Rak szyjki macicy – przyczyny, objawy, leczenie, rokowania
Zdrowie i uroda Karolina Sęczkowska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 8769 razy

Rak szyjki macicy – przyczyny, objawy, leczenie, rokowania

Rak szyjki macicy to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet. Wcześnie rozpoznany, w stadium przedinwazyjnym, jest w większości przypadków wyleczalny. Niestety wiele kobiet zwleka z diagnostyką i podjęciem leczenia.

Spis treści


  1. Rak szyjki macicy – przyczyny
  2. Rak szyjki macicy – objawy
  3. Rak szyjki macicy – rozpoznawanie i leczenie
  4. Rak szyjki macicy – rokowania
  5. Rak szyjki macicy – zapobieganie

Rak szyjki macicy jest dosyć częstą przyczyną zgonów wśród kobiet, jeśli chodzi o nowotwory. Choroba ta rozpoznawana jest u ponad trzech tysięcy pań w Polsce każdego roku, a połowa z nich umiera. Właśnie dlatego tak ważne jest wczesne wykrywanie raka szyjki macicy, a także odpowiednia diagnostyka i leczenie.

Rak szyjki macicy – przyczyny

Podstawową przyczyną raka szyjki macicy jest zakażenie wirusem HPV (w tym szczególnie HPV16 i HPV18), przenoszonym drogą płciową. Jednocześnie w grupie ryzyka znajdują się kobiety często zmieniające partnerów seksualnych, a także panie palące papierosy i przyjmujące antykoncepcję. Dodatkowo na HPV mogą zachorować również te kobiety, które mają osłabiony układ odpornościowy. Początkowo wirus HPV powoduje neoplazję szyjki macicy, która sama w sobie nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia kobiety, jednak może ona zmieniać się w raka inwazyjnego. Stan przedrakowy trwa zwykle od trzech do dziesięciu lat. Warto dodać, że w przypadku chorób takich jak pochwica lub dyspareunia u kobiet, które unikają wizyt u ginekologa ze względu na dolegliwości bólowe, w ogóle może nie dojść do rozpoznania raka szyjki macicy w odpowiednim czasie.

Kup w aptece: Preparaty wspierające zdrowie intymne

Rak szyjki macicy – objawy

Na początku rak szyjki macicy nie powoduje konkretnych symptomów, a więc przez okres trwający nawet do 10 lat nie ma objawów. Do najważniejszych symptomów raka szyjki macicy można zakwalifikować:

  • krwawienie między miesiączkami oraz po stosunkach, obfite miesiączki,

  • upławy, stany zapalne pochwy,

  • bóle w dole brzucha,

  • objawy, takie jak nieprawidłowość w funkcjonowaniu nerek i jelit są związane zwykle już z przerzutami w przypadku tej jednostki chorobowej.

Czasami dodatkowo pojawiają się obrzęki nóg oraz problemy z oddawaniem moczu.

Powiązane produkty

Rak szyjki macicy – rozpoznawanie i leczenie

Podstawą rozpoznania raka szyjki macicy jest regularna cytologia, która w Polsce jest bezpłatna dla każdej kobiety między 25 a 59 rokiem życia. Badanie to jest bezbolesne i krótkie, nie trzeba dodatkowo się do niego przygotowywać. Szczególne znaczenie ma regularne wykonywanie cytologii co 3 lata. Nieprawidłowy wynik badania cytologicznego zwykle wskazuje na to, że rzeczywiście może występować rak szyjki macicy. Takie badanie zawsze należy powtórzyć, a dodatkowo ginekolog zaleca zwykle badanie kolposkopowe, pozwalające na sprawdzenie stanu macicy w 40-krotnym powiększeniu. Ostateczna diagnoza dokonywana jest na podstawie badania histopatologicznego.

Metody leczenia raka szyjki macicy są uzależnione od stopnia rozwoju choroby. W przypadku gdy występuje początkowy etap, wykonywana jest konizacja, polegająca na wycięciu stożka szyjki macicy. W kolejnych stadiach konieczne jest usunięcie chorych obszarów. Najpoważniejszą operacją jest histerektomia, czyli usunięcie macicy. Dodatkowo we wszystkich przypadkach możliwe jest połączenie różnych sposobów leczenia, w tym także chemioterapii i radioterapii. Ważne jest prowadzenie leczenia w specjalistycznym ośrodku onkologicznym, ponieważ zwiększa to szanse na wyleczenie pacjentki.

Przeczytaj również: Czym grozi torbiel na jajniku? Najczęstsze objawy

Rak szyjki macicy – rokowania

W przypadku początkowego stadium przedinwazyjnego rokowania są bardzo dobre. Zgodnie ze statystykami możliwe jest wyleczenie choroby nawet u 99% kobiet. Na tym etapie nowotwór nie daje żadnych objawów, a rozpoznanie opiera się na badaniu cytologicznym. Z kolei w pierwszym stadium choroby szanse na wyleczenie są w granicach od 55% do 95%. W sytuacji, gdy rak szyjki macicy jest na stadium II, daje około 50% szans na wyleczenie. Jednocześnie im bardziej poważny jest rozwój choroby, tym mniejsze są możliwości przeżycia pacjentki.

Rak szyjki macicy – zapobieganie

Współcześnie poza badaniem cytologicznym możliwą metodą zapobiegania rakowi szyjki macicy są szczepienia przeciw HPV. Takie szczepienie zmniejsza aż o 75% ryzyko infekcji wirusem, a tym samym sprawia, że w znacznym stopniu spada możliwość rozwoju raka szyjki macicy. Najlepszym rozwiązaniem jest zaszczepienie dziewcząt oraz chłopców w wieku mniej więcej 12 lat, a więc jeszcze przed rozpoczęciem współżycia płciowego. Szczepienie jest skuteczną i prostą metodą zmniejszenia ryzyka choroby. Warto pamiętać o tym, że poza szczepieniem szczególne znaczenie mają regularne badania cytologiczne, a także wizyty kontrolne u ginekologa. W ten sposób można uchronić się przed utratą zdrowia i życia.

Bibliografia

  1. Nowicki A., Borowa I., Maruszak M., Zachowania zdrowotne kobiet w zakresie zapobiegania, wczesnego wykrywania stanów przedrakowych i raka szyjki macicy, „Ginekologia Położnicza”, nr 79, 2008.

  2. Olejek A., HPV jako czynnik etiologiczny raka szyjki macicy, „Ginekologia Położnicza”, nr 79, 2008.

  3. Pasławska A., Mrożek-Budzyn D., Majewska R., Wiedza młodych kobiet na temat znaczenia badań cytologicznych w profilaktyce raka szyjki macicy, „Problemy Higieny i Epidemiologii”, nr 95, 2014.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij