Objawy zespołu Aspergera, na które warto zwrócić uwagę
Gorący temat Agata Oleszkiewicz
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 26250 razy

Objawy zespołu Aspergera, na które warto zwrócić uwagę

Ze względu na niejednoznaczne przyczyny objawy zespołu Aspergera mają bardzo zróżnicowany charakter i nie tworzą jednolitego obrazu. Każda obciążona nim osoba prezentuje odmienny przebieg zaburzeń. Deficyty różnego stopnia dotyczą zwłaszcza relacji społecznych, zachowania i komunikacji.

Spis treści


  1. Jak powstają objawy zespołu Aspergera?
  2. Zespół Aspergera – objawy u dzieci i niemowląt
  3. Zespół Aspergera – objawy u dorosłych

Pierwsze objawy zespołu Aspergera można zaobserwować już we wczesnym dzieciństwie. Niepokój wzbudza zwykle słaby kontakt wzrokowy dziecka z rodzicami, brak gaworzenia czy niezgrabność ruchowa. Również młodzież oraz dorośli prezentują zachowania, które mogą świadczyć o zaburzeniu.

Jak powstają objawy zespołu Aspergera?

Opisywana przypadłość zalicza się do grupy całościowych zaburzeń rozwojowych mieszczących się w spektrum autyzmu. Charakteryzuje się on brakiem lub ograniczeniem odpowiednich do wieku umiejętności uwarunkowanych dojrzewaniem centralnego ośrodka nerwowego, zwłaszcza mózgu, powodując deficyty w sferach takich jak funkcjonowanie społeczne, komunikowanie się oraz wzorce zachowań. Charakter symptomów jest naprawdę zróżnicowany charakter, trudno stworzyć ich jednolity opis, podobnie jak głębokości deficytów. Każda obciążona nim osoba prezentuje indywidualny zestaw cech o różnym natężeniu i zasięgu.

Kup w aptece: Leki wspomagające zdrowie dziecka

Zespół Aspergera to jedno z zaburzeń neurorozwojowych o złożonej i wieloczynnikowej etiologii. Mechanizm powstawania schorzenia powiązany jest zwłaszcza z zaburzeniami rozwojowymi mózgu i ma związek z nieprawidłowym funkcjonowaniem niektórych obszarów narządu. Wśród najbardziej istotnych uwarunkowań wystąpienia zespołu wymienia się:

  • czynniki genetyczne,

  • uszkodzenia układu nerwowego oraz

  • urazy okołoporodowe.

Poza tym duże znaczenie mają predyspozycje poznawcze i środowiskowe. Nasilenie zaburzeń rozwojowych oraz prowokowanie niezgodnych z powszechnymi wzorcami zachowań mogą prowokować dodatkowo błędy wychowawcze rodziców i oziębłość, zwłaszcza matki, ale też różnorodne traumy psychiczne i fizyczne. Pomimo złożonej i niejasnej etiologii, pierwsze objawy można zaobserwować już od wczesnego dzieciństwa, również wśród noworodków.

Sprawdź także: Skoki rozwojowe u dziecka - kiedy one występują i czego można się spodziewać?

Zespół Aspergera – objawy u dzieci i niemowląt

Szczególny niepokój mogą wzbudzać objawy zespołu Aspergera u małych dzieci, takie jak słaby kontakt wzrokowy z rodzicami i wybiórczy z innymi osobami, brak uśmiechu na widok mamy lub taty czy też brak gaworzenia. Ograniczenie umiejętności językowych to charakterystyczny symptom u trzylatka, a nawet starszych dzieci. Obciążone syndromem dziecko na tym etapie nie tylko może nie osiągać jeszcze pierwszych dźwięków werbalnych, ale też, jeśli opanuje słowa, rzadziej wypowiada zdania, ponadto posiada ograniczony zasób słów. Również może wyróżniać je bogaty słownik, ale zawierający dodatkowo wymyślne, nieistniejące powszechnie słowa.

Przeczytaj także: Kiedy dziecko zaczyna mówić?

Można także zauważyć trudności w komunikowaniu, zwłaszcza inicjowaniu i podtrzymywaniu dialogów zarówno z rówieśnikami, jak i dorosłymi, ale także tendencję do powtarzania zasłyszanych wcześniej wypowiedzi, tzw. echolalie, zadawanie pytań i nieoczekiwanie na nie odpowiedzi czy częste powracanie do ulubionego tematu. Poza tym objawy zespołu Aspergera dotyczą też trudności z przestrzeganiem dystansu fizycznego, rozpoznawania swoich i cudzych stanów emocjonalnych. Wraz z dorastaniem dziecka obserwuje się różnego stopnia dewiacje w zachowaniu. Zwykle pojawia się problemy związane z agresją wobec innych i siebie.

Sprawdź ofertę: Leki na uspokojenie dziecka

Można też zauważyć próby manipulacji różnymi metodami, mającymi na celu podporządkowanie sobie przez dziecko dorosłych lub innych dzieci. Objawy zespołu Aspergera u 6-latka czy 4-latka to także charakterystyczny sposób zabawy. Dzieci bawią się w sposób schematyczny, nie rozumieją zabaw tematycznych czy zamiany ról, co przejawia się to w izolowaniu od rówieśników i samotnym spędzaniu czasu. Charakterystyczne objawy dla zespołu Aspergera to fiksacje tematyczne, wybiórcze i osobliwe zainteresowania.

Przeczytaj również: Co to jest niepełnosprawność? Jakie są rodzaje i stopnie niepełnosprawności?

Powiązane produkty

Zespół Aspergera – objawy u dorosłych

Wczesne rozpoznanie i wdrożenie leczenia zespołu Aspergera zwiększa rokowania, dzięki tzw. plastyczności mózgu, do poprawy funkcjonowania dziecka w przyszłości jako osoby dorosłej. Postawienie diagnozy nie jest jednak łatwe ze względu na szerokie i niejednoznaczne spektrum przyczyn oraz niecharakterystyczny przebieg zespołu, dlatego również dorośli mogą być obciążeni zaburzeniami rozwojowymi tego typu przetrwałymi z lat dziecięcych. Objawy zespołu Aspergera u dorosłych różnią się nasileniem i zasięgiem deficytów, ale obszary zaburzeń na polu interakcji społecznych, komunikowania się i zachowania są niezmienne.

Osoby z zaburzeniem tego typu określane są powszechnie mianem ekscentryków. Ich zachowanie charakteryzuje m.in.:

  • silne przywiązanie do rytuałów,

  • obsesyjne pasje i sztywność zachowań,

  • trudności w rozumieniu komunikatów niewerbalnych, parafraz czy metafor,

  • bark podzielności uwagi.

Poza tym obserwuje się trudności w akceptowaniu zmian i dostosowywaniu się do norm społecznych. Nierzadko poza nietuzinkowym zachowaniem osoby dorosłe z zespołem Aspergera wyróżniają się spośród innych ludzi nieprzeciętnym wyglądem zewnętrznym, zwłaszcza jeśli chodzi o ubiór.

Bibliografia

  1. T. Attwood, Zespół Aspergera. Kompletny przewodnik, Harmonia, Gdańsk 2013.

  2. J. Błeszyński, Terapie wspomagające rozwój osób z autyzmem, Oficyna Wydawnicza Impuls, Kraków 2004.

  3. U. Frith, Autyzm, wyjaśnienie tajemnicy, Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2008.

  4. B. Krupa i in., Dziecko z zespołem Aspergera (ASD) – problemy i możliwości wsparcia, „Zeszyty Naukowe” 2016, nr 2.

  5. M. Spitzer, Jak uczy się mózg, PWN, Warszawa 2008.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij