Witamina K

(47) info
Pokaż filtry Filtruj

Dlaczego witamina K jest potrzebna dla organizmu?

Witamina K jest niezbędna dla ludzkiego organizmu, w szczególności dla dzieci. Występuje pod postacią witaminy K1, dostarczanej wraz z pokarmem i wchłaniającej się do organizmu w ilości 30–60%, oraz witaminy K2 (np. Naturell Witamina K2 MK-7, tabletki do ssania, 60 szt.), która wchłania się 100%. Zarówno jedna, jak i druga postać są potrzebne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. 

Witamina K może być w formie kropli, kapsułek lub tabletek, dlatego każdy może wybrać odpowiednią dla siebie. Witamina K występuje głównie w zielonych warzywach, m.in. w szpinaku, sałacie, groszku, brukselce, szparagach, awokado, bobie, cukinii. Witamina K odpowiada za krzepliwość krwi, związaną z prawidłowym funkcjonowaniem układu krążenia, oraz wspomaganie układu sercowo-naczyniowego. Niedobór witaminy K jest niebezpieczny dla zdrowia, więc warto zadbać o jej dzienną dawkę, sięgając chociażby po Swanson Witamina K2, 50 mg, kapsułki, 30 szt.

Witamina K wykazuje także działanie antybakteryjne, przeciwgrzybiczne, przeciwzapalne czy przeciwbólowe. Osoby chorujące na Alzheimera powinny utrzymywać jej właściwy poziom, gdyż witamina K może zapobiegać lub opóźniać występowanie symptomów choroby.

Witamina K a kości

Witamina K zapobiega złamaniom kości. Polecana jest w formie suplementów diety dla seniorów. Również kobiety w okresie menopauzy mogą złagodzić dolegliwości, przyjmując np. Olimp Menopauzin Forte, tabletki powlekane, 30 szt. Odpowiednia suplementacja witaminy K wspiera metabolizm kostny, dzięki czemu może zapobiegać pojawieniu się osteoporozy. Witamina K często występuje w towarzystwie witaminy D. Jest dostępna w wielu produktach i równie ważna dla organizmu co witamina D. Jeśli chcemy zadbać o zdrowe kości, to poza suplementacją powinniśmy włączyć aktywność fizyczną, która usprawni funkcjonowanie całego organizmu. 

Kto powinien suplementować witaminę K?

Niedobór witaminy K zdarza się rzadko, jednak istnieją grupy ludzi, które są bardziej narażone na jej mniejszą ilość w organizmie. Witamina K jest magazynowana w naszym organizmie w jelitach, dlatego osoby z zaburzeniami układu pokarmowego powinny zwrócić większą uwagę na jej poziom. Przede wszystkim dotyczy to osób z celiakią, zaburzeniami wchłaniania, chorobami zapalnymi jelit, zapaleniem trzustki czy chorobami wątroby. Mniejszy poziom witaminy K w organizmie mogą mieć także osoby niedożywione, po hospitalizacji oraz stosujące antybiotykoterapię. Podczas przyjmowania antybiotyków warto pamiętać o probiotykach, jak Sanprobi 4 Enteric, kapsułki, 20 szt. lub Probioset, kapsułki, 20 szt.

U noworodków częściej niż u dorosłych występuje niedobór witaminy K, ponieważ po przyjściu na świat nie mają one w jelitach tak dużej ilości potrzebnych do jej wytworzenia bakterii. Zbyt mała ilość witaminy K u noworodków może prowadzić do choroby krwotocznej, dlatego zaraz po urodzeniu profilaktycznie jest podawana wysoka dawka tej witaminy. W późniejszym życiu dziecka warto kontrolować poziom witaminy K i w razie potrzeby uzupełnić ją, sięgając po odpowiednie suplementy, jak choćby Vibovit Uczeń, tabletki do ssania, smak owoce leśne, od 8 lat, 30 szt.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij