Endometrioza – na jakie objawy należy zwrócić uwagę?
Gorący temat Monika Nowakowska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 14015 razy

Endometrioza – na jakie objawy należy zwrócić uwagę?

Endometrioza to jedna z najczęstszych chorób kobiecych narządów płciowych. Charakteryzuje się występowaniem komórek endometrium, czyli błony śluzowej macicy, poza właściwą lokalizacją. Przyczyny endometriozy nie są do końca wyjaśnione. Wiadomo natomiast, że do jej najbardziej niepokojących objawów należy ból w podbrzuszu. Dolegliwości mogą także dotyczyć innych układów, w zależności od tego, gdzie występują dodatkowe komórki endometrium.

Spis treści


  1. Jakie są przyczyny endometriozy?
  2. Jakie są objawy endometriozy?
  3. Jak wygląda leczenie endometriozy?

Endometrioza występuje u około 10% kobiet w wieku rozrodczym, ale może pojawić się także u nastolatek i po menopauzie. Nawet co druga pacjentka skarżąca się na długotrwały ból w dolnej części brzucha może cierpieć na tę chorobę. Co więcej, prawie połowa kobiet zmagających się z niepłodnością słyszy taką diagnozę. Przeczytaj, by dowiedzieć się więcej, czym jest endometrioza i jak się objawia.

Sprawdź także: Objawy menopauzy oraz sposoby radzenia sobie z dolegliwościami w okresie przekwitania

Jakie są przyczyny endometriozy?

Najważniejsza cecha endometriozy to występowanie komórek endometrium poza śluzówką macicy, czyli ektopowo. Najczęściej choroba ma wiele ognisk. Zajmować może jajniki, jajowody i inne struktury miednicy mniejszej. Zmiany mogą występować także w innych, często odległych narządach, np. w obrębie jamy brzusznej i płucach.

Dotychczas nie ustalono przyczyny występowania endometriozy. Przypuszcza się, że winny może być wsteczny odpływ miesiączki przez jajowody. To prowadzi do zagnieżdżenia się złuszczonych komórek błony śluzowej macicy w nowych miejscach. Inna teoria mówi, że fragmenty endometrium przenoszą się do odległych narządów wraz z krwią. Przypuszcza się też, że fragmenty endometrium mogą przemieszczać się podczas zabiegów w obrębie miednicy mniejszej (np. cięcia cesarskiego).

Ektopowe tkanki są wrażliwe na działanie estrogenów, czyli kobiecych hormonów płciowych i wywołują zapalenie. Towarzyszy mu powstawanie nowych naczyń krwionośnych, tworzenie się zrostów i blizn, włóknienie oraz naciekanie nerwów. Może to prowadzić do bólu i niepłodności.

Kup w aptece: Maści na blizny

Jakie są objawy endometriozy?

Najczęstszymi objawami endometriozy są bolesne i obfite miesiączki oraz bolesność w oddawaniu moczu i stolca. Mogą jednak wystąpić także inne, nietypowe dolegliwości, np. bóle kończyn. Choroba może również przebiegać bezobjawowo i zostać wykryta przypadkowo podczas badania ginekologicznego.

Sprawdź ofertę: Leki na ból menstruacyjny

Układ rozrodczy

Endometrioza często lokalizuje się w miednicy mniejszej, m.in w obrębie jajników, jajowodów, więzadeł macicznych czy w mięśniówce macicy. Ból, który towarzyszy chorobie, trwa zwykle ponad 6 miesięcy i wiąże się z bolesnymi miesiączkami oraz stosunkami płciowymi. Jest umiejscowiony głęboko i w podbrzuszu, może pojawiać się niespodziewanie także w trakcie cyklu miesiączkowego. Często ma tępy, pulsujący i ostry charakter oraz nasila się pod wpływem aktywności fizycznej.

Przeczytaj: Macica pod lupą – budowa, funkcje, ewentualne choroby i metody badania macicy

Układ pokarmowy

Pacjentki chorujące na endometriozę zgłaszają również objawy jelitowe, np. wzdęcia, biegunki i zaparcia, najczęściej tuż przed miesiączką i w jej trakcie oraz ból podczas oddawania stolca. Ektopowa tkanka może lokalizować się w okolicach jelita grubego i odbytu, rzadziej żołądka.

Układ moczowy

Endometrioza może zajmować także błonę śluzową pęcherza moczowego. Powoduje wówczas nagłe parcie na mocz, zwiększa częstość oddawania moczu i może wywoływać ból podczas korzystania z toalety.

Objawy psychiczne

Endometrioza jest jedną z najważniejszych przyczyn niepełnosprawności i obniżenia jakości życia wśród kobiet i nastolatek. Często towarzyszy jej przewlekły ból oraz trudności z zajściem w ciążę, co może skutkować znacznym obniżeniem nastroju i kryzysem psychicznym.

Nietypowe objawy endometriozy

Niektóre dolegliwości mogą wydawać się pozornie niezwiązane z tą chorobą, jednak ektopowa tkanka endometrium może lokalizować się w obrębie całego organizmu, stąd tak zróżnicowane objawy. Endometriozie towarzyszy czasem cykliczny ból kończyny dolnej, który przypomina rwę kulszową. Niekiedy choroba zajmuje płuca i wówczas może objawiać się krwiopluciem i dusznościami.

Warto wiedzieć: Rwa kulszowa – leczenie i profilaktyka

Powiązane produkty

Jak wygląda leczenie endometriozy?

W terapii endometriozy stosuje się metody farmakologiczne, m.in. doustne tabletki antykoncepcyjne. W łagodzeniu bólu skuteczne okazują się niesteroidowe leki przeciwzapalne, np. ibuprofen.

Kup w aptece: Leki przeciwbólowe

Jeżeli pacjentka zgłasza przewlekły ból w obrębie miednicy mniejszej, zmaga się z niepłodnością w przebiegu endometriozy, ektopowe tkanki błony śluzowej macicy głęboko naciekają narządy czy występują torbiele endometrialne jajników, wówczas należy rozważyć leczenie operacyjne.

Endometrioza może znacznie zaburzać codzienną i zawodową aktywność kobiet, a niekiedy wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, np. z niepłodnością. Dlatego jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy, zgłoś się do lekarza ginekologa, który zdecyduje o przebiegu diagnostyki i leczenia.

Bibliografia

  1. A. Bacz, Endometrioza, https://www.mp.pl/pacjent/ginekologia/choroby/88290,endometrioza, dostęp: 09.09.2021 r.
  2. L.C. Giudice, Endometriosis, „New England Journal of Medicine” 2010, nr 362, s. 2389–2398.
  3. Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące diagnostyki i metod leczenia endometriozy, https://journals.viamedica.pl/ginekologia_polska/article/download/46120/32910, dostęp: 09.09.2021 r.
  4. V. Kumar i in., Robbins Patologia, tłum. W.T. Olszewski, Edra Urban & Partner, Wrocław 2019, s. 844–845.

Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij