kobieta z bólem nogi
Zdrowie i uroda Emilia Kruszewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 1900 razy

Rwa kulszowa – leczenie i profilaktyka

W większości przypadków rwa kulszowa ustępuje samoistnie. W przypadku przewlekłych ataków lub bólu utrzymującego się kilka dni niezbędne jest podjęcie leczenia. Terapia opiera się na podaniu leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i rozkurczowych. U niektórych pacjentów wskazane jest podjęcie rehabilitacji. Czy są domowe sposoby na rwę kulszową?

Spis treści


  1. Domowe sposoby na rwę kulszową
  2. Diagnostyka i leczenie specjalistyczne rwy kulszowej
  3. Rehabilitacja w leczeniu rwy kulszowej
  4. Profilaktyka rwy kulszowej

Rwa kulszowa to schorzenie najczęściej związane z dyskopatią kręgosłupa. Powstaje w wyniku działania wielu czynników, np. rodzaju wykonywanej pracy, stylu życia, problemów neurologicznych. Atak rwy kulszowej jest bardzo bolesny i większości przypadków mija samoistnie. U niektórych osób schorzenie przybiera charakter przewlekły i wówczas niezbędne jest wdrożenie leczenia. 

Kup w aptece: Leki na ból kręgosłupa

Domowe sposoby na rwę kulszową

Domowe sposoby mogą wspomagać leczenie rwy kulszowej. 
W celu złagodzenia bólu pacjent może sięgnąć po dostępne w aptece bez recepty niesteroidowe leki przeciwzapalne, np. ibuprofen, maści lub żele o działaniu przeciwbólowym. Ulgę w dolegliwości przyniosą również okłady w formie plastrów (zimne w celu działania przeciwbólowego i ciepłe, o działaniu rozluźniającym), również dostępnych w aptece bez recepty. Pomimo blokującego bólu pacjent powinien podjąć próbę ćwiczeń rozciągających. Jeśli są one zbyt dużym wyzwaniem, wówczas warto spróbować kilkunastominutowego marszu. 

Sprawdź także: Objawy i przebieg rwy kulszowej

Diagnostyka i leczenie specjalistyczne rwy kulszowej

Ze względu na charakterystyczny zespół objawów diagnostyka rwy kulszowej jest prosta i w większości przypadków nie wymaga przeprowadzania szczegółowych badań. Do oceny rwy kulszowej stosowane są następujące procedury: 

  • palpacyjne badanie bolesnych punktów dolnego odcinka pleców;

  • badanie odruchu kolanowego młoteczkiem neurologicznym;

  • test Laseque’a – wykonywany jest w pozycji leżącej na plecach, następnie pacjent podnosi wyprostowaną kończynę dolną, próbując osiągnąć kąt 40 stopni. Wystąpienie dolegliwości bólowych (ból o charakterze ostrym i promieniującym również do stopy) wskazuje na rwę kulszową. Należy pamiętać, by podczas testu miednica wraz z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa płasko przylegała do podłoża. Test Laseque’a może być wykonany również w pozycji siedzącej. 

Utrzymujący się kilka dni ból wskazujący na rwę kulszową powinien być konsultowany u specjalisty. W większości przypadków stosowane jest leczenie nieinwazyjne, polegające na podaniu pacjentowi odpowiedniej grupy leków – środków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i rozkurczowych. Jeżeli ataki bólowe zaburzają rytm snu, wówczas lekarz może podjąć decyzję o włączeniu również środków nasennych. W przypadku bardzo ostrego bólu uniemożliwiającego funkcjonowanie, a nawet chodzenie, specjalista zleca m.in.: zabiegi fizykoterapii, np. TENS, zastrzyki (domięśniowe pod kontrolą USG). Brak poprawy leczenia wymaga przeprowadzenia badań obrazowych; RTG, tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Pozwalają one na ocenę stanu tkanek miękkich, rdzenia kręgowego i struktur kostnych. Badania obrazowe umożliwiają wykrycie poważniejszych od dyskopatii przyczyn rwy kulszowej. Jeżeli jest nią przepuklina lub guz, wówczas konieczne jest leczenie chirurgiczne.

Przeczytaj również: Ćwiczenia na brzuch - rodzaje, zasady wykonywania, przykłady

Powiązane produkty

Rehabilitacja w leczeniu rwy kulszowej 

Przewlekła rwa kulszowa jest wskazaniem do podjęcia rehabilitacji. Terapia zakłada szeroką gamę zabiegów – masażu, terapii manualnej, fizykoterapii lub kinezyterapii. Podstawą pracy ze specjalistą są ćwiczenia wzmacniające mięśnie przykręgosłupowe i brzucha. Głównym celem rehabilitacji lub fizjoterapii jest ustabilizowanie sylwetki i nabycie przez pacjenta nawyku prawidłowej postawy.

Profilaktyka rwy kulszowej 

Rwa kulszowa w większości przypadków jest schorzeniem rozwijającym się na skutek stylu życia. Do rozwoju schorzenia prowadzi m.in. brak ruchu, przybieranie złej postawy podczas stania i siedzenia obciążającej kręgosłup, podnoszenie ciężkich przedmiotów w pozycji pochylonej lub na prostych nogach. Profilaktyka rwy kulszowej opiera się więc na nabyciu zdrowych nawyków. Bardzo ważne jest wdrożenie regularnej aktywności wzmacniającej mięśnie pleców i brzucha. 

Dowiedz się więcej: Co stosować na bolące kolane?

A: Emilia Kruszewska
Z: lek. Agnieszka Żędzian

Bibliografia

  1. T Karski, J. Karski, Bóle krzyża – problem neurologiczno-ortopedyczny. Objawy, przyczyny, leczenie i profilaktyka, „Neurologia Praktyczna” 2016, t. 4, s. 9–16.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij