ból kolana
Zdrowie i uroda Agnieszka Dzwonkowska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 4641 razy

Co stosować na bolące kolana?

Ból w kolanach może mieć wiele przyczyn i różne natężenie – od mrowienia, kłucia po przewlekłe dolegliwości, które ciężko dokładnie zlokalizować. Doświadczają go zarówno osoby aktywne fizycznie, jak i te prowadzące siedzący tryb życia. Dolegliwość ta pojawić się może również na skutek ucisku wywieranego na nerwy w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. O jakich schorzeniach może świadczyć jeszcze ból w kolanach?

Spis treści


  1. Możliwe przyczyny bólu odczuwanego w kolanach?
  2. Inne przyczyny bólu w kolanach
  3. Co stosować na bolące kolano?

Ból w kolanach odczuwany w obu stawach często jest objawem choroby zwyrodnieniowej, która pojawia się wraz z wiekiem, na skutek ścierania się chrząstki stawowej i postępujących deformacji w obrębie stawu. Ból w jednym kolanie jest charakterystyczny dla urazu lub przeciążenia. Jak sobie z nim poradzić?

Możliwe przyczyny bólu odczuwanego w kolanach?

Ból w kolanach opisywany jest przez pacjentów bardzo różnie. Określany jest jako dokuczliwe mrowienie, drętwienie, uczucie „przebiegnięcia prądu”, kłucie lub rozległy tępy ból, który trudno zlokalizować. Ból kolan może pojawić się bez wyraźnej przyczyny, np. u osób prowadzących siedzący tryb życia lub tych, które przez wiele godzin przebywają w tej samej pozycji, np. zawodowych kierowców. Aparat ruchu człowieka do właściwego funkcjonowania potrzebuje… ruchu. Jego brak potrafi się objawiać tak samo, jak wszelkie przeciążenia. Staw, który pozostaje przez długie godziny w tej samej pozycji, zmniejsza swoją ruchomość, a także zmniejszeniu ulega wytwarzanie mazi stawowej, która pełni rolę smaru w stawach.

Kup w aptece: Stabilizatory i opaski elastyczne

Najczęstszą przyczyną bólu w stawach, w tym tego odczuwanego w kolanach są przeciążenia, kontuzje i urazy mechaniczne. Kolano jest tym stawem, który narażony jest na skręcenia, a także kontuzje, np. przy upadku. Wówczas ból jest bezpośrednio powiązany z zaistniałą sytuacją. W miejscu uszkodzenia może pojawić się krwiak, opuchlizna, a także zwiększona temperatura ciała. Długotrwałe obciążanie kolan może też powodować przeciążenie stawu. Wówczas ból zwykle obejmuje cały staw. Skóra nie musi być wyraźnie ocieplona, ale mimo to w strukturach stawu może rozwijać się stan zapalny.

Sprawdź ofertę: Leki na stawy i mięśnie

Za odczuwanie bólu w kolanach odpowiadać mogą również liczne stany chorobowe, np. reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), choroba zwyrodnieniowa, ale też choroby nowotworowe. Takie podłoże podejrzewa się wówczas, gdy ból pojawia się często i nagle lub gdy jest przewlekły i nie ustępuje mimo stosowania leków przeciwbólowych.

Przeczytaj również: Ból podbicia w stopie - przyczyny, leczenie, profilaktyka

Inne przyczyny bólu w kolanach

Wśród innych możliwych przyczyn bólu odczuwanego w kolanach można wymienić m.in.:

  • niedobory składników pokarmowych, a zwłaszcza potasu, magnezu, sodu, witaminy B12,

  • oddziaływanie bardzo wysokich lub niskich temperatur,

  • powikłania stosowania niektórych leków,

  • uszkodzenie więzadła, łąkotek, rzepki, zwichnięcie kolana,

  • przewlekłą niewydolność żylną oraz żylaki kończyn dolnych,

  • neuropatię alkoholową.

Sprawdź: Skręcenie stawu kolanowego oraz uszkodzenie więzadeł

Co stosować na bolące kolano?

Jeśli przyczyną bolącego kolana jest uraz lub przeciążenie, warto sięgnąć po leki przeciwbólowe dostępne w aptece bez recepty. Przy urazie szczególnie zalecane są też grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), ponieważ poza działaniem przeciwbólowym wykazują też działanie przeciwzapalne. Substancje czynne o takim działaniu to przede wszystkim ketoprofen, ibuprofen czy naproksen. Niezależnie od wybranego leku, przed jego zażyciem należy zapoznać się z dołączoną do opakowania ulotką, a szczególnie zasadami dotyczącymi dawkowania i przeciwwskazaniami do stosowania leku.

Warto wiedzieć: Torbiel Bakera – leczenie domowe, fizjoterapia, operacja

Stan zapalny warto ograniczać też, stosując zimne okłady lub maści o chłodzącym działaniu. Ważne, aby pamiętać, że miejsce urazu chłodzimy bezpośrednio po kontuzji. W procesie dalszej rehabilitacji wskazane jest rozgrzewanie stawów. Do terapii zimnem lub ciepłem warto wykorzystać opatrunki wielorazowego użytku, które można schłodzić w lodówce lub rozgrzać w kuchence mikrofalowej. W przypadku ich braku można przyłożyć w obolałe miejsce kostki lodu zawinięte w miękki ręcznik lub termofor. Ważne jest też odciążenie kończyny, odpoczynek i rehabilitacja.

Sprawdź ofertę: Akcesoria do rehabilitacji 

Jeśli ból nie ustępuje lub mimo stosowania leków przeciwbólowych narasta, konieczna jest specjalistyczna konsultacja i poszerzona diagnostyka. Być może przyczyną jest inna choroba, która manifestuje się tego typu objawami.

Dowiedz się więcej: Jakie ćwiczenia rozciągające można wykonać w domu?

A: Agnieszka Dzwonkowska
Z: lek. Agnieszka Żędzian

Bibliografia

  1. M. Reicher, A. Bochenek, Anatomia człowieka, Wyd. 8. T. I: Anatomia ogólna. Kości, stawy i więzadła. Mięśnie, Warszawa: PZWL 2008.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij