Witamina B1

(20) info
Pokaż filtry Filtruj

Właściwości witaminy B1

Witamina B1, nazywana tiaminą, to pierwsza witamina z grupy B odkryta przez naukowców. W ludzkim organizmie tiamina pełni wiele bardzo ważnych funkcji. Z racji tego, że wchodzi ona w skład licznych produktów aptecznych, warto wiedzieć, jakie ma działanie. Przede wszystkim witamina B1:

Witamina B1, tak jak i witamina E, jest silnym przeciwutleniaczem i chroni nasz organizm przed przedwczesnym starzeniem się. Tiamina jest zalecana osobom chorującym na Alzheimera, ponieważ spowalnia postęp choroby. Wpływa też pozytywnie na pamięć i koncentrację, dlatego powinny po nią sięgnąć osoby pracujące umysłowo, uczące się lub narażone na stres. Poleca się ją ponadto seniorom (godnym polecenia środkiem jest dla nich np. Singularis Memoria Pamięć i koncentracja, kapsułki, 60 szt.)

Objawy niedoboru witaminy B1

Witamina B1 jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Z tego powodu zbyt niskie jej stężenie będzie wiązało się z szeregiem objawów, na które warto zwrócić uwagę. Niedobór tiaminy powoduje:

  • osłabienie organizmu,

  • zaburzenia pamięci,

  • skurcze i osłabienie mięśni,

  • zaburzenia widzenia,

  • mrowienie i drętwienie kończyn,

  • osłabiony refleks,

  • depresję.

Witamina B1 może być dostarczana wraz z pożywieniem lub w formie – dostępnych w ofercie – suplementów diety o wielotorowym działaniu. Jest magazynowana w mózgu, mięśniach szkieletowych, sercu oraz nerkach przez okres 2–3 tygodni. Niedobory witaminy B1 najczęściej są spowodowane przez zaburzenia wchłaniania, niewłaściwą suplementację, ale także zwiększone zapotrzebowanie, np. w trakcie ciąży. 

Kto jest narażony na niedobór witaminy B1?

Na niedobór witaminy B1 powinny zwrócić szczególną uwagę przyszłe mamy. Warto zainteresować się dostępnymi zestawami witamin, minerałów oraz dedykowanych zestawów witaminowych dla ciężarnych. Osoby nadużywające alkoholu oraz cierpiące na cukrzycę również są narażone na niedobory tiaminy. Jej obniżony poziom może wystąpić poza tym podczas dializ lub zażywania leków moczopędnych. Na niedobór witaminy B1 są narażone osoby cierpiące na cukrzycę, nadużywające alkoholu, seniorzy, a także wszyscy z trwale obniżoną odpornością, np. wskutek HIV. Ponadto do tej grupy należy zaliczyć osoby otyłe. Na braki witaminy B1 w organizmie powinny zwrócić uwagę osoby nadużywające kawy i mocnej herbaty oraz zażywające produkty moczopędne. 

Jak można uzupełnić witaminę B1 w organizmie?

Witamina B1 może być dostarczana do organizmu wraz z pożywieniem. Największe jej ilości znajdziemy w:

  • płatkach drożdżowych,

  • brukselce,

  • zielonym groszku,

  • roślinach oleistych (ziarna słonecznika, orzechy brazylijskie, orzeszki ziemne, sezam, orzechy włoskie),

  • płatkach owsianych i zarodkach pszennych,

  • soczewicy,

  • czarnej fasoli,

  • brązowym ryżu i pełnoziarnistej mące pszennej.

Tiamina jest obecna również w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak drób, wołowina, wieprzowina, wątróbka oraz jajka. Nie wszyscy jednak regularnie spożywają produkty mięsne, dlatego weganie i wegetarianie powinni pamiętać o specjalnie skomponowanym zestawie witamin.

W przypadku zaburzeń wchłaniania lub stosowania nieodpowiedniej diety należy sięgnąć po właściwą suplementację. Witaminy z grupy B mogą być spożywane o dowolnej porze, niezależnie od posiłków. Nie zaleca się suplementowania ich na pusty żołądek. Witaminy z grupy B są rozpuszczalne w wodzie, dlatego warto je popić szklanką wody. Suplementowanie witaminy B1 może odbywać się w jednej lub kilku dziennych dawkach, wszystko zależy od produktu. Dorośli mogą sięgnąć po Pharmovir Witamina B1 Tiamina 100 mg, kapsułki, 60 szt.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij