twarzy. Wraz z postępowaniem procesów starzenia pojawiają się zmarszczki głębokie – przybierają formę pionowych lub poziomych bruzd. Lokalizują się na czole, policzkach i szyi.

Odpowiedni poziom nawilżenia

Zapewnienie skórze optymalnego nawilżenia powinno być podstawą codziennej pielęgnacji zarówno skóry młodej, jak i dojrzałej. Ucieczka wody i skłonność do przesuszenia naskórka sprzyja powstawaniu zmarszczek i szybszej degradacji komórek. Woda jest składnikiem niezbędnym do zachowania funkcjonalności i zdrowego wyglądu skóry. Stymuluje komórki do produkcji kolagenu, a ponadto jest nośnikiem składników odżywczych. Narażona na odwodnienie skóra traci także swoją warstwę hydrolipidową, co sprzyja m.in. powstawaniu przebarwień. Woda powinna być dostarczana zarówno z zewnątrz, za pomocą kosmetyków zawierających m.in. kwas hialuronowy, witaminę E, emolienty, ksylitol i oleje roślinne, jak i od wewnątrz, poprzez wypijanie minimum 2 litrów wody dziennie.

Powiązane produkty

Ochrona przed promieniowaniem UV

Docierające do głębokich warstw skóry właściwej światło słoneczne prowadzi do trwałych zmian w jej strukturze i wyglądzie, a ponadto powoduje oparzenia słoneczne. Niezabezpieczona przed światłem słonecznym skóra szybciej traci wilgoć, jest wiotka, przesuszona oraz ma skłonność do powstawania przedwczesnych zmarszczek i zaskórników. Promienie UVA uszkadzają DNA komórek, sprzyjają aktywności wolnych rodników i uwalnianiu substancji zapalnych, co objawia się rumieniem skóry i miejscowym obrzękiem. Nadmierna ekspozycja skóry na słońce nie tylko przyczynia się do jej degradacji, ale też podnosi ryzyko zachorowania na raka skóry. Dlatego ochrona przeciwsłoneczna powinna stać się rutyną pielęgnacji dla każdego, kto chce zachować swoją skórę w dobrym zdrowiu i kondycji. Krem SPF powinno się aplikować przez cały rok. Zimą wystarczającą ochroną jest SPF 20, natomiast latem SPF 30 lub 50.

Pielęgnacja oparta na składnikach aktywnych

Niedożywiona skóra jest cienka, podatna na czynniki zewnętrzne i szara. Dlatego kluczowe w jej pielęgnacji jest dostarczanie jej właściwych dla jej kondycji i potrzeb składników aktywnych.

Witamina A

W kosmetykach występuje również pod nazwą estry retinylu, retinylu lub retinolu. Stymuluje procesy odnowy włókien elastyny i kolagenu, hamując jednocześnie ich przedwczesny rozpad. Dodatkowo normalizuje rogowacenie naskórka i spłyca zmarszczki.

Witamina B

Znana jest również pod nazwą niacyna lub niacynamid. Uczestniczy w procesach regeneracji naskórka i odbudowy komórek. Regeneruje, działa przeciwzapalnie, wzmacniająco i ochronnie.

Witamina C

Jest silnym antyoksydantem – chroni przed skutkami fotostarzenia i starzenia wewnątrzpochodnego, a ponadto hamuje aktywność wolnych rodników.

Przeczytaj również: Rodzaje suplementów na włosy, skórę i paznokcie

Witamina E

Regeneruje oraz utrzymuje optymalny poziom wilgoci i zapobiega utracie wody z naskórka. Łagodzi skutki fotostarzenia i rozjaśnia przebarwienia.

Peptydy

Jest to grupa silnie działających składników aktywnych o skutecznym działaniu przeciwzmarszczkowym. Wpływają na procesy odbudowy kolagenu i elastyny, poprawiając napięcie i sprężystość skóry.

Ceramidy

Są cementem międzykomórkowym, który skutecznie wypełnia powstałe ubytki, odbudowując i regenerując skórę. Działają niczym bariera hydrolipidowa – zapobiegają utracie wilgoci.

Kup w aptece: Witaminy

Wpływ diety na procesy starzenia

Jakość diety ma znaczący wpływ na spowolnienie procesów starzenia. Osoby utrzymujące prawidłową masę ciała mają niższe stężenie markerów zapalnych niż ludzie otyli. Dlatego kluczowe jest wyeliminowanie lub zmniejszenie ilości spożywanych tłuszczów i białek zwierzęcych, cukru oraz produktów przetworzonych. Destrukcyjne działanie na jakość i wygląd skóry mają również używki. Palenie papierosów i regularne spożywanie alkoholu (nawet w niewielkiej ilości) przyczynia się do utraty wody z naskórka, osłabienia włókien kolagenu i elastyny oraz zaburzenia procesów regeneracji. Używki utrudniają ponadto prawidłową podaż tlenu do komórek. Niedotleniona skóra traci zdrowy koloryt, staje się szara i ziemista. Pozytywny wpływ na jej jakość ma dieta bogata w białka roślinne, antyoksydanty, flawonoidy, karotenoidy i witaminy.


A: Emilia Kruszewska
Z: lek. Agnieszka Żędzian

Bibliografia

  1. L. Resich-Kozieł, K. Niemyska, Rodzaje oraz przyczyny starzenia się skóry, „Kosmetologia Estetyczna”, 2020, vol 9, nr 1, str. 17–22.

Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij