Jakie skutki dla zdrowia ma palenia papierosów?
Zdrowie i uroda Angelika Janowicz
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 28176 razy

Jakie skutki dla zdrowia ma palenia papierosów?

O tym, że palenie papierosów jest szkodliwe, słyszał niemal każdy. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że zagrożenie jest naprawdę poważne. Dym tytoniowy zawiera nawet 8 tysięcy substancji chemicznych, w tym przynajmniej 100 niebezpiecznych dla organizmu człowieka. Zobacz, jakie są zdrowotne skutki palenia papierosów.

Spis treści


  1. Dlaczego palenie papierosów jest szkodliwe dla zdrowia?
  2. Zdrowotne skutki palenia papierosów
  3. Palenie papierosów a rak
  4. Palenie papierosów a choroby układu krążenia
  5. Palenie papierosów a cera
  6. Palenie papierosów przez osoby z cukrzycą

Palenie tytoniu ma długoletnią tradycję. Początkowo było związane z różnego rodzaju rytuałami szamańskimi, później stało się formą rekreacji. Szacuje się, że na całym świecie żyje około miliarda palaczy. W Polsce po papierosy sięga 24% dorosłych. Niestety, uzależnienie dotyczy także młodych osób. Nawet co dwunaste dziecko pali tytoń. Skutki zdrowotne stosowania tej używki są poważne.

Kup w aptece: Preparaty pomagające rzucić palenie

Dlaczego palenie papierosów jest szkodliwe dla zdrowia?

Szkodliwość palenia papierosów jest związana przede wszystkim z substancjami chemicznymi, które powstają w procesie spalania tytoniu. Są one wdychane do płuc wraz z dymem tytoniowym. Stamtąd przedostają się do krwiobiegu, a tym samym są rozprowadzane po całym organizmie. Mają toksyczny, kancerogenny i teratogenny wpływ na tkanki.

W dymie tytoniowym znajduje się nawet 8 tysięcy substancji. Przynajmniej 100 z nich zostało zakwalifikowanych jako bardzo szkodliwe dla organizmu człowieka. Są w nim obecne głównie azot i dwutlenek węgla, ale także: nikotyna, tlenek węgla, chlorek winylu, amoniak, cyjanowodór, tlenki azotu, nitrozoaminy. Ponadto w dymie tytoniowym obecne są cząstki stałe: smoła, nikiel, arsen, fenol, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne.

Palenie papierosów jest szkodliwe nie tylko dla palacza, ale także dla osób postronnych. W badaniach wykazano, że bierne wdychanie dymu tytoniowego niesie takie same zagrożenia. Stanowi to szczególne niebezpieczeństwo dla małych dzieci i kobiet w ciąży.

Zdrowotne skutki palenia papierosów

Substancje obecne w papierosach oddziałują na cały organizm. Uważa się, że palacze żyją nawet o 14 lat krócej niż osoby niepalące. Ponadto są o wiele bardziej narażeni na wystąpienie groźnych chorób i ich powikłań.

Skutkiem palenia papierosów jest zwiększenie poziomu glukozy, kortyzolu, katecholamin i wazopresyny we krwi. Ze względu na obecność tlenku węgla komórki są niedotlenione (hemoglobina przestaje łączyć się z tlenem). Pojawia się też ryzyko wystąpienia:

  • chorób układu krążenia,

  • chorób nowotworowych,

  • chorób układu oddechowego (m.in. przewlekłej obturacyjnej choroby płuc),

  • zaćmy,

  • dyskopatii,

  • chorób przewodu pokarmowego (m.in. choroby wrzodowej żołądka),

  • trudności z zajściem w ciążę i impotencji,

  • chorób skóry.

Ponadto substancje obecne w dymie tytoniowym są alergenami. Z tego powodu ich wdychanie może być przyczyną pojawienia się reakcji alergicznej i typowych dla niej objawów. Częste jest także podrażnienie błony śluzowej gardła lub spojówek.

Palenie papierosów jest szkodliwe dla kobiet w ciąży i rozwijającego się dziecka. Substancje obecne w dymie tytoniowym prowadzą do:

  • niskiej masy urodzeniowej dziecka,

  • pogorszenia wydolności płuc noworodka,

  • komplikacji w czasie ciąży i porodu,

  • przedwczesnego porodu,

  • śmierci wewnątrzmacicznej.

Dla kobiety ciężarnej przebywanie wśród osób palących jest tak samo szkodliwe jak samodzielne palenie papierosów.

Powiązane produkty

Palenie papierosów a rak

Substancje obecne w dymie tytoniowym mają działanie kancerogenne. Oznacza to, że ich obecność w organizmie przyczynia się do powstawania mutacji w genach, a tym samym namnażania się nieprawidłowych komórek. Palenie papierosów zwiększa ryzyko wystąpienia raka płuc, gardła, przełyku, krtani, jamy ustnej, żołądka, pęcherza moczowego, szyjki macicy oraz trzustki.

Palenie papierosów a choroby układu krążenia

Skutkiem palenia papierosów są choroby układu krążenia. Dochodzi do ogólnego obniżenia wydolności organizmu, ale również wzrasta ryzyko miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca. Osoby uzależnione od tytoniu są bardziej narażone na zawał mięśnia sercowego oraz udar niedokrwienny mózgu. Oba z nich stanowią bezpośrednie zagrożenie życia i są przyczyną przedwczesnych zgonów.

Palenie papierosów a cera

Palenie papierosów przyspiesza naturalne procesy starzenia się, czego objawy w pierwszej kolejności można zaobserwować na skórze. Cera palaczy jest szara i są na niej widoczne zmarszczki. Szczególnie charakterystyczne są te wokół ust – tzw. zmarszczki palacza. Ponadto palenie papierosów może nasilać objawy chorób dermatologicznych (m.in. trądziku).

Przeczytaj również: Rak szyjki macicy - przyczyny, objawy, leczenie, rokowania

Palenie papierosów przez osoby z cukrzycą

Szczególną grupą narażoną na skutki palenia papierosów są osoby chorujące na cukrzycę. Substancje obecne w dymie tytoniowym zwiększają ryzyko wystąpienia powikłań tej choroby. Nie tylko podnoszą poziom glukozy we krwi, ale też przyspieszają uszkodzenia naczyń krwionośnych. W efekcie rozwija się nefropatia cukrzycowa oraz retinopatia cukrzycowa. Zwykle postępują one szybciej niż u diabetyków niepalących.

Bibliografia

  1. G. Kardas i in., Uzależnienie od papierosów i możliwości zwalczania nałogu tytoniowego, „Pneumonologia Polska” 2020, nr 1, s. 93–101.

  2. B. Szczęch i in., Analiza świadomości zdrowotnych skutków palenia tytoniu wśród wybranych grup społecznych, „Problemy Higieny i Epidemiologii” 2014, nr 95, s. 871–879.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij