Jak skutecznie i bezpiecznie rzucić palenie? Domowe sposoby na walkę z nałogiem
Gorący temat Monika Nowakowska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 1502 razy

Jak skutecznie i bezpiecznie rzucić palenie? Domowe sposoby na walkę z nałogiem

Coraz więcej mówi się o szkodliwości nikotynizmu zarówno dla palaczy, jak i dla osób w ich otoczeniu. Z tego powodu wielu uzależnionych decyduje się skończyć z nałogiem. Podpowiadamy, jak skutecznie rzucić palenie oraz jak pomóc osobie, która zmaga się z nikotynizmem.

Spis treści


  1. Jak rozpoznać uzależnienie?
  2. Dlaczego warto rzucić palenie?
  3. Co się dzieje, jak rzucisz palenie?
  4. Jak skutecznie i bezpiecznie rzucić palenie?
  5. Jak pomóc bliskiej osobie rzucić palenie?

Walka z uzależnieniem jest długotrwałym procesem. Pomocna może okazać się wizyta w specjalistycznej poradni, odpowiednie leki czy pomoc psychologiczna, jednak warunkiem sukcesu jest motywacja samego palacza.

Sprawdź ofertę: Preparaty na rzucanie palenia

Jak rozpoznać uzależnienie?

Uzależnieni od tytoniu odczuwają ciągłą potrzebę palenia i mają problemy z opanowaniem zachowań, które są z nim związane. Zdarza im się zaniedbywać przez to swoje zainteresowania. O fizycznym uzależnieniu świadczy potrzeba wypalania coraz większej liczby papierosów ze względu na tolerancję dawki po pewnym czasie i występowanie nikotynowego zespołu abstynencyjnego.

Aby obiektywnie ocenić, czy problem nikotynizmu dotyczy cię oraz określić stopień uzależnienia, możesz użyć kwestionariusza według Fagerströma.

Przeczytaj także: Jak rzucić palenie

Dlaczego warto rzucić palenie?

Najwięcej uwagi w dyskusjach na temat papierosów poświęcano dotychczas nikotynie, jednak dziś wiadomo, że w dymie tytoniowym znajduje się ok. 7 tysięcy szkodliwych substancji, a ponad 70 z nich przyczynia się do rozwoju nowotworów.

Wspomniane toksyczne związki, choć dostają się do organizmu przez układ oddechowy, upośledzają działanie całego ustroju. Mogą podrażniać śluzówkę nosa i górnej części przewodu pokarmowego, przyczyniać się do powstawania alergii i schorzeń płuc. Uzależnienie od papierosów zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca i naczyń krwionośnych, w tym zawałów, co bezpośrednio zagraża życiu palacza. Szacuje się, że średnio żyją oni nawet o 10 lat krócej niż osoby niepalące. Nikotynizm przyspiesza procesy starzenia się skóry, podczas palenia są bowiem wytwarzane duże ilości szkodliwych wolnych rodników.

Coraz więcej uzależnionych od tytoniu decyduje się na porzucenie nałogu ze względu na swoich najbliższych. Wiadomo, że tzw. bierni palacze są narażeni na podobne powikłania zdrowotne. Powinnaś także rzucić palenie, jeżeli jesteś w ciąży i motywować do tego ludzi z twojego otoczenia, dym tytoniowy może przyczynić się bowiem do nieodwracalnego uszkodzenia płodu.

Przeczytaj również: Jak rozpoznać objawy choroby wieńcowej i jak ją leczyć?

Powiązane produkty

Co się dzieje, jak rzucisz palenie?

Objawy nikotynowego zespołu abstynencyjnego można podzielić na obiektywne i subiektywne. Do pierwszej grupy należą m.in. zaburzenia pamięci i uwagi, zwolnienie akcji serca, obniżenie ciśnienia krwi i zwiększenie masy ciała.

Objawy subiektywne to np. obniżenie nastroju, które może przejść w depresję, ciągłe napięcie, zwiększony apetyt czy natrętne myśli o papierosach.

Jak skutecznie i bezpiecznie rzucić palenie?

Walka z nałogiem wymaga samozaparcia, wyznaczane cele muszą być bowiem konkretne, a w ich osiąganiu potrzebna jest konsekwencja.

  1. Nie ograniczaj liczby papierosów, bo to da ci tylko złudne wrażenie opanowania nałogu. W rzeczywistości mniejszą liczbę będziesz wypalać intensywniej. Zamiast tego wyznacz konkretną datę zaprzestania palenia. Do tego czasu pozbądź się zapasów papierosów z mieszkania.

  2. Staraj się unikać osób palących i okoliczności, w których zwykle sięgasz po papierosy. To jedna z porad, które najtrudniej wcielić w życie, zwłaszcza gdy obawiasz się, że ucierpią na tym relacje z twoimi znajomymi. Jednak konsekwentne unikanie okazji do palenia realnie pomaga wyjść z nałogu.

  3. Pamiętaj o ruchu i zbilansowanej diecie. Sporo osób zastanawia się, jak rzucić palenie i nie przytyć. Jedynym skutecznym rozwiązaniem jest konsekwentne unikanie podjadania między posiłkami, pilnowanie diety i aktywność fizyczna, choć nerwowość i zwiększony apetyt z pewnością nie ułatwiają tego zadania.

  4. Jeżeli trudno ci wytrwać w postanowieniu, zastosuj farmakoterapię. Część leków możesz kupić w aptece bez recepty. W zależności od tego, jak silne objawy zespołu odstawiennego odczuwasz, zdecyduj się na nikotynową terapię zastępczą lub cytyzynę w wygodnej dla siebie formie, np. plastrów, tabletek, gum czy inhalacji. Pamiętaj jednak, że dla własnego bezpieczeństwa najlepiej skonsultować ten pomysł z lekarzem.

  5. Skorzystaj z pomocy specjalisty. Możesz umówić się na wizytę stacjonarną lub telefoniczną do Poradni Pomocy Palącym, gdzie uzyskasz wsparcie lekarza lub psychologa.

Jak pomóc bliskiej osobie rzucić palenie?

Wsparcie bliskich w procesie wyjścia z każdego nałogu jest nieocenione, jednak nawet największe zaangażowanie otoczenia nie zastąpi własnej motywacji uzależnionego.

W zależności od etapu procesu rzucania palenia pomoc może polegać na utwierdzaniu palacza w jego decyzji, dostrzeganiu małych sukcesów czy motywowaniu pomimo porażek. Staraj się dostrzec perspektywę osoby uzależnionej i nie oceniać, nawet jeżeli trudno ci zrozumieć jej postępowanie.

Bibliografia

  1. P. Gajewski i in., Interna Szczeklika, Medycyna Praktyczna, Kraków 2017, s. 871−876.

  2. Dla palących i bliskich – Szkodliwość, http://jakrzucicpalenie.pl/szkodliwosc/, dostęp: 16.08.2021 r.

  3. Dla palących i bliskich – Chcę, żeby ktoś rzucił palenie, http://jakrzucicpalenie.pl/chce-zeby-ktos-rzucil-palenie/, dostęp: 16.08.2021 r.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij