Witamina E

(53) info
Pokaż filtry Filtruj

Właściwości witaminy E

Organizm ludzki potrzebuje witamin i mikroelementów do prawidłowego funkcjonowania. Jedną z nich jest witamina E, nazywana “witaminą młodości”. Wraz z witaminami C i A opóźnia ona procesy starzenia się skóry, wzmacnia barierę ochronną skóry i eliminuje nadmiar wolnych rodników, które są odpowiedzialne za pojawianie się zmarszczek.

Witamina E wykazuje działanie nawilżające, dlatego znajduje zastosowanie w kosmetyce. To również silny antyoksydant, więc ważna jest jej codzienna suplementacja. Witamina E regeneruje skórę i poprawia jej kondycję. Jest zalecana dla osób ze skórą suchą oraz wrażliwą, w związku z czym często staje się składnikiem kosmetyków pielęgnacyjnych, jak np. Nacomi, krem arganowy na dzień 30+, z witaminą E, 30 ml. Stężenie witaminy E obniża się po ekspozycji skóry na działanie słońca, a zatem warto ją codziennie przyjmować z pożywieniem lub w postaci suplementów diety.

Witamina E jest zalecana osobom narażonym na powstawanie zakrzepów, a ponadto korzystnie wpływa na serce oraz układ krążenia. Witamina ta pomaga utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu we krwi.

Witamina E dla kobiet w ciąży

W ciąży może wzrastać zapotrzebowanie na wiele witamin i minerałów, a wśród nich znajduje się witamina E. Jej odpowiedni poziom jest potrzebny dla prawidłowego przebiegu ciąży. Witamina E kształtuje wzrok u nienarodzonego dziecka. W połączeniu z kwasem foliowym zapobiega pojawieniu się wad wrodzonych u dzieci oraz chroni układ nerwowy przed uszkodzeniami. 

Witaminę E można dostarczyć poprzez spożywanie określonych produktów, ale da się ją też suplementować. Przed włączeniem stosownych produktów warto wykonać badania i sprawdzić poziom witaminy E. Jej niedobór może nieść za sobą negatywne konsekwencje w postaci urodzenia dziecka z niską masą, a także wywołać przedwczesny poród.

Kto powinien dbać o prawidłowy poziom witaminy E?

Witamina E, poza właściwościami antyoksydacyjnymi, chroni czerwone krwinki przed rozpadem oraz podnosi wydolność mięśni. O jej prawidłowy poziom powinny zadbać osoby chorujące na cukrzycę, gdyż witamina E poprawia wrażliwość insulinową komórek. Osoby chorujące na Alzheimera lub Parkinsona muszą utrzymywać optymalne stężenie tej witaminy ze względu na jej właściwości spowalniające starzenie się mózgu. Kobiety, które cierpią na zespół napięcia przedmiesiączkowego oraz infekcje intymne, powinny sięgnąć po witaminę E, bo łagodzi ona przykre dolegliwości. 

Witamina E jest również ważna dla mężczyzn, którzy starają się o dziecko. Jej niedobór może prowadzić do niepłodności. W związku z tym warto ją suplementować, np. w zestawie witamin Vitotal dla Mężczyzn, tabletki, 30 szt.

Jak prawidłowo suplementować witaminę E?

Witamina E jest wytwarzana wyłącznie przez rośliny. Dlatego nasza dieta powinna być bogata w migdały, orzechy włoskie, pestki dyni, orzechy ziemne, olej kukurydziany, olej słonecznikowy, olej rzepakowy oraz kapustę, szpinak i zieloną sałatę. Jeśli dieta jest uboga w te produkty pokarmowe, to ważna jest suplementacja. Jeśli chodzi o witaminę E, to mamy do wyboru wiele form tokoferoli, takich jak alfa-, beta-, gamma- czy delta-. Odpowiednie ich połączenie wykazuje działanie terapeutyczne. 

Podczas suplementacji należy trzymać się zaleceń zamieszczonych na ulotce lub z tyłu opakowania, ponieważ każdy produkt ma inne stężenie witaminy E. Aby zapewnić sobie największą wchłanialność, zaleca się spożywać ją w towarzystwie tłuszczów, najlepiej w trakcie lub po posiłku. Nie wolno spożywać witaminy E na czczo, gdyż może to spowodować bóle brzucha i zmniejszoną wchłanialność. 

Witaminy A i E są dobrze rozpuszczalne w tłuszczach i wzajemnie się uzupełniają, dlatego można je suplementować razem. Witamina E dobrze się wchłania w towarzystwie fosforu, selenu, witaminy C oraz witamin z grupy B.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij